Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Ranking 2021

Obecnie coraz więcej osób ma już w domu nawilżacz powietrza. Jaki to model i czy na pewno używany jest w odpowiedni sposób? Warto się nad tym chwilę zastanowić, bo ważny jest nie tylko sam fakt posiadania takiego urządzenia, ale również wybór właściwego modelu. Jeśli szukasz podpowiedzi w sprawie nawilżacza powietrza, na pewno pomoże Ci nasz ranking.


Po co nawilżacz powietrza? Dlaczego warto się na niego zdecydować?


Problem suchego powietrza w mieszkaniach pojawia się co roku, niemal jednocześnie z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Nagrzane kaloryfery skutecznie zmniejszają wilgotność powietrza w otoczeniu. Gdy ta jest na bardzo niskim poziomie, grozi nam wiele nieprzyjemnych dolegliwości – uczucie przemęczenia, bóle głowy, problemy z koncentracją, a także przesuszone włosy czy skóra. Można jednak uniknąć tych kłopotów, jeśli w zimniejszych miesiącach, gdy pracują kaloryfery, używamy nawilżacza powietrza.


O tym, że wilgotność w pomieszczeniu powinna być zwiększana, wiadomo było już wcześniej, zanim pojawiły się zaawansowane technologicznie nawilżacze. Kiedyś używano na przykład mokrych ręczników czy ceramicznych pojemników z wodą wiszących na kaloryferach. Obecnie możemy wybierać z wielu modeli nawilżaczy w zróżnicowanych cenach. Jaki warto wybrać i dlaczego? Przeczytasz w naszym poradniku.


Jaki nawilżacz powietrza wybrać?


Jak działa nawilżacz powietrza?


Zadaniem nawilżacza jest zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. W tym celu wykorzystuje wodę znajdującą się w zbiorniku, która w formie mgiełki jest rozprowadzana po pokoju. Kiedyś popularne były nawilżacze parowe, generujące mgiełkę powstającą w wyniku podgrzewania (podobnie jak w czajniku). Obecnie raczej używa się nawilżaczy z ciepłą mgiełką. Wśród nich wyróżniamy modele ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. Te drugie wykorzystują ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody i tym samym – do wytworzenia mgiełki. Dla ludzkich uszu praca urządzenia pozostaje praktycznie niesłyszalna, czego nie można powiedzieć o zwierzętach, które rejestrują jego działanie. Nawilżacze powietrza mogą mieć także dodatkowe funkcje – na przykład jonizacji powietrza oraz aromaterapii.


Gdzie postawić nawilżacz powietrza?


Nawilżacz powietrza z definicji jest urządzeniem, które ma ograniczoną wydajność. Często producenci określają ją w metrach kwadratowych. Przykładowo nawilżacz Metrox HYB-58 sprawdzi się na powierzchni do 30 metrów. Łatwo zatem wydedukować, że najczęściej jeden nawilżacz nie wystarczy na całe mieszkanie i należy się liczyć z zakupem więcej niż jednego urządzenia. Gdzie je postawić, żeby ich działanie było korzystne? Przede wszystkim w sypialni, gdzie odpowiednio nawilżone powietrze zapewni nam zdrowy i spokojny sen.


Kiedy włączyć nawilżacz?


Mimo coraz powszechniejszej świadomości nawilżacze nie zawsze są używane w prawidłowy sposób. Lista błędów wynikających z niewiedzy jest długa. Najczęstsze z nich to zbyt rzadkie wymienienie wody w zbiorniku, a także zbyt długa praca urządzenia. Zwykle nie ma potrzeby, żeby nawilżacz pracował bez przerwy przez całą noc. A jak dowiedzieć się, czy praca urządzenia jest w danej chwili potrzebna, czy nie?


Najlepiej, jeśli posiadamy urządzenie do pomiaru wilgotności. Ta powinna utrzymywać się na poziomie 40–60%. Najwygodniejszym rozwiązaniem są nawilżacze z wbudowanym higrostatem, które automatycznie włączają się, gdy wilgotność spadnie poniżej ustalonego poziomu.


Wiele nawilżaczy, podobnie jak oczyszczacze powietrza, używa filtrów (przeczytaj też o tym, czy wybrać nawilżacz, czy oczyszczacz). Warto pamiętać o tym, aby zgodnie z zaleceniami producenta regularnie je wymieniać! Nawilżacz powinniśmy także odpowiednio często czyścić. Gdy używamy go regularnie, to stosunkowo proste – można to robić przy okazji wymiany wody w zbiorniku. Łatwo jednak zapomnieć o nawilżaczu, gdy w okresie letnim pozostaje bezczynny. Przez tych kilka miesięcy, kiedy jest półce, w piwnicy czy w innym schowku, nietrudno o to, aby do środka dostał się kurz czy bakterie! Dlatego, gdy wyjmujemy nawilżacz po dłuższej przerwie, należy zacząć od sprawdzenia w jakim jest stanie.Nawilżacz powietrza – jaki wybrać? Oto cechy, na które warto zwrócić uwagę


Zanim przedstawiamy ranking nawilżaczy powietrza 2021, warto się jeszcze zastanowić, na jakie istotne cechy zwracać uwagę, porównując urządzenia różnych producentów. Co będzie ważne? Przede wszystkim:


  • wydajność i zasięg działania,
  • rozmiary, waga, wielkość zbiornika na wodę,
  • wygodna obsługa – możliwość regulacji, pilot, podświetlenie,
  • dodatkowe funkcje – na przykład aromaterapia oraz funkcja oczyszczania powietrza,
  • cena i atrakcyjny wygląd.


Dobrze jest mieć też świadomość, że chociaż nawilżacze spełniają tę samą funkcję, zwiększając poziom wilgotności w pomieszczeniu, to mogą to robić w różny sposób. Ze względu na konstrukcję można wyodrębnić tutaj podział na typy nawilżaczy.


  • Nawilżacz parowy – woda w takim nawilżaczu jest podgrzewana i paruje, przez co eliminuje suche powietrze w mieszkaniu. Zaletami są na pewno niska cena zakupu i możliwość robienia inhalacji. Do parowego nawilżacza powietrza można też dodawać preparaty zapachowe. Natomiast oprócz potencjalnego niebezpieczeństwa (zwłaszcza dla dzieci), wadą są także wysokie koszty eksploatacji.


  • Nawilżacz ewaporacyjny – to taki model, który zasysa powietrze z pokoju, filtruje je i wypuszcza chłodną mgiełkę na zewnątrz. Mocną stroną jest częściowe oczyszczanie powietrza podczas tego procesu, wadą nieco większy hałas, jaki generuje nawilżacz powietrza ewaporacyjny. Ranking produktów uwzględnia także takie urządzenia.


  • Nawilżacz ultradźwiękowy – to urządzenie, które wytwarza ultradźwięki rozbijające cząsteczki wody. W zależności od konkretnego modelu nawilżacza powstająca para może być ciepła lub chłodna. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza jest cichy i energooszczędny.