Xbox Series X vs PS5 – porównujemy najnowsze konsole!

Xbox Series X czy PS5? To pytanie na pewno zadaje sobie wielu graczy. Na ten moment znamy możliwości techniczne i specyfikację obu konsol najnowszej generacji w dniu premiery. Czas pokaże, jak porównanie obu urządzeń będzie się przedstawiać później. Można się spodziewać, że – podobnie jak w przypadku PS4 i Xbox One – doczekamy się później licznych aktualizacji. Nie wiadomo, jak szybko będzie się rozwijał rynek gier i ich ceny oraz jak będą rosnąć społeczności graczy związanych z daną platformą. Porównanie Xbox Series X vs PS5 jest więc aktualne na koniec 2020 roku, kiedy producenci walczą o to, która z konsol będzie najbardziej pożądanym gwiazdkowym prezentem.


Xbox Series X vs PS5 – różnice w wyglądzie konsol


W obu przypadkach nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z urządzeniem o naprawdę pokaźnych rozmiarach. Zarówno zaprezentowane niedawno PlayStation 5, jak i dzieło Microsoftu, to konsole ważące ponad 4 kilogramy! Daleko im do zgrabnych i smukłych Playstation 4 w wersji slim czy Xbox One S. Pod obudową schowanych jest wiele komponentów.

W przypadku Xbox Series X mamy potężny zasilacz 315W, dwie płyty główne, wentylatory, napęd optyczny. To wszystko sprawia, że nie ma mowy o sprzęcie kompaktowym. Różnicę zatem można dostrzec nie w kwestii gabarytów, a raczej stylistyki. Nowy Xbox to jednolita, czarna bryła, w kształcie prostopadłościanu.

Sony PlayStation 5 to natomiast biało-czarna skrzynka z większą liczbą wystających elementów, co na pewno bardziej rzuca się w oczy. Co będzie lepsze? To rzecz gustu. W obu przypadkach raczej trudno o to, żeby konsola była ozdobą salonu. Zapewne, tak jak w poprzednich generacjach konsol, z czasem wraz z kolejnymi wersjami obudowa będzie się zmieniać.Xbox Series X czy PS5? Jak wyglądają ich specyfikacje?


Mówienie o nowej generacji konsol absolutnie nie jest tu przypadkiem. W porównaniu z Xbox One X i Playstation 4 Pro nowe konsole są wyraźnie potężniejsze. Najbardziej jaskrawo widać to, patrząc na moc obliczeniową, podawaną w teraflopach. PS4 Pro oferowało wartość na poziomie 4,12 TF, Xbox One X 6 TF. W konsolach najnowszej generacji przekracza ona 10. Konkretnie – 10,28 teraflopów to wynik PlayStation 5, a 12 teraflopów chwali się Xbox Series X. Mimo podobnych procesorów Xbox góruje nad PlayStation także wyższym takowaniem procesora. Pamięć RAM to w obu przypadkach 16 GB.


Co z pamięcią wewnętrzną? Prawdziwą rewolucją zapowiadaną już od wielu miesięcy jest zastosowanie dysków SSD. To z jednej strony informacja, która ucieszyła graczy, bo ta technologia znana z komputerów gamingowych miała zdecydowanie skrócić czas ładowania gier. Z drugiej strony – pojawiły się obawy o cenę urządzenia, ponieważ wiadomo, że dyski SSD nie należą do tanich rozwiązań. Ostatecznie premierowa cena obu konsol nie zwala z nóg – to niewiele ponad 2000 zł. A co z pojemnością dysku?


Xbox Series X ma dysk 1 TB, co w praktyce oznacza 802 GB na gry (reszta to pliki systemowe). PlayStation 5 ma dysk o pojemności 825 GB, ale na same gry pozostanie ok 640 GB. Można więc powiedzieć, że to kolejny argument na korzyść Xboxa.


A co, gdy zabraknie miejsca na dysku? Konstrukcja PlayStation 5 uniemożliwia wymianę dysku SSD, ponieważ jest on przyłączony na stałe. Można natomiast podłączyć zewnętrzny dysk SSD, korzystając ze specjalnego gniazda pod obudową. Warto jednak wziąć poprawkę na to, że zewnętrzne dyski SSD są dość drogie. Xbox w dniu premiery oferuje przenośne karty pamięci z dodatkowym 1TB miejsca. Ale tu także wiąże się to z niemałym kosztem – ponad 1000 zł. Cała nadzieja w tym, że tytuły z konsol nowej generacji, wbrew prognozom, wcale nie będą zajmować znacząco więcej miejsca niż te z PS4 i Xbox One. Sony twierdzi, że ma to zapewnić nowy, wydajniejszy sposób kompresji danych.


Oprócz tego w obu konsolach znajdziemy szereg nowości, niedostępnych w poprzedniej generacji. Wśród najważniejszych plusów warto wymienić przede wszystkim:


  • wsparcie dla grafiki nie tylko w 4K, ale nawet w 8K,
  • wykorzystanie technologii ray tracing,
  • zdecydowanie szybsze wczytywanie gier.


Xbox series X vs PS5 – kontroler do gry


Wielu graczy pozostaje wiernych producentowi z różnych powodów. Można brać pod uwagę przyzwyczajenie, gry na wyłączność albo to, jaką konsolę mają znajomi. Jednym z elementów decydujących o wyborze konkretnej platformy do gier video, może być także kontroler. Zarówno w przypadku PlayStation, jak również Xboxa joypady są cechą charakterystyczną i jednym z elementów budujących rozpoznawalność konsoli.


Czy tak będzie także w przypadku next genów? Tutaj można odnieść wrażenie, że producenci przyjęli odmienną strategię. Microsoft najwyraźniej uznał, że nie warto zmieniać tego, co działa, więc korekty w nowym padzie są naprawdę kosmetyczne. Na pierwszy rzut oka bryła wygląda bardzo podobnie. Nieco zaokrąglono kształty, dodano nową, kropkowaną fakturę oraz oddzielny przycisk „share”. Technologią, która ma zapewnić szybszy czas reakcji, jest Dynamic Latency Input. Bezprzewodowy kontroler do Xboxa wciąż działa na baterie.


Zdecydowanie dalej poszło Sony, tworząc nowy kontroler do konsoli PlayStation 5. Nieprzypadkowo nie nazywa się już Dual Shock, tylko Dual Sense. Podobnie jak konsola, pad łączy w sobie elementy czarne i białe, tworząc ciekawą kompozycję, wyróżniającą się już na pierwszy rzut oka. Jednak istotne różnice to nie tylko design, ale przede wszystkim drzemiące w nim możliwości. Joypad do PS5 wykorzystuje silniki haptyczne, co oznacza, że skala doznać podczas grania wyraźnie wykracza poza wibracje odczuwalne w różnych momentach rozgrywki. Teraz będziemy mogli poczuć zmienny opór przycisków, w zależności od sytuacji na ekranie. W ten sposób, naprawdę poczujemy zacinający się magazynek, zmęczenie gracza czy opór materii w określonej sytuacji. Sprawa jest raczej prosta – dodatkowy punkt dla Sony PlayStation.Xbox series X vs PS5 – lista gier w dniu premiery


W pierwszych dniach po premierze PS3 czy PS4 lista dostępnych tytułów na nową konsolę miała duże znaczenie. W końcu nic tak nie motywuje do zakupienia nowego sprzętu jak obecność kultowych, ekskluzywnych gier. Tym razem nie ma to aż takiego ogromnego znaczenia. Zarówno Xbox, jak i PS5, to konsole kompatybilne wstecznie. Jeśli więc mamy pokaźną bibliotekę gier, możemy wrócić do wielu starszych tytułów, odpalając je na nowej konsoli. Co więcej, na nowym sprzęcie grafika i animacje będą odpowiednio podrasowane, więc nawet na starych grach zauważymy istotne różnice na korzyść.


Nie zmienia to jednak faktu, że rywalizujący ze sobą producenci trzymają się swoich strategii. Xbox oferuje po prostu te same gry, co PC i PS5, natomiast Sony próbuje przekonać do siebie graczy tytułami dostępnymi wyłącznie na PlayStation. Na liście istotnych tytułów znajdziemy na przykład Bugsnax, Little Devil i Solar Ash. Z czasem będzie ich więcej. Czy wpłynie to na wybranie konkretnej platformy do gier? Niekoniecznie, bo na obie konsole będą przecież dostępne hity takie jak Assassins Creed Valhalla, Cyberpunk 2077 czy Fortnite.


PS5 vs Xbox Series X – różnice, o których warto pamiętać


Nie ma wątpliwości co do tego, że producenci, którzy zdominowali rynek konsol do gier, mają do zaoferowania urządzenia o bardzo podobnym standardzie. Więcej jest tutaj zatem podobieństw niż różnic, natomiast o finalnym wyborze graczy zdecydują detale. Co zatem warto uwzględnić przed zakupem?


Za Xbox Series X przemawia:


  • trochę silniejsza specyfikacja – moc obliczeniowa, pojemność dysku twardego, procesor,
  • niższa cena akcesoriów,,
  • większa atrakcyjność usług abonamentowych.


PS5 warto wybrać ze względu na:Podsumowując, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy wybrać Xbox Series X, czy PS5. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, o rozczarowaniu nie ma mowy. Można mieć pewność, że gry na konsole – zarówno na PS5, jak i na Xbox Series X, będą prezentować niesamowity, niedostępny wcześniej poziom.

Zobacz więcej

Hitman III – recenzja najnowszej gry o agencie 47! Hitman III – recenzja najnowszej gry o agencie 47!

Po sukcesie pierwszych dwóch odsłon przyszedł czas na zwieńczenie trylogii – taką rolę pełni najnowszy Hitman III. Recenzja pokaże, czy warto było czekać na najnowszą odsłonę serii.

Więcej

Ray tracing w grach – co to za technologia? Ray tracing w grach – co to za technologia?

Ray tracing to nowa technologia w grach, o której zrobiło się głośno w 2019 roku. Obecnie z możliwości Ray tracingu mogą korzystać posiadacze najnowszych kart graficznych, a od niedawna także gracze konsolowi – dzięki PlayStation 5 i Xbox Series X.

Więcej

Xbox Series X vs PS5 – porównujemy najnowsze konsole! Xbox Series X vs PS5 – porównujemy najnowsze konsole!

Xbox Series X czy PS5? To pytanie na pewno zadaje sobie wielu graczy. Sprawdź, którą konsolę kupić. Specyfikacja, możliwości, lista gier na premierę.

Więcej

Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku? Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku?

Nie wiesz, w jakie gry na PS4 grać w 2020 roku? Zobacz nasz ranking!

Więcej

Jakie słuchawki do PS4 będą najlepsze? Oto wybrane propozycje Jakie słuchawki do PS4 będą najlepsze? Oto wybrane propozycje

Widok gracza w słuchawkach na uszach to nic dziwnego. W końcu emocjonujące wirtualne rozrywki można prowadzić o różnych porach dnia i nocy. Jakie słuchawki do PS4 warto wybrać? Zobacz najlepsze słuchawki do PS4 dla graczy.

Więcej

FIFA 21 – jak prezentuje się oczekiwana gra? Recenzujemy! FIFA 21 – jak prezentuje się oczekiwana gra? Recenzujemy!

Tysiące fanów piłki nożnej na całym świecie z niecierpliwością oczekiwało na premierę FIFA 21. Recenzja udowodni wam, że warto było czekać.

Więcej

Ranking słuchawek dla graczy – jaki najlepszy model warto kupić w 2021 roku? Ranking słuchawek dla graczy – jaki najlepszy model warto kupić w 2021 roku?

Przygotowaliśmy ten najnowszy ranking słuchawek dla graczy, ponieważ wiemy, że zadbanie o odpowiedni sprzęt do grania to skomplikowana i kosztowna sprawa, ale na pewno warta swojej ceny.

Więcej

Recenzja The Last of Us Part II Recenzja The Last of Us Part II

Długo wyczekiwana premiera już jest – oficjalnie od 19 czerwca można kupić The Last of Us Part II. Recenzja odpowie na wiele pytań, jakie zadawali fani pierwszej części z 2013 roku. Przedstawimy najważniejsze informacje na temat gry, bez żadnych spojlerów zdradzających fabułę.

Więcej

Recenzja Darksiders Genesis Recenzja Darksiders Genesis

Seria Darksiders powróciła na komputery i konsole w zupełnie nowej odsłonie. Czy odświeżenie wyjdzie zasłużonej serii na dobre i sprawi, że znów będzie głośno o Darksiders Genesis? Recenzja gry zdecydowanie ułatwi uzyskanie odpowiedzi na to pytanie.

Więcej

PlayStation 5 oficjalnie zaprezentowane – dwie wersje konsoli w dniu premiery! PlayStation 5 oficjalnie zaprezentowane – dwie wersje konsoli w dniu premiery!

Co oferuje konsola PlayStation 5? Informacje tuż po oficjalnej prezentacji – sprawdź!

Więcej

powrót