XBOX One – konsola nowej generacji, która spóźniła się z klasą

Opóźniona premiera

XBOX One zadebiutował w polskich sklepach 5 września 2014 roku. To blisko rok od globalnej premiery najnowszej konsoli Microsoftu. Mimo to polscy gracze wcale nie czują się pokrzywdzeni i chętnie sięgają po najświeższą propozycję giganta z Redmond. Czy gracze, którzy z niecierpliwością wyczekiwali dnia jej premiery mają powody do zadowolenia? A co z tymi, którzy nadal wahają się między kupnem Playstation 4, a XBOX’a One? Wraz z jego premierą w głowach wielu młodych Polaków z pewnością pojawiły się te i inne pytania, na które postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Xbox One vs PlayStation 4XBOX One vs. Playstation 4

Porównując specyfikacje obu konsol, uwagę zwracają następujące różnice. Po pierwsze XBOX One dysponuje nieco mniej wydajną kartą graficzną i pamięcią RAM niż Playstation 4. Z drugiej jednak strony konsola Microsoftu może się pochwalić obsługą Wi-Fi Direct, TV i dodatkowym wejściem HDMI. Ponadto obsługuje ona czat i umożliwia rejestrowanie rozgrywki odpowiednio dzięki aplikacjom Skype i Twitch, co wygląda nieco lepiej niż w przypadku konsoli Sony. XBOX One posiada także funkcję nie tylko przechowywania profilów, ale także przetwarzania danych w chmurze. To co można zapisać mu na minus to konieczność logowania się co 24 godziny w serwisie XBOX Live, brak wstecznej kompatybilności gier, oraz wyjątkowo restrykcyjna polityka dotycząca powiększania kolekcji gier i udostępnienia poszczególnych produkcji. W przeciwieństwie do Playstation 4, która nie narzuca żadnych nakazów i zakazów muszą one pochodzić wyłącznie od autoryzowanych sprzedawców, a każdą z nich obejmuje limit jednej, 30-dniowej wymiany. Z drugiej strony konsola XBOX One może pochwalić się już na starcie pokaźną liczbą tzw. exclusive’ów, czyli gier dostępnych na wyłączność, a w przyszłości będzie się ona oczywiście tylko powiększać.
Xbox OneXBOX One solo

Nowa konsola Microsoftu charakteryzuje się pokaźnymi wymiarami i atrakcyjnym, nowoczesnym, minimalistycznym designem. Dzięki dużemu rozmiarowi możemy być pewni, że wszystkie podzespoły mają dla siebie wystarczająco dużo miejsca i nie grozi im przegrzanie. Do utrzymania optymalnej temperatury konsoli przyczynią się z pewnością także liczne otwory wentylacyjne. Co więcej XBOX One jest wyjątkowo cichy, bijąc tym pod względem kultury pracy nie tylko swojego poprzednika, ale i Playstation 4. Podczas długotrwałego i emocjonującego grania zużycie prądu nie powinno przekroczyć 125 W.

Konsola giganta z Redmond może się pochwalić przyjaznym i łatwym w obsłudze interfejsem, który będzie doskonale znany użytkownikom Windowsa 8 lub smartfonów Lumia. Jest to oczywiście kolejny krok Microsoftu zmierzający do unifikacji swoich systemów operacyjnych. XBOX One może pochwalić się także wyjątkowo precyzyjnym dodatkowym akcesorium o nazwie Kinect, znanym już z XBOXa 360, będącym odpowiednikiem Playstation Move. Umożliwia on sterowanie ruchem oraz komendami głosowymi, które niestety, przynajmniej na razie, nie są obsługiwane w naszym ojczystym języku. Nowy Kinect umożliwia jednak nocne granie dzięki drugiej kamerce na podczerwień, posiada wbudowany czytnik kodów QR, a znacznie mniejsze opóźnienie w stosunku do poprzednika odczujemy nie tylko podczas gry, ale także w trakcie poruszania się po systemie i zasobach internetowych. Niestety XBOX One traci nieco na swojej multimedialności ze względu na znacznie ograniczoną liczbę dostępnych aplikacji względem zachodnich wersji urządzenia.
Xbox One padPad znany z XBOXa 360, przez wielu graczy uważany za najlepszy kontroler w historii, przeszedł przez ostatnie lata ewolucję i dodatkowo usprawniony i nieco unowocześniony zawitał do zestawu w jakim oferowany jest XBOX One. Dzięki bateryjnemu zasilaniu jest znacznie bardziej wytrzymały od DualShock’a 4 znanego z Playstation 4 – gwarantuje nawet kilkadziesiąt, względem zaledwie 8-9, godzin grania bez konieczności ładowania bądź wymiany baterii. Microsoft oferuje także możliwość zakupienia dodatkowego akumulatora z kablem ładującym. Jak widać,  w niektórych aspektach użytkownik może liczyć na możliwość wyboru.

Dobry wybór, czy jedynie alternatywa?

XBOX One dostępny jest w sklepach w dwóch wersjach – z kontrolerem Kinect lub bez – w cenie odpowiednio 1999 lub 1699 zł. Do zestawu dołączane są zazwyczaj dwie gry, np. w przypadku Media Markt są to FIFA 15 i Forza Motorsport 5, tytuły doskonale przez społeczność graczy znane i przez nią wyjątkowo lubiane. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy XBOX One jest konsolą lepszą, czy gorszą od Playstation 4. W poszczególnych aspektach obydwie konsole potrafią zarówno nieco przewyższyć swojego rywala, jak i znacznie odstępować mu kroku. Decyzja o zakupie w większości przypadków będzie zatem podjęta na podstawie indywidualnych preferencji i przywiązania do marki. Fakty jednak są takie, że XBOX One to bardzo atrakcyjna propozycja dla graczy poszukujących nowego sprzętu do realizacji swojej pasji. Przez następne lata z pewnością wszyscy będziemy świadkami zaciętej rywalizacji między Microsoftem a Sony o sympatię miłośników konsol.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]