Woda do picia zawsze pod ręką - jakie urządzenia warto mieć w swoim domu

Eksperci podkreślają, że picie wody jest zdrowe, a dostarczanie organizmowi zbyt małej ilości płynów może się odbić na naszym samopoczuciu. Woda wspomaga pracę nerek, które skutecznie neutralizują toksyny w organizmie, odgrywa także ważną rolę w procesie odchudzania, poprawia wydolność organizmu i pobudza metabolizm. Ile wody powinno się pić? Dość powszechnie panuje przekonanie, że powinno być to ok. 2,5 litra w ciągu dnia. W rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej złożona. Po pierwsze, nie chodzi tu wyłącznie o wodę, a wszystkie płyny spożywane w ciągu dnia. Po drugie, jest to uśredniona wartość, a rzeczywiste zapotrzebowanie jest uzależnione od masy ciała, jak również naszego wieku, trybu życia i warunków klimatycznych. Nie wchodząc zbytnio w szczegóły, wiadomo, że woda dobrej jakości jest nam na co dzień potrzebna. Pozostaje pytanie, skąd ją brać?


Kosztowna woda w butelce

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup wody butelkowanej, niemniej jednak, to rozwiązanie ma wiele różnych wad. Największą są oczywiście koszty. Patrząc szerzej, można mieć także obiekcje co do sensowności kupowania dużych ilości produktu w plastikowych butelkach, które jeszcze przez długi czas będą zaśmiecać naszą planetę. Dochodzą także względy praktyczne, czyli konieczność dźwigania butelek z wodą. To może być kłopotliwe, zwłaszcza, gdy mieszkamy na wyższym piętrze w budynku bez windy.Czy można pić wodę z kranu?

W takiej sytuacji nie ma się co dziwić, że wiele osób szuka innych możliwości. Najtańszą opcją wydaje się picie wody z kranu. Czy popularna kranówka jest bezpieczna? Wszystkie badania wyraźnie przekonują, że tak, niemniej jednak woda z kranu przez wiele osób traktowana jest z dużą nieufnością. Wynika to z faktu, że jeszcze 20-30 lat temu woda nie musiała spełniać żadnych norm. Obecnie woda płynąca z kranu musi jednak spełnić surowe wymogi unijne. W wielu miastach gruntownie ulepszono systemy oczyszczania wody, a także wprowadzono bardzo dokładne kontrole. W efekcie - jakość tej wody dorównuje wodom butelkowanym sprzedawanym w sklepach. Często zdarza się nawet, że to woda z kranu ma więcej minerałów niż woda źródlana z marketu!

Wciąż jednak można mieć wątpliwości co do picia kranówki z dwóch ważnych powodów. Pierwszym są śladowe ilości chloru dodawane do wody, aby powstrzymać rozwój bakterii. Drugi powód to ryzyko zanieczyszczenia przez osady ze starych rur. Właśnie dlatego najlepiej jest wodę z kranu przed spożyciem poddać odpowiedniej filtracji. Taką rolę pełnią dzbanki filtrujące. Dzbanek z powodzeniem oczyści wodę tak, aby mieć absolutną pewność, że będzie zdrowa i nam nie zaszkodzi.Co ciekawe, filtrację warto zastosować także w przypadku wody gotowanej w czajniku. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na to, że w czajniku nie będzie się odkładał kamień lub przynajmniej proces nie będzie następował tak szybko.

Na rynku może wybierać spośród dzbanków z filtrem od różnych producentów, takich jak Brita, Dafi, Laica czy Philips. Przy wyborze warto uwzględnić cenę filtra, który będziemy musieli regularnie wymieniać. Ważna jest także pojemność dzbanka – im większa rodzina, tym więcej filtrowanej wody będziemy potrzebować. Dla osób uprawiających sport jest też możliwość kupienia butelki z filtrem, działającej na tej samej zasadzie, ale o znacznie mniejszych gabarytach, dzięki czemu można ją zawsze zabrać ze sobą.Woda prosto z lodówki?

Źródłem wody do picia może być także nasza lodówka. To popularne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku dużych lodówek typu Side by Side. Dozownik wody podłączony do sieci wodociągowej pozwala, abyśmy w każdej chwili cieszyli się wodą nie tylko przefiltrowaną, ale również w optymalnej temperaturze. Latem to rozwiązanie, które cieszy niemal tak samo, jak kostkarka.

Okazuje się, że zapewnienie odpowiedniej ilości wody swojemu organizmowi wcale nie musi być trudne ani kosztowne. Warto zainwestować w technologie, które pozwolą cieszyć się smaczną i czystą wodą na co dzień bez regularnych wizyt w markecie.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]