Wszystko, co warto wiedzieć o sieci 5G

Informacje o wykorzystaniu sieci 5G docierają do nas z różnych źródeł – z portali technologicznych, od operatorów telefonii komórkowej czy od producentów urządzeń. Warto zaznaczyć, że nie jest to jedynie chwyt marketingowy, mający zachęcić do zakupu towarów czy usług. Sieć 5G to prawdziwa rewolucja, która może zmienić sposób korzystania z wielu urządzeń, zarówno przez indywidualnych użytkowników, jak również w przemyśle. Co warto wiedzieć na ten temat i czego spodziewać się w niedalekiej przyszłości w związku z rozwojem technologii 5G? Zebraliśmy najważniejsze informacje!


Czym jest sieć 5G?


Nie tak dawno oswoiliśmy się z nazwą 4G, która kojarzyła się po prostu z szybszym internetem w smartfonie, a już pojawia się coś nowego. Co oznacza numer 5? Tutaj sprawa jest prosta – to po prostu kolejna, piąta generacja sieci komórkowej. Historia lubi się powtarzać i tak jest także w tym przypadku – prace nad kolejnymi przełomowymi technologiami zajmują naukowcom około 10 lat. Pierwsza generacja pojawiła się w roku 1982, sieć 2G to wynalazek z 1992 roku, a 3G wprowadzano w 2001. Oficjalnie wprowadzony standard 4G to już nie tak odległa przeszłość, bo rozmawiamy o roku 2012. A co zmienia się wraz z kolejnymi generacjami? Przede wszystkim częstotliwość przesyłania danych, jak również przepustowość. W ramach 5G znów otrzymamy zdecydowanie szybszy transfer danych, ale to nie koniec! Najbardziej rewolucyjną zmianą ma być wzrastająca liczba połączonych ze sobą urządzeń. Do sieci może być podłączonych nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy! Chociaż ta liczba brzmi abstrakcyjnie, należy sobie uświadomić, że uwzględnia ona wiele urządzeń w każdym mieszkaniu, a także rozmaite urządzenia funkcjonujące w ramach miejskiej infrastruktury – sygnalizację świetlną, kamery, czujniki itd.


Kto pracuje nad rozwojem sieci 5G?


Lista podmiotów zaangażowanych w badania nad rozwojem tej technologii jest naprawdę długa. Prace nad 5G rozpoczęły się w kwietniu 2008 roku, ze wspólnej inicjatywy NASA i firmy M2Mi. Szybko powstały także centra badawcze między innymi w Korei Południowej i w Nowym Jorku. Wśród firm komercyjnych, globalnym liderem rozwoju technologii 5G stały się chiński Huawei, Samsung, a także Ericsson i Nokia. Warto podkreślić także zaangażowanie Komisji Europejskiej. Ta już teraz wydaje konkretne decyzje określające tempo wdrażania nowej technologii w państwach członkowskich. Komisja zobowiązała Polskę do uruchomienia sieci 5G w jednym z największych miast do końca 2020 roku. Na koniec 2025 roku mają to być wszystkie większe miasta każdego kraju UE i wszystkie główne szlaki komunikacyjne.


W Polsce budowaniem infrastruktury 5G zajmują się już teraz operatorzy telefonii komórkowej. Orange uruchomiło testy 5G na warszawskiej Ochocie i Powiślu, Play wraz z Huawei przeprowadził podobne testy 5G w Toruniu. Mamy więc tutaj mieszankę instytucji badawczych, firm komercyjnych i instytucji odpowiedzialnych za porządek prawny i standaryzację. Taka kooperacja na różnych poziomach jest konieczna, bo projekt 5G przewiduje koordynację wielu elementów – stworzenia infrastruktury, udostępnienia częstotliwości, zapewnienia odpowiednich urządzeń itd. 


Co się zmieni wraz z siecią 5G?


Obok możliwości szybszego pobierania zdjęć, filmów i innych plików oraz sprawniejszego korzystania z internetu i urządzeń VR, technologia 5G ma pozwolić również na upowszechnienie tak zwanego internetu rzeczy. Na tym jednak nie koniec – sieć 5 ma wspierać automatyzację wielu procesów w rolnictwie i transporcie, tym samym urzeczywistniając marzenia o inteligentnych domach i inteligentnych miastach.


Czy technologia 5G jest bezpieczna?


Jak każda nowość, technologia 5G także może budzić obawy o zdrowie. Wszystko jednak wskazuje że te są całkowicie nieuzasadnione. W ramach 5G przesyłane są fale elektromagnetyczne, analogicznie jak w przypadku sieci 4G, standardu Wi-Fi czy Bluetooth – jest to zatem coś podobnego do tego, co już znamy i otacza nas od lat.

Wszystko wskazuje na to, że szybki rozwój technologiczny w najbliższych latach zmieni sposób korzystania z wielu urządzeń jaki znaliśmy do tej pory. Warto już teraz śledzić proces wprowadzania sieci 5G, chociaż realny wpływ na nasze życie będzie mieć dopiero za jakiś czas.

powrót