Jakie głośniki i kolumny do kina domowego wybrać? Ranking

Myślisz, jakie kolumny do kina domowego będą odpowiednie? To pytanie bardzo na czasie. Wiele osób, po zamknięciu multipleksów z powodu pandemii, tak bardzo przyzwyczaiło się do oglądania filmów w domu, że nie planuje często wracać na prawdziwe sale kinowe. Jednak osiągnięcie porównywalnej jakość obrazu i dźwięku wcale nie jest proste. Przyda się dobry sprzęt i trochę fachowej wiedzy!


Na jakie kino domowe warto się zdecydować?


Gdy kupimy sam nowy telewizor, możemy korzystać tylko z jego wbudowanych głośników. Choć najnowsze modele są na tyle multimedialne, że teoretycznie moglibyśmy obejść się bez kina domowego, większość i tak decyduje się na zakup tzw. belki dźwiękowej, czyli soundbaru, gotowego wielokanałowego zestawu lub amplitunera z głośnikami i subwooferem. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań? Dlaczego gdy wybieramy głośniki do kina domowego, dokonujemy jednego z najlepszych możliwych wyborów? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?


Głośnki do kina domowego – jakie wybrać?


Jakie głośniki do kina domowego będą najlepsze? Czym powinny się charakteryzować?


Głośniki telewizorów mogą zaoferować co najwyżej czysty, wyraźny dźwięk niemalże całkowicie pozbawiony niskich tonów. Wbudowane głośniki to rozwiązanie polecane praktycznie tylko dla tych osób, które jedynie sporadycznie oglądają ogólnodostępne kanały telewizyjne.


Soundbary są czymś pomiędzy wbudowanymi głośnikami a gotowym, wielokanałowym zestawem. Ich największą zaletą jest prawdopodobnie brak kłopotu z ciągnącymi się przez cały pokój kablami. Belka dźwiękowa jest w stanie bez problemu przyzwoicie nagłośnić mały pokój.


Gotowe zestawy kina domowego są wyjątkowo kompaktowe, stylowo zaprojektowane i proste w obsłudze. Świetnie komponują się z zaprojektowanym w tym samym stylu telewizorem tego samego producenta. Za jednym zamachem przygotowujemy komplet głośników wraz ze źródłem obrazu i dźwięku w postaci odtwarzacza Blu-ray. Gotowe zestawy kina domowego są jednak nierzadko dość rozczarowującej jakości. Nieporównywalnie lepszą jakość obrazu i dźwięku uzyskamy dzięki postawieniu na samodzielnie skomponowany zestaw kina domowego, który składa się z odtwarzacza Blu-ray, amplitunera, subwoofera oraz kompletu głośników.


Wadą takiego rozwiązania jest jednak jego wysoka cena i wymóg dużej ilości wolnej przestrzeni dla zajmujących nie tak mało miejsca głośników.


Jakie głośniki do kina domowego wybrać?


Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne skomponowanie naszego nowego zestawu kina domowego, to powinniśmy zastanowić się nad tym, do czego będziemy go używać. Pamiętajmy, że dwukanałowe kino domowe to najlepszy możliwy wybór do słuchania muzyki. Domeną zestawów wielokanałowych jest odtwarzanie dźwięku filmowego. Wielokanałowe kino domowe składa się z lewego i prawego głośnika przedniego, głośnika centralnego, głośników tylnych oraz subwoofera lub subwooferów.


Zanim zdecydujemy się na jedną z dwóch opcji, zwróćmy uwagę nie tylko na to, do czego będziemy używali kina domowego, ale także na wielkość pomieszczenia, w którym miałoby ono zostać zainstalowane. Jakie różnice dzielą odtwarzanie muzyki od odtwarzania dźwięku filmowego? Gdy słuchamy płyty, nagrany na niej dźwięk ma postać dwukanałową. Muzykę charakteryzuje również wyrównany poziom głośności. Dźwięk filmowy jest wielokanałowy, a jego charakterystyczną cechą jest duża rozpiętość dynamiczna. Jakie wybrać głośniki do słuchania muzyki, a jakie do odtwarzania dźwięku filmowego?


 • Wielokanałowe kino domowe do słuchania muzyki: wybierzmy jak najlepsze przednie głośniki. Głośnik centralny, tylne głośniki i subwoofer nie mają aż tak dużego znaczenia i możemy wybrać tańsze rozwiązania.


 • Wielokanałowe kino domowe do słuchania muzyki i oglądania filmów: największą uwagę skupmy na głośniku centralnym. W końcu to z niego dobiega większa część dźwięku filmowego. Głośnik centralny i głośniki przednie powinny pochodzić od tego samego producenta i charakteryzować się podobną jakością dźwięku.


 • Wielokanałowe kino domowe do oglądania filmów: w tym przypadku nie ma kompromisów. Wszystkie głośniki powinny być jak najwyższej jakości. Czasami będzie też potrzebne użycie dwóch głośników niskotonowych. Nie ulegajmy magii liczb, zestaw 5.1 będzie w zupełności wystarczający nawet dla najbardziej wymagających użytkowników.Na jakie dane techniczne kolumny do kina domowego warto zwrócić uwagę?


 • Moc – liczba watów ma wpływ na to, jak głośny, dynamiczny i czysty jest dźwięk. Moc głośników musi być dostosowana do mocy amplitunera.


 • Moc znamionowa RMS i moc muzyczna – pierwszy parametr informuje o tym, z jaką mocą może być wysterowany głośnik przez długi czas przy znikomym poziomie zniekształceń; drugi wskazuje na maksymalną moc możliwą do uzyskania tylko przez chwilę.


 • Impedancja znamionowa – jest to na tyle ważny parametr głośników, że jeżeli wartość wyrażona w omach nie będzie zawierała się w przedziale, który jest w stanie obsłużyć amplituner, to nasz sprzęt audio może ulec uszkodzeniu.


 • Skuteczność kolumn – im większa liczba decybeli, tym głośniej może zagrać kolumna. Ów parametr nie powinien posiadać wartości mniejszej od około 90 decybeli.


 • Pasmo przenoszenia – to od niego, czyli zakresu tonów wyrażanego w hercach, zależy to, jak pełny będzie emitowany dźwięk. Górna wartość powinna być równa lub większa od 20 kHz, a dolna jak najniższa. Dla jakości dźwięku kluczowe znaczenie ma również materiał użyty do wykonania obudowy kolumny. Od plastiku dużo lepsza będzie płyta wiórowa, płyta MDF, HDF lub drewno. Głośniki powinny być dwu- lub trójdrożne, ekranowane magnetycznie i posiadać system bass reflex. Zagwarantuje to brak zniekształceń i potężniejsze niskie tony.


 • Rodzaj subwoofera – subwoofery aktywne mają wbudowany wzmacniacz, a pasywne korzystają ze wzmacniacza amplitunera. W praktyce oznacza to ograniczone możliwości ustawienia jego parametrów dźwiękowych. Właśnie dlatego aktywne subwoofery są lepsze od swoich pasywnych głośników niskotonowych.


Jak ustawić głośniki kina domowego?


To, w jaki sposób ustawić głośniki kina domowego, wynika ze specyfiki wybranego zestawu – przede wszystkim liczby i wielkości kolumn. Na rozmieszczenie i odległości między głośnikami wpływać mogą zarówno wytyczne w instrukcji od producenta, jak również umeblowanie i rozkład pomieszczenia – najczęściej salonu. Ogólnie rzecz biorąc – wiele zdradzają nazwy:


 • Głośniki tylne umieszcza się z tyłu – za kanapą albo na ścianie na specjalnych uchwytach.
 • Głośnik centralny znajduje się nad albo pod telewizorem, czyli z przodu.
 • Głośniki boczne powinny być z lewej i z prawej strony. Subwooferem w zasadzie może być w dowolnym miejscu.