Wyjazd na ferie zimowe – jakie urządzania koniecznie trzeba zabrać

Ferie zimowe to dobry pretekst do wyjazdu. Niezależnie od tego, czy wysyłamy dziecko na zorganizowane zimowisko lub obóz narciarski, czy wybieramy się na rodzinny wyjazd oraz czy bliżej naszego serca jest snowboard czy narty i kije, to technologia podczas wyjazdu zawsze się przyda. Jest wiele urządzeń, które pomogą nam zarówno w drodze jak i w miejscu pobytu oraz na stoku. Przedstawiamy listę rzeczy, które warto mieć w walizce w trakcie zimowych wojaży.


Dojazd na ferie zimowe

Jeśli na miejsce jedziemy transportem zbiorowym nie ma się co martwić o dotarcie do celu. Często jednak podróżujemy na własną rękę, w dodatku - za granicę. Co zrobić, żeby nie zgubić się po drodze? Kiedyś zmuszeni byliśmy do podróżowania z papierową mapą lub atlasem drogowym, współcześnie na szczęście możemy skorzystać z nawigacji samochodowej. W przypadku tego urządzenia, elementy takie, jak rozdzielczość wyświetlacza czy widok 3D nie mają większego znaczenia. Najważniejsze, żeby nasza nawigacja samochodowa miała wgrane odpowiednie mapy. Z nawigacją z wielu powodów jedzie się wygodniej, niż z uruchomioną aplikacją na smartfonie, dlatego zdecydowanie warto zainwestować w dobą nawigację, szczególnie, że cena nie będzie raczej dużym wydatkiem w porównaniu do samego pobytu dla całej rodziny.

Kupując nawigację do podróżowania za granicą, należy pamiętać o dostępności map oraz ich aktualizacji. Najlepiej, jeśli jest on darmowa i bezterminowa oraz odbywa się automatycznie. Tylko w takiej sytuacji możemy mieć pewność, że urządzenie nie doprowadzi nas w ślepy zaułek. Najlepiej wybierać produkty od sprawdzonych firm, takich, jak Garmin Tomtom albo Mio. Wówczas mamy pewność, że nawigacja będzie działać sprawnie, nie zgubi zasięgu i rzetelnie będzie przekazywać wszystkie informacje potrzebne na drodze.

W trakcie podróżowania, nie należy zapominać także o pasażerach – w szczególności tych najmłodszych, którzy podczas drogi mogą się po prostu nudzić. Tablet multimedialny to idealny sprzęt do zabicia czasu w takich sytuacjach. Naturalnie, pierwsze skojarzenie to granie na takim urządzeniu, niemniej jednak, możliwości jest znacznie więcej. Po drodze możemy przecież korzystać z aplikacji do nauki języków albo czytać przewodnik w formie e-booka, aby dowiedzieć się więcej o regionie, do którego zmierzamy.Jeśli planujemy długą podróż, kluczowym parametrem dla naszego tabletu jest żywotność baterii. W dalszej kolejności, należy patrzeć na wszystkie elementy związane z wydajnością, jak procesor oraz pamięć RAM. Najmniejsze znaczenie mają parametry aparatu, bo prawie na pewno lepsze zdjęcia i tak zrobimy smartfonem. Nie musimy też wybierać od razu modelu z dużym dyskiem. Jeśli pamięć wewnętrzna jest niewystarczająca, na większe pliki zawsze możemy przeznaczyć kartę micro SD.

Jest też na rynku ciekawe rozwiązanie łączące funkcje nawigacji i tabletu, czyli tablet NAVITEL T500 3G. 7-calowe urządzenie oparte na systemie Android, posiada mapy 45 krajów Europy, które są bezpłatnie aktualizowane i dostępne także w trybie offline.

Kierowcy coraz częściej sięgają także po videorejestratory. Nagrywanie przebiegu trasy to coraz popularniejsza praktyka. Chodzi tutaj naturalnie o bezpieczeństwo i zbieranie materiału dowodowego na wypadek incydentu, który może zdarzyć się na drodze. Dysponując kamerą w aucie, dużo łatwiej udowodnimy jaki był rzeczywisty przebieg wydarzeń i kto ponosi winę za kolizję. Kamery instalowane w tym celu kosztują zazwyczaj kilkaset złotych, a różnią się od siebie rozdzielczością oraz kątem widzenia. Naturalnie, im wyższa rozdzielczość i większy kąt, tym więcej będziemy w stanie dostrzec. Czasem jednak wystarczy sam fakt posiadania kamery, żeby sprawca zrezygnował z przedstawiania nieprawdziwej wersji wydarzeń.


Komfortowy wypoczynek na miejscu

Chociaż wyjeżdżamy głównie po to, żeby spędzić większość czasu na stoku lub zwiedzaniu, a nie w pokoju przed telewizorem, w praktyce - bywa różnie. Płatająca figle pogoda, zmęczenie albo choroba mogą niejednego ściąć z nóg i sprawić, że jednak zapragniemy odpoczynku w łóżku. Wówczas nie ma nic lepszego, niż książka i ciepły koc, a najlepiej koc elektryczny. Poza tym, aż się prosi o ciepłą herbatę lub czekoladę, która doskonale ogrzeje podczas zimy. Standard zakwaterowania bywa różny. Niektóre obiekty zapewniają elektryczne czajniki w każdym pokoju, a inne nie. Jeśli nie mamy pewności, co czeka nas na miejscu, lepiej wziąć mały, turystyczny czajnik. Nie zajmie zbyt wiele miejsca, a w niejednej sytuacji może nas uratować.

Podobnie ma się sprawa ogrzewania. Oczywiście, życzylibyśmy sobie, żeby temperatura zawsze była odpowiednia, jednak może się zdarzyć tak, że jednak będziemy marznąć. Zwłaszcza, jeśli zdecydowaliśmy się na wynajęcie domku w górach i akurat trafiła się zima stulecia. Prostym urządzeniem o niewielkich rozmiarach, które szybko ogrzeje powietrze w pomieszczeniu, jest termowentylator. Taki sprzęt jest nie tylko poręczny i łatwy do spakowania, ale także całkowicie bezpieczny. Nawet termowentylatory za mniej niż 100 zł  mają zabezpieczenie przed przegrzaniem czy przewróceniem. W razie czego, po prostu urządzenie samo się wyłącza, więc bez stresu możemy ustawić ciepły nawiew powietrza i spokojnie iść spać.Żeby korzystać z tych wszystkich urządzeń, musimy jednak pamiętać o przejściówkach. Powszechnie wiadomo, że adapter do kontaktów potrzebny jest w Wielkiej Brytanii i innych krajach anglojęzycznych, jak USA oraz Malta. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak samo potrzebujemy przejściówki na przykład we Włoszech. Dlatego przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić czy wtyczki będą pasowały. Możemy szukać tej informacji na własną rękę lub spytać organizatora, jeśli to wyjazd zorganizowany.


Technologia na stoku

Wśród urządzeń przydatnych na stoku, należy wymienić przede wszystkim… smartfon. Liczne aplikacje mobilne dla narciarzy potrafią uczynić z telefonu prawdziwe centrum dowodzenia. Z odpowiednią aplikacją, poznamy dokładnie wszystkie trasy zjazdowe, poznamy warunki na stoku oraz pogodę i będziemy wiedzieć, jak się ubrać.

Jednak oprócz odpowiedniego przygotowania do jazdy, równie ważne jest to, aby zachować na dłużej kluczowe momenty. W końcu wspomnienia z czasem ulatują z pamięci, a nagrane video czy zdjęcia możemy przechowywać przez wiele lat.

Jaki powinien być aparat cyfrowy do robienia zdjęć na stoku? Przede wszystkim - wytrzymały. Odporność na niskie temperatury jest tutaj kluczowa, jeszcze lepiej, jeśli urządzenie jest także odporne na upadki i wodoszczelne. To właśnie cechy aparatu PANASONIC DMC-FT30EP-A Prosty kompakt o wzmocnionej konstrukcji to idealna propozycja dla tych, którzy chcą mieć niedrogi aparat do korzystania głównie w trybie automatycznym. Aparat jest wyposażony w 4-krotny zoom optyczny, kręci także filmy w rozdzielczości HD. W razie potrzeby, możemy skorzystać także ze standardowych funkcji, takich, jak zdjęcia seryjne oraz samowyzwalacz. Wśród aparatów cyfrowych o wzmocnionej konstrukcji jest także propozycja dla bardziej wymagających miłośników fotografowania. Aparat OLYMPUS Tough TG-5 to model ceniony przez wiele osób, amatorsko uprawiających sport – także ekstremalny. Urządzenie wyposażone jest w kompas, manometr oraz czujnik temperatury i doskonale współpracuje z urządzeniami mobilnymi. Łączność odbywa się przez Wi-Fi, a z użyciem aplikacji Ol.Share i Ol.Track, łatwo możemy udostępniać swoje materiały znajomym. Wydajny procesor obrazu zapewnia wyższą rozdzielczość w obszarach o niskim kontraście, szczególnie podczas fotografowania przy wykorzystaniu niskich wartości ISO. Kolejne zalety, to możliwość kręcenia filmów w 4K oraz zapisywania zdjęć w formacie RGB.

Podczas jazdy na nartach i snowboardzie, doskonale sprawdzają się także kamery sportowe. Zamontowanie takiego urządzenia na kasku pozwoli nakręcić niezwykły film, w którym zobaczymy wszystko z punktu widzenia uczestnika zdarzeń, a nie biernego widza. W tej kategorii niezmiennie bardzo popularne są kamery GoPro, chociaż ostatnio wyróżniają się także zintegrowane ze smartfonami urządzenia z serii Samsung Gear. Szczególnie warto zwrócić uwagę na możliwość filmowania w 360 stopniach, za pomocą kamery Samsung Gear 360.Daleki wyjazd w góry wcale nie musi oznaczać rozstania z technologią. Przeciwnie, w skrajnych warunkach często jeszcze bardziej potrzebujemy technologicznego wsparcia niż na co dzień, w bezpiecznej przestrzeni miejskiej. Dlatego korzystanie z urządzeń wymienionych w tym artykule to nie przejaw ekstrawagancji, raczej zdrowego rozsądku. Jeśli nawigacja albo kamera mogą poprawić nasze bezpieczeństwo, to czemu z tego nie skorzystać?


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel