Wybieramy cyfrowy aparat kompaktowy na prezent pod choinkę dla dziecka

„Małpka” pod świątecznym drzewkiem

„Małpki”, jak niekiedy pieszczotliwie nazywa się cyfrowe aparaty kompaktowe, to bardzo proste urządzenia, które za niewielkie pieniądze potrafią oferować naprawdę sporo funkcji. Są idealnym wyborem dla tych, którym zależy nie tyle na najwyższej jakości zdjęcia, co na prostocie jego wykonania. Pod względem dodatkowych funkcjonalności nierzadko przewyższają znacznie droższe i o wiele bardziej zaawansowane lustrzanki cyfrowe. Ze względu na względnie niewygórowaną cenę w przypadku podstawowych modeli, cyfrowy aparat kompaktowy to idealny pomysł na prezent dla dziecka. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, ale tak naprawdę „małpka” to znakomity prezent na każdą większą okazję.
Canon Ixus 265 HS bRozwijanie niezbędnych umiejętności i pasji

Dziecko obdarowane cyfrówką rozpoczyna swoją przygodę z fotografią. Jeżeli przypadnie mu ona do gustu, to otrzymanie w prezencie aparatu kompaktowego może być zalążkiem życiowej pasji. Nawet jeżeli dziecko nie zostanie w przyszłości zawodowym fotografem, to i tak robienie zdjęć pozytywnie wpłynie na jego rozwój. Przede wszystkim fotografowanie jak żadne inne zajęcie uczy cierpliwości, obserwacji, a także jest niezastąpione w celu rozwinięcia kreatywności. To także znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu, który może wyprzeć z codziennych aktywności zbyt długie bezproduktywne siedzenie przed telewizorem i komputerem, jednocześnie zachęcając dziecko do dłuższego przebywania na świeżym powietrzu, co będzie miało także wymierny wpływ na jego zdrowie. Cyfrowy aparat kompaktowy może być także kolejnym gadżetem, który przybliży dziecku świat nowoczesnych technologii. Pozwolą mu one na pielęgnowanie przyjaźni poprzez uwiecznianie wspólnie spędzonych chwil i dzielenie się zdjęciami i filmami z kolegami i koleżankami przez Internet.
Canon Ixus 265 HS tNa jakie parametry zwrócić szczególną uwagę?

Oczywiste jest, że dzieci nie mają specjalnie wygórowanych wymagań względem aparatów kompaktowych. Warto jednak zainteresować się tym jak wygląda współpraca z danym modelem – czy jego obsługa jest prosta i intuicyjna, czy jest na tyle mały, by zmieścił się w kieszeni i czy jest wykonany z na tyle wysokiej jakości materiałów, aby mógł spokojnie wytrzymać trudy codziennej zabawy z dzieckiem stawiającym pierwsze kroki w świecie fotografii. Warto też, aby był dostępny w wielu różnych kolorach, które spodobają się zarówno chłopcu, jak i dziewczynce.
Jeżeli chodzi o parametry techniczne, to od liczby megapikseli zdecydowanie ważniejszy jest zakres ogniskowych. Im szerszy kąt widzenia obiektywu, tym więcej otoczenia mały fotograf umieści w kadrze bez konieczności zbyt dalekiego odsuwania się od fotografowanych osób, czy obiektów. Preferowana minimalna wielkość ogniskowej to od 24 do 28 milimetrów. Warto też zdecydować się na aparat o największej krotności zoomu w wybranym przez nas zakresie cenowym, nie zapominając jednocześnie o konieczności posiadania przez dany model optycznej stabilizacji obrazu. Umożliwi to fotografowanie otaczającej dziecko natury w znacznym przybliżeniu, co pozwoli osiągnąć wyjątkowe efekty i jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie światem przyrody. Niezastąpiona ku temu będzie także dobra funkcja makro. Na początku wspominaliśmy o tym, że cyfrowy aparat kompaktowy, który ma być prezentem dla dziecka powinien być jak najprostszy w obsłudze – zapewni to jak najmniejsza liczba przycisków, obecność jak największej ilości automatycznych funkcji (np. dobieranie sceny, wykrywanie twarzy oraz mrugnięcia i uśmiechu). W nieco droższych modelach ciekawostką będzie z pewnością dotykowy ekran, który z pewnością zrobi furorę wśród rówieśników, ale może być kłopotliwy w codziennym użytkowaniu ze względu na tendencję do „kolekcjonowania” odcisków palców. Pożądanymi dodatkami będą również wszelkiej maści opcje kreatywne pozwalające edytować zdjęcie z poziomu aparatu, a także nagrywanie filmów w jakości HD oraz nadajnik GPS i bezprzewodowa łączność Wi-Fi. Kierując się tymi wskazówkami, z pewnością wybierzemy idealny cyfrowy aparat kompaktowy na prezent dla dziecka.

Najciekawsze modele do 500 zł

Wybrany na prezent aparat nie powinien być zbyt drogi. Po pierwsze dziecko nie potrzebuje wyjątkowo zaawansowanego sprzętu, a po drugie nie możemy zapominać, że kilku-, czy nawet kilkunastolatki są jeszcze zbyt nieuważne i mogą przez przypadek go zepsuć. Dlatego też ciekawą propozycją będą wyjątkowo wytrzymałe cyfrówki odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. W przedziale cenowym do 500 zł szczególnie wyróżniają się następujące modele:
  •  Fujifilm Finepix AX650; prosty, kosztujący jedynie 269 zł, aparat zasilany dwoma bateriami AA. Za niewygórowaną kwotę oferuje jednak wszystko to, czego można wymagać od prostej i taniej cyfrówki. Aparat dysponuje 16-megapikselową matrycą oraz 5-krotnym zoomem optycznym, jednakże posiada jedynie cyfrową stabilizację obrazu. Umożliwia nagrywanie filmów HD (720p), które można następnie wyświetlić na 2,7-calowym ekranie LCD.
Fujifilm Finepix AX650•  Nikon Coolpix S3600; aparat kosztuje 399 zł, jest dostępny w wielu kolorach (białym, czarnym, czerwonym, niebieskim, różowym), dysponuje 20-megapikselową matrycą, 8-krotnym zoomem optycznym oraz optyczną redukcją drgań. Jego korpus jest nie tylko niezwykle smukły, ale także dobrze wykonany. Ponadto aparat umożliwia nagrywanie filmów w jakości HD (720p), posiada zaawansowane funkcje retuszu upiększającego i dysponuje tradycyjnym ekranem o przekątnej 2,7 cala.
Nikon Coolpix S3600•  Sony DSC-W830; podobnie jak Nikon jest to raczej prosty model. Na tle konkurencji wyróżnia się jednak znakomitą jakością wykonania. Za 419 otrzymujemy ponadto 20,1-megapikselową matrycę, 8-krotny zoom optyczny, autorski system stabilizacji obrazu firmy Sony Optical Steady Shot, inteligentną automatykę, a także nagrywanie wideo  w jakości HD (720p) oraz przyjazną funkcję panoramy 360 stopni i 2,7-calowy ekran Clear Photo. Model dostępny jest w kolorze czarnym, czerwonym oraz srebrnym i fioletowym.
Sony DSC-W830•  Samsung WB35F; jeden z najlepszych aparatów pod względem stosunku jakości do ceny. Łączy w sobie doskonałą jakość wykonania oraz wiele przydatnych funkcji takich jak Tag & Go (bezprzewodowa łączność Wi-Fi i NFC), tryb Smart (specjalne tryby fotografowania) i Smart Auto (inteligentna automatyka), a także wiele artystycznych filtrów i panorama na żywo. Aparat dysponuje ponadto 12-krotnym zoomem optycznym, szerokokątnym obiektywem 24 mm (w przypadku pozostałych aparatów jest to 25 mm) i nagrywaniem filmów w jakości HD (720p). Ten niezwykle ciekawy model koreańskiego producenta oferowany jest za 399 zł w kolorach białym, czerwonym oraz fioletowym i granatowym.
Samsung WB35F•  Canon Ixus 265; aparat kompaktowy marki Canon kosztuje 479 zł i wyróżnia się funkcją Wi-Fi, NFC, a także GPS (oznaczanie zdjęć jedynie za pomocą modułu smartfona). Dysponuje 16-megapikselową matrycą, 12-krotnym zoomem optycznym i inteligentną stabilizacją obrazu. Posiada tryb Smart Auto (32 sceny), atrakcyjne i twórcze tryby oraz funkcję nagrywania filmów w jakości Full HD. Oferowany jest w czterech kolorach (białym, czarnym, fioletowym i różowym).
Canon Ixus 265 HS

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]