Zaczyna się sezon grzewczy. Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Problem suchego powietrza w mieszkaniach pojawia się co roku niemal jednocześnie z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Nagrzane kaloryfery skutecznie zmniejszają wilgotność powietrza w otoczeniu. Gdy ta jest na bardzo niskim poziomie, grozi nam wiele nieprzyjemnych dolegliwości – uczucie przemęczenia, bóle głowy, problemy z koncentracją, a także przesuszone włosy czy skóra. Można jednak uniknąć tych kłopotów, jeśli w zimniejszych miesiącach, gdy pracują kaloryfery używamy nawilżacza powietrza. O tym, że wilgotność w pomieszczeniu powinna być zwiększana, wiadomo było już wcześniej, zanim pojawiły się zaawansowane technologicznie nawilżacze. Kiedyś używano na przykład mokrych ręczników czy ceramicznych pojemników z wodą wiszących na kaloryferach. Obecnie możemy wybierać z wielu modeli nawilżaczy w zróżnicowanych cenach. Który warto wybrać i dlaczego? Przeczytasz w naszych poradniku.


Jak działa nawilżacz powietrza?


Zadaniem nawilżacza jest zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. W tym celu wykorzystuje wodę znajdującą się w zbiorniku, która w formie mgiełki jest rozprowadzana po pokoju. Kiedyś popularne były nawilżacze parowe, generujące mgiełkę powstającą w wyniku podgrzewania (podobnie jak w czajniku). Obecnie raczej używa się nawilżaczy z ciepłą mgiełką. Wśród nich wyróżniamy modele ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. Te drugie wykorzystują ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody i, tym samym, wytworzenia mgiełki. Dla ludzkich uszu praca urządzenia pozostaje praktycznie niesłyszalna, czego nie można powiedzieć o zwierzętach, które rejestrują jego działanie. Nawilżacze powietrza mogą mieć także dodatkowe funkcje – na przykład jonizacji powietrza oraz aromaterapii.Gdzie postawić nawilżacz powietrza?


Nawilżacz powietrza z definicji jest urządzeniem, które ma ograniczoną wydajność. Często producenci określają ją w metrach kwadratowych. Przykładowo nawilżacz Metrox HYB-58 sprawdzi się na powierzchni do 30 metrów. Łatwo zatem wydedukować, że najczęściej jeden nawilżacz nie wystarczy na całe mieszkanie i należy się liczyć z zakupem więcej niż jednego urządzenia. Gdzie je postawić, żeby ich działanie było korzystne? Przede wszystkim w sypialni, gdzie odpowiednio nawilżone powietrze zapewni nam zdrowy i spokojny sen.


Kiedy włączyć nawilżacz?


Mimo coraz powszechniejszej świadomości, nie zawsze nawilżacze są używane w prawidłowy sposób. Lista błędów wynikających z niewiedzy jest długa. Najczęstsze z nich to zbyt rzadkie wymienienie wody w zbiorniku, a także zbyt długa praca urządzenia. Najczęściej nie ma potrzeby, żeby nawilżacz pracował bez przerwy przez całą noc. A jak dowiedzieć się, czy praca urządzenia jest w danej chwili potrzebna, czy nie? Najlepiej jeśli posiadamy urządzenie do pomiaru wilgotności. Ta powinna utrzymywać się na poziomie 40-60%. Najwygodniejszym rozwiązaniem są nawilżacze z wbudowanym higrostatem, które automatycznie włączają się, gdy wilgotność spadnie poniżej ustalonego poziomu. Tak działa na przykład nawilżacz SOEHNLE 68093 Airfresh Hygro 500.


Jaki model wybrać?


Przy wyborze nawilżacza warto jest uwzględnić wymienione wcześniej czynniki, jak jego wydajność oraz funkcje. Poza tym, dobrze jest pomyśleć także o tak zwanej kulturze pracy, czyli potencjalnie jak najmniejszej uciążliwości. Najlepiej jest, jeśli nie trzeba poświęcać urządzeniu zbyt wiele uwagi, a jego istnienie pozostaje niezauważalne. Z tego powodu, przed wyborem właściwego nawilżacza, należy koniecznie dowiedzieć się, jak głośno pracuje. Poziom hałasu jest mierzony w decybelach i bardzo często podawany w specyfikacji od producenta. Przykładowo, nawilżacz powietrza PHILIPS Seria 2000 HU4801/01 generuje hałas na poziomie zaledwie 26 decybeli. Poza tym większy komfort dają nawilżacze z pojemniejszym zbiornikiem na wodę. Tutaj zresztą rozpiętość jest bardzo duża, bo znajdziemy w sklepach urządzenia o pojemności na przykład 2 litrów, a także -  mieszczące więcej niż 5 litrów, tak jak nawilżacz HB UH2060DB.

Wygodę w codziennym użytkowaniu zapewnia także regulacja stopnia nawilżania – im jest intensywniejsze, tym szybciej osiągamy odpowiedni efekt. Stopniowanie może ograniczać się do 2 lub 3 poziomów - albo nawet 7, jak w przypadku urządzenia HB UH2080DS. Wspomniany model należący do tych z wyższej półki, ma zresztą także inne udogodnienia  - jak obsługa za pomocą pilota czy timer umożliwiający automatyczne ustawienie pracy na określony czas.

 Rynek nawilżaczy jest bardzo zróżnicowany, więc znajdzie się propozycja na każdą kieszeń i do każdego mieszkania. To od nas i naszych warunków mieszkaniowych zależy, czego właściwie potrzebujemy. Jeśli uda się to dość precyzyjnie określić, ze znalezieniem odpowiedniego modelu nie będzie problemu.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]