Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Wymiana baterii w smartfonie – czy to się opłaca?

Krótka żywotność baterii to jeden z największych problemów nowoczesnych smartfonów. Możliwość korzystania z licznych funkcji i aplikacji, pozornie nieograniczona, w rzeczywistości jest mocno uzależniona od poziomu naładowania akumulatora. Gdy bateria nie starcza na poprawne działania od rana do wieczora i szybko trzeba rozglądać się za gniazdkiem, to znaczy że mamy poważny problem. Zamiast wymieniać telefon na nowy, można wymienić samą baterię. Czy taka operacja na pewno się opłaci?

Wymiana baterii – to nie takie proste!

Jeszcze kilka lat temu kwestia nie sprawiała większych trudności. Niemal w każdym smartfonie dostęp do baterii był bardzo łatwy – wystarczyło zdjąć obudowę. W ten sposób można było zarówno wymienić stary akumulator na nowy, jak również wyjąć i włożyć baterię, żeby zrestartować telefon. Obecnie zdecydowana większość telefonów ma zwartą konstrukcję, gdzie dostęp do części jest zdecydowanie utrudniony. Potocznie nazywa się to niewymienną baterią, chociaż nie jest to do końca prawda.

Do akumulatora można się dostać, niemniej wymaga to już umiejętności i odpowiednich narzędzi. Jest to zatem zadanie już nie dla użytkownika, a dla autoryzowanego serwisu. Próba wykonania takiej operacji samodzielnie może zakończyć się uszkodzeniem telefonu albo utratą gwarancji, jeśli to jeszcze obowiązuje. Takie rozwiązanie wymusiły trendy dotyczące wyglądu smartfonów. Osiągnięcie smukłych i cienkich kształtów było możliwe wyłącznie przy zmniejszeniu wielkości baterii oraz zastosowaniu zwartej konstrukcji – tak zwanej unibody. Warto pamiętać, że oprócz oczywistej wady, jaką jest mniejszy dostęp do baterii, rozwiązanie zapewniło też wiele zalet, jak chociażby solidność i większa odporność na uszkodzenia, mniejsze ryzyko zbierania zanieczyszczeń wewnątrz obudowy czy wodoszczelność. Wśród nowych modeli, te z łatwo wymienną baterią można policzyć na palcach jednej ręki i warto wiedzieć, że są to tylko budżetowe telefony, a nie flagowce.

Ile kosztuje wymiana baterii w smartfonie?

Skoro już wiadomo, że w większości przypadków koszt będzie obejmował zarówno zakup baterii, jak i usługi wymiany baterii, warto zorientować się ile to dokładnie kosztuje. Cena jest uzależniona od konkretnego modelu. Zawsze droższa będzie oryginalna bateria od producenta, niż zamiennik z innego źródła. Wielu użytkowników alarmuje jednak, że zamienniki często mają w rzeczywistości mniejszą pojemność niż ta deklarowana na opakowaniu. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych i są bardzo zróżnicowane. Usługa wymiany baterii także może generować różne koszty w zależności od modelu. Niektórzy producenci podają w oficjalnych komunikatach obowiązujące ceny na dany rok. Najlepiej jest najpierw dokonać wyceny, a dopiero później podejmować decyzję.

Nowa bateria czy nowy telefon?

Wymiana baterii to nie jest rozwiązanie dla każdego. Sprawdzi się w przypadku, gdy nie chcemy ponosić dużych kosztów, a słaby akumulator jest jedyną bolączką. Pamiętajmy o tym, że stary telefon z nową baterią będzie jednak wyraźnie odstawał od nowszych rozwiązań, ponieważ technologia idzie do przodu w zawrotnym tempie. Kupno nowego smartfona niemal zawsze będzie oznaczało nowszą wersję systemu operacyjnego, lepszy aparat fotograficzny, poprawioną jakość wyświetlacza i nowe funkcje. Warto także zaznaczyć, że szybka śmierć baterii w telefonie to najczęściej efekt nieprawidłowego używania. Takim problemem najlepiej jest zapobiegać. Żeby długość pracy z czasem nie malała, nie należy ładować telefonu do 100% ani rozładowywać do 0%. Chcąc uzyskać bardziej szczegółowe wytyczne można korzystać z wielu aplikacji, które podpowiadają, jak  ładować telefon, żeby funkcjonował podobnie, jak w dniu zakupu, mimo upływu czasu.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]