Wymarzona zmywarka. Jaki wymiar wybrać: 45 czy 60 cm?

Zmywarka jest jednym z tych sprzętów, które skracają czas, jaki musimy poświęcić na najbardziej nielubiane obowiązki. Wiadomo, że opłaca się ją mieć, natomiast nie każdy wie, jaki model będzie odpowiedni. Jeśli planujemy remont kuchni lub urządzamy nowe mieszkanie, warto się nad tym zastanowić, bo to decyzja na lata. W tym artykule skupiamy się na najlepszych zmywarkach do zabudowy. 


Najważniejsze cechy dobrej zmywarki:


  • Energooszczędność – biorąc pod uwagę fakt, że zmywarki nie wymieniamy często, czeka nas kilka tysięcy cykli zmywania, a im mniej wody i energii przy tym zużyjemy, tym lepiej. 
  • Warto szukać zatem oszczędnych zmywarek, a zwłaszcza takich, które dopasowują parametry do załadunku. 
  • Elastyczność i wygoda – idealna zmywarka mieści w swoim wnętrzu różne rodzaje naczyń, jest pojemna, a co ważne - gdy trzeba, potrafi zmywać o wiele szybciej, niż standardowo.
  • Cicha praca – im dyskretniej pracują domowe sprzęty, tym lepiej  - skoro zmywarka wykonuje pracę za nas, byłoby idealnie, gdyby jeszcze nam nie przeszkadzała nadmiernym hałasem. Polecane zmywarki


  • Zmywarka SIEMENS SN 636X03ME – to na pewno będzie zakup na lata. Metalowe części są skutecznie zabezpieczone przed korozją, co potwierdza producent, dając na nie aż 10 lat gwarancji. Urządzenie, przeznaczone do kuchni w zabudowie, ma bardzo krótkie programy pracy, dzięki czemu zmywa w rekordowym tempie. Wnętrze jest pojemne i bez problemu umieścimy tutaj wszystkie akcesoria kuchenne. Naczynia i sztućce umieścimy nie na 2, jak standardowo, a na 3 poziomach, dzięki dodatkowej szufladzie Vario3. W dolnym koszu mamy składane elementy, które można usunąć, aby zrobić więcej miejsca chociażby na duże garnki. Łącznie, zmywarka mieści do 14 kompletów naczyń. Do dyspozycji mamy wiele programów, jednym z najciekawszych jest program cichy, który redukuje głośną pracę – idealne rozwiązanie chociażby do salonu z aneksem.


  • Zmywarka BOSCH SPV45MX01E – to też model do zabudowy, ale o mniejszych rozmiarach – ma szerokość 45 centymetrów i mieści 10 kompletów naczyń. Opatentowany napęd EcoSilence Drive gwarantuje wyjątkowo cichą i energooszczędną pracę zmywarki. W odróżnieniu od silników konwencjonalnych, EcoSilence Drive pracuje bez szczotek, redukując tarcie. Jest bardzo cichy i zużywa niewiele energii. Sensor załadunku pozwala dobrać odpowiednią ilość wody do zawartości zmywarki, a zastosowanie wymienników ciepła - dopasować idealną temperaturę. Jest także opcja przyspieszonego zmywania oraz program Higiena Plus, dedykowany rodzicom małych dzieci i alergikom.


  • Zmywarka BEKO DIN28431 – wśród jej największych zalet na pewno warto wymienić elastyczność i rozwiązania zmierzające do tego, aby nie marnować wolnej przestrzeni. Składane drabinki i kosze modułowe zdecydowanie ułatwiają przearanżowanie wnętrza w zależności od potrzeb – albo na wiele kubków i szklanek, albo na kilka dużych naczyń, które normalnie by się nie zmieściły. Cichą pracę zapewnia tu silnik inwerterowy, a podwyższoną skuteczność zmywania - dodatkowe, ruchome ramię myjące, zamontowane na dnie zmywarki – technologia AquaIntense. Znajdziemy tutaj także specjalną technologię TrayWash, która pomoże bezwzględnie rozprawić się z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami na tacach z piekarnika. Tace są zazwyczaj tłuste i mocno zabrudzone, a przez ich nieporęczność - ciężko myje się zarówno ręcznie, jak i w zmywarce. Właśnie dlatego Beko zainstalowało w swoich zmywarkach specjalne uchwyty, w których bez trudu umieścisz aż do trzech brudnych tac.


  • Zmywarka SIEMENS SN658X02TE – następna nowoczesna i bardzo cicha zmywarka (zaledwie 42 dB hałasu). Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest tutaj system timeLight, który wyświetla na podłogę pod zmywarką na przemian: status cyklu i czas pozostały do końca programu. Dzięki jasnej projekcji, informacje są doskonale widoczne o każdej porze, w każdym świetle i na wszelkiego rodzaju podłożach, nie trzeba zatem uchylać drzwiczek i zaglądać do środka. Banalnie prosta jest także konserwacja tego sprzętu. Teraz wystarczy opróżnić komorę, dodać specjalny detergent i uruchomić program Machine Care. Już po 90 minutach, z wnętrza znikną wszelkie złogi kamienia i tłuszczu, a zmywarka odzyska pełną skuteczność mycia i będzie jak nowa.


  • Zmywarka ELECTROLUX Intuit EEM48320L MaxiFlex – to zmywarka na 14 kompletów naczyń, generująca hałas do 44 dB. Jej klasa efektywności energetycznej A+++. Ma 8 programów zmywania i 3 dostępne temperatury. Bardzo przydaje się tutaj technologia AirDry – zmywarka, kończąc cykl suszenia, uchyla drzwi, wykorzystując naturalny przepływ powietrza, wyświetla też aktualny status w formie sygnałów świetlnych rzucanych na podłogę.