Wszystko, co warto wiedzieć na temat Nintendo Switch

Kiedy na rynku pojawia się nowa konsola Nintendo, naprawdę trudno przejść obok tego faktu obojętnie. Szczególnie w sytuacji, gdy takie postacie, jak Mario czy Zelda, nie są dla nas anonimowe! Jednak pomijając już producenta i katalog gier, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na innowacyjną technologię – Switch łączy w sobie konsolę stacjonarną z urządzeniem przenośnym!Jak to działa?


Konsolę można podłączyć do domowego telewizora, ale także momentalnie zmienić w konsolę przenośną z 6,2-calowym ekranem. Prawdziwą rewolucją w świecie gier video jest także sposób obsługi. Dostajemy do dyspozycji dwa Joy-Cony, które mogą być używane niezależnie w każdej dłoni, albo razem jako jeden kontroler po włożeniu do uchwytu Joy-Con. Można je także podłączyć do głównej konsoli i używać w trybie przenośnym lub dzielić się nimi z przyjaciółmi, aby cieszyć się rozgrywką dla dwóch graczy. Każdy Joy-Con ma pełny zestaw przycisków i może być używany jako cały kontroler. W każdym znajduje się także przyspieszeniomierz i żyroskopowy czujnik ruchu, co pozwala na niezależne od siebie ruchy prawym i lewem Joy-Conem.

Na lewym Joy-Conie znajduje się specjalny przycisk (Capture Button), który umożliwia szybkie wykonanie rzutu ekranu i udostępnienie swojej rozgrywki w mediach społecznościowych.

W prawym Joy-Conie mamy natomiast czytnik NFC, który pozwala na interakcję z figurkami amiibo, a także czujnik ruchu IR, który rozpoznający odległość, kształt oraz ruch przedmiotów znajdujących się w pobliżu dla specjalnie zaprojektowanych gier. Przykładowo, potrafi on powiedzieć, jak daleko znajduje się ręka gracza, a także, czy gracz pokazuje nią papier, kamień czy nożyce.Co potrafi Nintendo Switch?


Konsola daje naprawdę dużo możliwości. Kamera czytająca gesty dłoni, czujnik odległości, nowy system wibracji HD Rumble, akcelerometr, żyroskop, wskaźnik podczerwieni – to wszystko robi wrażenie. I kosztuje niestety wiele energii. Dlatego w wersji przenośnej Nintendo Switch pracuje stosunkowo krótko – od 2,5 do 6 godzin. Jednak zakładając, że w drodze będziemy tylko kończyć rozgrywkę rozpoczętą w domu, nie jest przecież tak źle. Tym bardziej, że ładowanie konsoli może się odbywać przez usb typu C.

Trzeba natomiast zaznaczyć, że mamy do czynienia z urządzeniem przemyślanym i wygodnym w obsłudze pod wieloma względami. Dostajemy możliwość zablokowania ekranu, tryb samolotowy, możliwość zarządzania modułem Bluetooth i Wi-Fi, kontrolowanie jasności ekranu, zarządzanie motywami. Konsola posiada także bardzo ciekawą opcję Friend Presence, która pokaże nam w czasie rzeczywistym w co właśnie grają znajomi!


Jakie będą gry?


W dniu premiery oczywiście nie ma mowy o tak rozbudowanej bibliotece gier, jaką mogą się poszczycić Xbox czy Playstation. Zresztą Nintendo nigdy nie słynęło z ilości dostępnych tytułów. Trzeba przyznać, że na początek jest ciekawie i całkiem wszechstronnie. Najbardziej pożądaną grą jest oczywiście The Legend of Zelda: Breath of the Wild – Zelda z otwartym światem i wspaniałą szatą graficzną musi przecież robić wrażenie. Poza tym mamy kultowe Just Dance, a niedługo po premierze także Super Mario Kart 8 Deluxe. Listę kultowych postaci z gier Nintendo zamyka Bomberman czyli Super Bomberman R. Poza kultowymi tytułami, dostajemy także kilka gier logicznych, zestaw prostych gier na imprezę a także taktyczne japońskie RPG w klasycznej postaci - I am Setsuna.Czy warto?


Miłośników nowinek technologicznych i gadżetów nie trzeba długo przekonywać. To w tej chwili najbardziej innowacyjne rozwiązanie na rynku gier. Łączy w sobie zalety tradycyjnych konsol z urokiem gier na smartfony czy tablety, wzbogaconych o wiele nowych opcji, które zapewniają nam Joy-Cony. Każdy kto miał Game Boya i marzył o nowej wersji dostosowanej do współczesnych realiów, powinien być zadowolony z możliwości Nintendo Switch. To zdecydowanie bezkonkurencyjna propozycja na rynku, która z pewnością wyprze nieco zakurzonego poprzednika – Nintendo 3DS.

powrót