Wymiana baterii w smartfonie – czy to się opłaca?

Krótka żywotność baterii to jeden z największych problemów nowoczesnych smartfonów. Możliwość korzystania z licznych funkcji i aplikacji, pozornie nieograniczona, w rzeczywistości jest mocno uzależniona od poziomu naładowania akumulatora. Gdy bateria nie starcza na poprawne działania od rana do wieczora i szybko trzeba rozglądać się za gniazdkiem, to znaczy że mamy poważny problem. Zamiast wymieniać telefon na nowy, można wymienić samą baterię. Czy taka operacja na pewno się opłaci?


Wymiana baterii – to nie takie proste!


Jeszcze kilka lat temu kwestia nie sprawiała większych trudności. Niemal w każdym smartfonie dostęp do baterii był bardzo łatwy – wystarczyło zdjąć obudowę. W ten sposób można było zarówno wymienić stary akumulator na nowy, jak również wyjąć i włożyć baterię, żeby zrestartować telefon. Obecnie zdecydowana większość telefonów ma zwartą konstrukcję, gdzie dostęp do części jest zdecydowanie utrudniony. Potocznie nazywa się to niewymienną baterią, chociaż nie jest to do końca prawda.


Słaba bateria telefonu


Do akumulatora można się dostać, niemniej wymaga to już umiejętności i odpowiednich narzędzi. Jest to zatem zadanie już nie dla użytkownika, a dla autoryzowanego serwisu. Próba wykonania takiej operacji samodzielnie może zakończyć się uszkodzeniem telefonu albo utratą gwarancji, jeśli to jeszcze obowiązuje.Takie rozwiązanie wymusiły trendy dotyczące wyglądu smartfonów. Osiągnięcie smukłych i cienkich kształtów było możliwe wyłącznie przy zmniejszeniu wielkości baterii oraz zastosowaniu zwartej konstrukcji – tak zwanej unibody. Warto pamiętać, że oprócz oczywistej wady, jaką jest mniejszy dostęp do baterii, rozwiązanie zapewniło też wiele zalet, jak chociażby solidność i większa odporność na uszkodzenia, mniejsze ryzyko zbierania zanieczyszczeń wewnątrz obudowy czy wodoszczelność. Wśród nowych modeli, te z łatwo wymienną baterią można policzyć na palcach jednej ręki i warto wiedzieć, że są to tylko budżetowe telefony, a nie flagowce.


Wymiana baterii w telefonie


Ile kosztuje wymiana baterii w smartfonie?


Skoro już wiadomo, że w większości przypadków koszt będzie obejmował zarówno zakup baterii, jak i usługi wymiany baterii, warto zorientować się ile to dokładnie kosztuje. Cena jest uzależniona od konkretnego modelu. Zawsze droższa będzie oryginalna bateria od producenta, niż zamiennik z innego źródła. Wielu użytkowników alarmuje jednak, że zamienniki często mają w rzeczywistości mniejszą pojemność niż ta deklarowana na opakowaniu. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych i są bardzo zróżnicowane. Usługa wymiany baterii także może generować różne koszty w zależności od modelu. Niektórzy producenci podają w oficjalnych komunikatach obowiązujące ceny na dany rok. Najlepiej jest najpierw dokonać wyceny, a dopiero później podejmować decyzję.


Przeczytaj więcej

Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku

Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku

Podłączenie telefonu do komputera daje wiele potencjalnych korzyści. Zobacz 3 instrukcje krok po kroku.
NFC w telefonie – co to jest? Jaki smartfon z NFC wybrać?

NFC w telefonie – co to jest? Jaki smartfon z NFC wybrać?

Wśród najnowszych udogodnień, jakie oferują inteligentne telefony, jedną z ciekawszych jest na pewno funkcja NFC. Co to jest? Na czym właściwie polega i do czego się przyda?
Samsung czy Xiaomi – który wybrać? Czym się wyróżniają?

Samsung czy Xiaomi – który wybrać? Czym się wyróżniają?

Samsung czy Xiaomi? Jeśli zastanawiasz się, która z tym firm produkuje lepsze smartfony, na pewno spodoba Ci się nasz poradnik.
Flagowiec bez kompromisów i w atrakcyjnej cenie – recenzja Samsung S20FE

Flagowiec bez kompromisów i w atrakcyjnej cenie – recenzja Samsung S20FE

Flagowe smartfony z 2020 będą już zdolne od obsługi sieci 5G. To jedna z cech, które ma nowy Samsung S20FE. Recenzja telefonu pokaże też inne jego zalety na tle konkurencji. 
Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych?

Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych?

Jaki prezent na rocznicę ślubu będzie odpowiedni? Oczywiście kwiaty, kolacja przy świecach i inne romantyczne gesty są mile widziane, niemniej jednak osoby pragmatyczne docenią także technologiczne gadżety. Nie masz pomysłu na prezent na rocznicę ślubu? Zobacz nasze propozycje!
Jakie szkło czy folię do telefonu wybrać? Które rozwiązanie jest lepsze?

Jakie szkło czy folię do telefonu wybrać? Które rozwiązanie jest lepsze?

sSzkło hartowane czy folia – co lepiej ochroni smartfona przed uszkodzeniem, co jest wygodniejsze? Sprawdź.
Recenzja Xiaomi Mi 10

Recenzja Xiaomi Mi 10

Premiery nowych telefonów Xioami to informacje, na które zawsze czekają ci, którzy chcą mieć dobry smartfon w niskiej cenie. Chiński producent przyzwyczaił klientów no nowoczesnych urządzeń za niewielkie pieniądze. Tak jest im tym razem. Zobacz recenzję Xiaomi Mi 10.
Jak odblokować iPhone? Krótka instrukcja

Jak odblokować iPhone? Krótka instrukcja

Zablokowanie swojego telefonu to sytuacja, która może zdarzyć się każdemu. Jak odblokować iPhone. Przedstawiamy sprawdzone sposoby dla różnych modeli telefonów.
Jak zgrać zdjęcia z iPhone na komputer?

Jak zgrać zdjęcia z iPhone na komputer?

Podstawowa różnica między fotografią mobilną a robieniem zdjęć jeszcze przed erą smartfonów, polega na tym, że obecnie generujemy znacznie więcej plików ze zdjęciami. Zrobienie fotki jest banalnie proste, więc gromadzimy tysiące ujęć, bardzo często zapominając o ich selekcji i usuwaniu. Gdy zaczyna brakować miejsca na dysku, przychodzi czas na zgranie zawartości telefonu na inny nośnik. Jak zgrać zdjęcia z iPhone na komputer? Wskazujemy kilka sposobów.
Leasing na sprzęt RTV/AGD – co warto wiedzieć?

Leasing na sprzęt RTV/AGD – co warto wiedzieć?

Leasing to popularna forma pozyskiwania niezbędnych narzędzi do pracy w wielu firmach. Jest szczególnie popularna w branży samochodowej, ale nie tylko. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się wziąć w leasing także sprzęt elektroniczny.  

powrót