Xbox czy PS4 – co wybrać? Która konsola jest lepsza?

Nieśmiertelne pytanie wśród graczy – Xbox czy PS4? Rywalizacja Microsoft i Sony o to, kto ma najlepsza konsolę do gier, trwa już od 2013 roku, bo wówczas pojawiły się w sprzedaży pierwsze egzemplarze Playstation 4 oraz Xbox One. Od tego czasu sprzęt był wielokrotnie udoskonalany i ukazywał się w kolejnych, bardziej zoptymalizowanych wersjach. Wśród konsol stacjonarnych nie mają praktycznie żadnej konkurencji. Nie bierzemy tu pod uwagę hybrydowej konsoli Nintendo Switch, która umożliwia granie i stacjonarnie, i jako konsola przenośna. Ale która konsola jest dziś lepszym wyborem – Xbox One czy PS4? Gracze nie mają jednoznacznego zdania w tej sprawie. Trzeba to ocenić z własnej perspektywy, biorąc pod uwagę kilka różnych czynników. Jeśli wahasz się czy wybrać PS4, czy Xbox, ten artykuł jest dla Ciebie.


Xbox czy PS4 – co wybrać?


PS4 czy Xbox One – najważniejsze podobieństwa i różnice


W związku z tym, że konsole debiutowały na rynku w tym samym czasie, oferują zbliżone do siebie możliwości, podobne gry i z grubsza te same funkcje. Prawdziwe różnice można dostrzec, zagłębiając się w szczegóły.

Przede wszystkim, warto podkreślić, że od strony technicznej trudno dostrzec różnicę w tym, jak działają gry na obu konsolach. Jakość grafiki, płynność animacji i wydajność są nie do odróżnienia. Wynika to z faktu, że obie konsole pracują na bardzo podobnych do siebie podzespołach. W standardowych wersjach konsol są zamontowane procesory Jaguar marki AMD posiadające 8-rdzeni. Pamięć operacyjna RAM też jest na tym samym poziomie – wynosi 8 GB. Taką samą pojemność mają dyski wewnętrzne, obie konsole obsługują płyty Blu-ray, mogą więc z powodzeniem zastąpić osobny odtwarzacz.

Gdzie zatem szukać argumentów przemawiających za wyborem czy to konsoli Xbox One, czy PS4? Poniżej najważniejsze argumenty przekonujące konkretnej konsoli.


Warto wybrać konsolę Sony Playstation 4 bo:


  • ma więcej ciekawych gier na wyłączność, których nie ma na innych konsolach,
  • wykorzystuje technologię VR.Warto kupić konsolę Microsoft Xbox One ponieważ:


  • jest kompatybilna z poprzednią konsolą Xbox 360,
  • odtwarza płyty Blu-ray 4K,
  • ma wększą ofertę gier w ramach usług abonamentowych: Xbox Live Gold i Xbox Game Pass.Aby krótko rozwinąć te wątki, warto zaznaczyć, że argumenty są bardzo subiektywne, a ocena ich wartości jest bardzo indywidualna. Patrząc na liczby, Playstation oferuje po prostu więcej gier i zdecydowanie więcej tytułów na wyłączność. Dla jednych graczy to bardzo ważne, dla innych – bez znaczenia. Tylko na Playstation zagramy w takie gry, jak God of War, Uncharted, Gran Turismo, Driveclub, The Last of Us. Xbox też ma swoje wyłączności – jak Gears of War czy Forza Horizon. Patrząc na liczby, PS4 dominuje i ta tendencja się nie zmieni ze względu na strategię obu producentów sprzętu. Microsoft preferuje wydawanie tych samych gier na PC i Xboxa, Sony przyciąga do siebie wyłącznościami teraz i będzie to robić na pewno w przyszłości, więc tutaj różnice będą się jeszcze pogłębiać.

Niewątpliwą przewagą w starciu Xbox czy PS4 po stronie Sony jest możliwość korzystania z technologii VR. Japończycy od lat wspierają rozwój wirtualnej rzeczywistości, aby oferować zupełnie inne doświadczenie związane z graniem. Trzeba jednak pamiętać o ważnej rzeczy. Gogle Wirtualnej Rzeczywistości SONY PlayStation VR to dodatkowy produkt, który trzeba dokupić, a jego cena to mniej więcej tyle samo co koszt konsoli. Ze względu na cenę wiele osób i może zrezygnować z tej opcji.

Za Xboxem przemawia kompatybilność z dyskami Blu-ray 4K, które zapewniają jeszcze lepszą jakość filmów niż zwykłe Blu-ray. To także argument sensowny tylko pod warunkiem, że planujemy kupować filmy na płytach w tym formacie. Jeśli nie, pozostaje to jedynie ciekawostką.

Zaletą Xboxa jest kompatybilność z poprzednią platformą Microsoftu – Xbox 360. Gry ze starego Xbox 360 działają też na Xbox One. Z tego powodu posiadacze Xboxa mieli ułatwiony wybór w 2013 czy 2014 roku – w większości przypadków woleli kupić znów konsolę Microsoftu, żeby nie musieć od początku kompletować biblioteki gier. Dla osoby która nie ma obecnie żadnej konsoli i dopiero planuje zakup pierwszego sprzętu, to już ma marginalne znaczenie. Dziś gry na Xbox 360 są już mało atrakcyjne i nie bardzo płaca się po nie sięgać, zwłaszcza, że starsze gry na Xbox One można kupić w bardzo niskich cenach.

Kwestie zupełnie subiektywne i trudne do oceny podczas wyboru Xboxa czy PS4 to wygląd obu konsol oraz kontrolerów do gry. Trudno jednoznacznie stwierdzić, która estetyka jest nam bliższa i lepiej komponuje się z innymi domowymi urządzeniami. Korzystanie z padów o określanym kształcie to w dużej mierze kwestia przyzwyczajenia.


PS4 czy Xbox – zobacz różne wersje tej samej konsoli


Jak wspomnieliśmy wcześniej, konsole przez lata ewoluowały i dziś dostępne są już nie w jednej a w kilku wersjach. Myśląc o zakupach, trzeba uwzględnić tak naprawdę nie 2, tylko aż 5 wariantów:W czym tkwią różnice? Najprościej rzecz ujmując, PS4 Slim i Xbox One S to podstawowe wersje konsol, dostępne w atrakcyjnej cenie. PS4 Pro i Xbox One X to potężniejsze wersje, oferujące wyższą wydajność i w większym stopniu wykorzystujące potencjał 4K.

A czym jest właściwie Xbox One S All-Digital Edition? To konsola, która wygląda i zachowuje się tak samo jak Xbox One S, ale nie posiada wbudowanego napędu optycznego. Jak zatem odpalić gry? Na tej konsoli po prostu wykorzystuje się wyłącznie wersje cyfrowe, pobrane w sklepie internetowym, nie ma natomiast możliwości korzystania z gier pudełkowych. To ciekawa propozycja da tych, którzy i tak korzystają tylko z cyfrowych zasobów, a dzięki pozbyciu się tego, co dla nich niepotrzebne (napęd), mogą mieć sprzęt trochę taniej. Za zestaw – konsola + 3 gry zapłacimy ok. 1000 zł!


Konsola Xbox czy PlayStation 4 - porównanie


Najlepsze konsole na rynku – PS4 Pro vs Xbox One X


Playstation 4 Pro i Xbox One X to flagowce na rynku konsol, bo oferują to, co na ten moment jest najlepsze. W tym zestawieniu pod względem możliwości dosyć wyraźnie przeważa Microsoft. Oba urządzenia wyświetlą obraz 4K, ale Xbox zrobi to lepiej. Ośmiordzeniowy procesor jest taktowany zegarem 2,3 GHz, a układ w PS4 Pro ma taktowanie wynoszące 2,13 GHz. Wyraźną różnicę widać w wydajności układu graficznego. 6 teraflopów w przypadku Xboxa One X oraz 4,2 teraflopa w PS4 Pro to obiektywne dane świadczące o przewadze Xbox.

Natomiast jeśli od wydajności ważniejsza jest biblioteka gier, wiele osób i tak wybierze Playstation.


Xbox One X czy PS4 Pro to nie wszystko – są jeszcze konsole nowszej generacji. Czy warto czekać na Xbox Series X i Playstation 5?


Wydaje się, że jeśli chcemy pograć w dobre gry, nie opłaca się dłużej czekać. Sony nie powtarza błędu z przeszłości i obiecuje kompatybilność PS4 i PS5. To oznacza, że jeśli zaczniemy zbierać gry na Playstation 4, odpalimy je wszystkie rok później czy dwa lata później także na PS5.

Mamy nadzieję, że tekst pomoże odpowiedzieć na pytanie, czy wybrać Xbox One, czy PS4. Gdy pod koniec 2020 roku pojawiają się konsole kolejnej generacji, na pewno przyda się kolejna analiza porównująca produkty obu konsolowych gigantów. Na razie zachęcamy też do sprawdzenia informacji o DualSense – planowanym padzie do PS5.


Zobacz więcej

Ray tracing w grach – co to za technologia?

Ray tracing w grach – co to za technologia?

Ray tracing to nowa technologia w grach, o której zrobiło się głośno w 2019 roku. Obecnie z możliwości Ray tracingu mogą korzystać posiadacze najnowszych kart graficznych, a od niedawna także gracze konsolowi – dzięki PlayStation 5 i Xbox Series X.
Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku?

Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku?

Nie wiesz, w jakie gry na PS4 grać w 2020 roku? Zobacz nasz ranking!
Jakie słuchawki do PS4 będą najlepsze? Oto wybrane propozycje

J