Zabawa dronem – kilka porad, jak robić to bezpiecznie

Wraz z początkiem wakacji, tak naprawdę zaczynamy sezon na zabawy z udziałem dronów. W zimniejszych miesiącach, tylko nieliczni bawią się w podniebne akrobacje i fotografowanie z powietrza. Nic dziwnego, wszak w bardziej sprzyjających warunkach pogodowych jest nie tylko przyjemniej, ale też bezpieczniej. Raczej nie będziemy narażeni na niespodziewane podmuchy wiatru czy opady. Czas więc na wyjście z domu dla wszystkich weteranów i nowicjuszy – także tych, którzy otrzymali drona jako upragniony prezent z okazji pierwszej komunii lub zakończenia roku szkolnego z czerwonym paskiem. Zanim jednak uruchomimy maszynę, należy przypomnieć sobie kilka ważnych zasad!


Przeczytaj instrukcję obsługi


Większość z nas nie ma nawyku czytania dokładnie instrukcji obsługi przed uruchomieniem jakiegoś urządzenia. Obsługi telewizora, konsoli, czy odtwarzacza DVD, uczymy się raczej metodą prób i błędów, tym bardziej, że zazwyczaj jest intuicyjna i dość prosta. W przypadku dronów, to już tak nie działa. Umiejętność sprawnego poruszania się maszyną wymaga dużej wprawy, a błędy mogą być kosztowne. Niekontrolowane zderzenie może zakończyć się zniszczeniem drogiej zabawki albo wybiciem szyby czy innego elementu w swoim otoczeniu. Żeby nie ponosić poważnych konsekwencji swojej nieuwagi, lepiej dokładnie wszystko przeczytać zanim po raz pierwszy odpalimy silniki!Zadbaj by dziecko bawiło się pod nadzorem dorosłych


Drony to urządzenia, którymi posługuje się wojsko czy policja. Oczywiście, możliwości tych urządzeń, które są przeznaczone do seryjnej sprzedaży, są nieporównywalnie mniejsze w porównaniu z tymi do profesjonalnych zastosowań, niemniej - wciąż mogą być niebezpieczne w nieodpowiednich rękach. Nawet przy niewielkiej wadze i rozmiarach drona, upadek z kilkunastu metrów może być groźny, podobnie jak kontakt z lewitującymi elementami, które poruszają się przecież z dużą prędkością. Biorąc pod uwagę dynamikę, z jaką poruszają się urządzenia, czy zasięg jaki osiągają, lepiej, żeby ktoś dorosły i odpowiedzialny miał kontrolę nad tym, co się dzieje. Im młodsze dziecko, tym asysta rodzica wydaje się bardziej wskazana. Dorośli, przynajmniej teoretycznie, powinni wykazywać się większą wyobraźnią i mniejszą skłonnością do ryzyka podczas kierowania dronem.


Lataj tylko na otwartej przestrzeni


Według przepisów, podczas kierowania dronem powinniśmy mieć urządzenie cały czas w zasięgu wzroku. Korzystanie z drona z kamerą pokazującą obraz w czasie rzeczywistym, wcale nie zwalnia nas z tego obowiązku. Dlatego zabawa pomiędzy budynkami albo w parku z bujną roślinnością, nie jest najlepszym pomysłem. Tak samo, jak latanie w pobliżu innych ludzi, samochodów, czy innych obiektów, z którymi mogłoby dojść do kolizji.Unikaj lotnisk i terenów prywatnych


Mając drona, teoretycznie możemy wlecieć prawie wszędzie. Jednak nie wszędzie nam wolno. Całkowicie zabronione jest poruszanie się dronami w pobliżu lotnisk, a także na terenach prywatnych. Nie tak dawno głośno było o amerykańskiej firmie SkyPan, która za latanie dronami bez zezwoleń zapłaciła karę o łącznej wysokości dwóch milionów dolarów! Dlatego lepiej dmuchać na zimne i mieć absolutną pewność, że możemy wykonać lot w określonym miejscu. Jak się o tym przekonać? Jest kilka sposobów. Najwygodniejszą opcją jest zainstalowanie aplikacji Drone Radar, dostępnej na Androida oraz iOS. Informacje o dozwolonych miejscach do latania można znaleźć na stronach internetowych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Trzecia możliwość - to korzystanie z map stref powietrznych, które są udostępniane między innymi przez Google.


Pamiętaj o przepisach prawa i konsekwencjach i jego łamania


Nieznajomość prawa wcale nie zwalnia z jego przestrzegania! Dlatego dobrze jest zawczasu znać najważniejsze przepisy, żeby później nie żałować. Przede wszystkim, należy zdawać sobie sprawę z faktu, że bez odpowiedniego szkolenia możemy latać wyłącznie w celach sportowych i rekreacyjnych. Loty w celach komercyjnych (zarobkowych) wiążą się z bardziej restrykcyjnymi przepisami – przede wszystkim, wymagają ukończenia odpowiedniego szkolenia i uzyskania tak zwanego świadectwa kwalifikacji.Latając sportowo i rekreacyjnie, podlegamy pod ustawę Prawo lotnicze i związane z nią rozporządzenia. Czego można dowiedzieć się z tych aktów prawnych? Na przykład tego, że dla lotów rekreacyjnych i sportowych, wykonywanych modelami latającymi, operator winien zachować odległość poziomą nie mniejszą niż 100 m od granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od zgromadzeń osób na wolnym powietrzu. Dodatkowo, operator latający rekreacyjnie lub sportowo, musi zachować odległość poziomą nie mniejszą niż 30 m od osób, pojazdów, obiektów budowlanych, niebędących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora. To dotyczy dronów o wadze powyżej 0,6 kg. Mamy zatem trochę więcej swobody, latając małym dronem - takim, jak FOREVER DR-300 Vortex, ale jeśli używamy masywniejszego modelu, jak GOPRO Karma Light, te przepisy już nabierają mocy.

Dobrze też wiedzieć, które loty możemy wykonywać spontanicznie, a które musimy zgłaszać do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Przepisy mówią wyraźnie, że bez zgłoszenia dozwolone są loty w odległości do 1 km, sprzętem o wadze do 0.6 kg i wysokości do 30 metrów lub najwyższej przeszkody terenowej będącej w promieniu 100 metrów od operatora. Dronem o wadze większej niż 0,6 kg, ale mniejszej niż 25 kg ,możemy latać w odległości do 6 km i na wysokości do 100 metrów.

Dostęp do dronów jest bardzo łatwy, ale ich używanie wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Dlatego, jeśli wciąż jesteśmy przekonani, że to dobry prezent, należy sobie zarezerwować czas, żeby wspólnie z dzieckiem nauczyć się latać oraz przyswoić sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Dobrze jest także zachować rozsądek przy wyborze odpowiedniego modelu. Nie zawsze najdroższy model będzie najlepszy. Nie potrzebujemy przecież bardzo dużego zasięgu, jeśli w praktyce nie wolno nam oddalać się poza wyznaczoną odległość! Także szybkość latania nie powinna być priorytetem, ważniejsza jest stabilność i precyzja!


powrót