Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Ranking 2021

Obecnie coraz więcej osób ma już w domu nawilżacz powietrza. Jaki to model i czy na pewno używany jest w odpowiedni sposób? Warto się nad tym chwilę zastanowić, bo ważny jest nie tylko sam fakt posiadania takiego urządzenia, ale również wybór właściwego modelu. Jeśli szukasz podpowiedzi w sprawie nawilżacza powietrza, na pewno pomoże Ci nasz ranking.


Po co nawilżacz powietrza? Dlaczego warto się na niego zdecydować?


Problem suchego powietrza w mieszkaniach pojawia się co roku, niemal jednocześnie z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Nagrzane kaloryfery skutecznie zmniejszają wilgotność powietrza w otoczeniu. Gdy ta jest na bardzo niskim poziomie, grozi nam wiele nieprzyjemnych dolegliwości – uczucie przemęczenia, bóle głowy, problemy z koncentracją, a także przesuszone włosy czy skóra. Można jednak uniknąć tych kłopotów, jeśli w zimniejszych miesiącach, gdy pracują kaloryfery, używamy nawilżacza powietrza.


O tym, że wilgotność w pomieszczeniu powinna być zwiększana, wiadomo było już wcześniej, zanim pojawiły się zaawansowane technologicznie nawilżacze. Kiedyś używano na przykład mokrych ręczników czy ceramicznych pojemników z wodą wiszących na kaloryferach. Obecnie możemy wybierać z wielu modeli nawilżaczy w zróżnicowanych cenach. Jaki warto wybrać i dlaczego? Przeczytasz w naszym poradniku.


Jaki nawilżacz powietrza wybrać?


Jak działa nawilżacz powietrza?


Zadaniem nawilżacza jest zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. W tym celu wykorzystuje wodę znajdującą się w zbiorniku, która w formie mgiełki jest rozprowadzana po pokoju. Kiedyś popularne były nawilżacze parowe, generujące mgiełkę powstającą w wyniku podgrzewania (podobnie jak w czajniku). Obecnie raczej używa się nawilżaczy z ciepłą mgiełką. Wśród nich wyróżniamy modele ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. Te drugie wykorzystują ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody i tym samym – do wytworzenia mgiełki. Dla ludzkich uszu praca urządzenia pozostaje praktycznie niesłyszalna, czego nie można powiedzieć o zwierzętach, które rejestrują jego działanie. Nawilżacze powietrza mogą mieć także dodatkowe funkcje – na przykład jonizacji powietrza oraz aromaterapii.


Gdzie postawić nawilżacz powietrza?


Nawilżacz powietrza z definicji jest urządzeniem, które ma ograniczoną wydajność. Często producenci określają ją w metrach kwadratowych. Przykładowo nawilżacz Metrox HYB-58 sprawdzi się na powierzchni do 30 metrów. Łatwo zatem wydedukować, że najczęściej jeden nawilżacz nie wystarczy na całe mieszkanie i należy się liczyć z zakupem więcej niż jednego urządzenia. Gdzie je postawić, żeby ich działanie było korzystne? Przede wszystkim w sypialni, gdzie odpowiednio nawilżone powietrze zapewni nam zdrowy i spokojny sen.


Kiedy włączyć nawilżacz?


Mimo coraz powszechniejszej świadomości nawilżacze nie zawsze są używane w prawidłowy sposób. Lista błędów wynikających z niewiedzy jest długa. Najczęstsze z nich to zbyt rzadkie wymienienie wody w zbiorniku, a także zbyt długa praca urządzenia. Zwykle nie ma potrzeby, żeby nawilżacz pracował bez przerwy przez całą noc. A jak dowiedzieć się, czy praca urządzenia jest w danej chwili potrzebna, czy nie?


Najlepiej, jeśli posiadamy urządzenie do pomiaru wilgotności. Ta powinna utrzymywać się na poziomie 40–60%. Najwygodniejszym rozwiązaniem są nawilżacze z wbudowanym higrostatem, które automatycznie włączają się, gdy wilgotność spadnie poniżej ustalonego poziomu.


Wiele nawilżaczy, podobnie jak oczyszczacze powietrza, używa filtrów (przeczytaj też o tym, czy wybrać nawilżacz, czy oczyszczacz). Warto pamiętać o tym, aby zgodnie z zaleceniami producenta regularnie je wymieniać! Nawilżacz powinniśmy także odpowiednio często czyścić. Gdy używamy go regularnie, to stosunkowo proste – można to robić przy okazji wymiany wody w zbiorniku. Łatwo jednak zapomnieć o nawilżaczu, gdy w okresie letnim pozostaje bezczynny. Przez tych kilka miesięcy, kiedy jest półce, w piwnicy czy w innym schowku, nietrudno o to, aby do środka dostał się kurz czy bakterie! Dlatego, gdy wyjmujemy nawilżacz po dłuższej przerwie, należy zacząć od sprawdzenia w jakim jest stanie.Nawilżacz powietrza – jaki wybrać? Oto cechy, na które warto zwrócić uwagę


Zanim przedstawiamy ranking nawilżaczy powietrza 2021, warto się jeszcze zastanowić, na jakie istotne cechy zwracać uwagę, porównując urządzenia różnych producentów. Co będzie ważne? Przede wszystkim:


  • wydajność i zasięg działania,
  • rozmiary, waga, wielkość zbiornika na wodę,
  • wygodna obsługa – możliwość regulacji, pilot, podświetlenie,
  • dodatkowe funkcje – na przykład aromaterapia oraz funkcja oczyszczania powietrza,
  • cena i atrakcyjny wygląd.


Dobrze jest mieć też świadomość, że chociaż nawilżacze spełniają tę samą funkcję, zwiększając poziom wilgotności w pomieszczeniu, to mogą to robić w różny sposób. Ze względu na konstrukcję można wyodrębnić tutaj podział na typy nawilżaczy.


  • Nawilżacz parowy – woda w takim nawilżaczu jest podgrzewana i paruje, przez co eliminuje suche powietrze w mieszkaniu. Zaletami są na pewno niska cena zakupu i możliwość robienia inhalacji. Do parowego nawilżacza powietrza można też dodawać preparaty zapachowe. Natomiast oprócz potencjalnego niebezpieczeństwa (zwłaszcza dla dzieci), wadą są także wysokie koszty eksploatacji.


  • Nawilżacz ewaporacyjny – to taki model, który zasysa powietrze z pokoju, filtruje je i wypuszcza chłodną mgiełkę na zewnątrz. Mocną stroną jest częściowe oczyszczanie powietrza podczas tego procesu, wadą nieco większy hałas, jaki generuje nawilżacz powietrza ewaporacyjny. Ranking produktów uwzględnia także takie urządzenia.


  • Nawilżacz ultradźwiękowy – to urządzenie, które wytwarza ultradźwięki rozbijające cząsteczki wody. W zależności od konkretnego modelu nawilżacza powstająca para może być ciepła lub chłodna. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza jest cichy i energooszczędny.Nawilżacz powietrza – ranking 2021


Jeśli zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza wybrać, powinieneś uwzględnić wymienione wcześniej czynniki, jak jego wydajność oraz funkcje. Poza tym dobrze jest pomyśleć także o tak zwanej kulturze pracy, czyli potencjalnie jak najmniejszej uciążliwości. Najlepiej jest, jeśli nie trzeba poświęcać urządzeniu zbyt wiele uwagi, a jego istnienie pozostaje niezauważalne. Staraliśmy się wybrać właśnie takie nawilżacze powietrza. Ranking poniżej to najciekawsze propozycje w przystępnych cenach.


Nawilżacz HB UH2021DBL

Model o kompaktowych rozmiarach i w rozsądnej cenie. Ma pojemność 3,3 litra, co oznacza, że wody w zbiorniku starczy na 11 godzin nawilżania. Urządzeniem można sterować ręcznie lub za pomocą pilota załączonego w zestawie. Co ważne, ma wbudowany higrometr, dzięki czemu mierzy poziom wilgotności. To daje możliwość ustawienia optymalnego poziomu wilgotności w zakresie 45–90%. Jest tu także funkcja jonizacji oraz lampki nocnej. Na pewno będzie dobrym wyborem do pokoju dziecka.


Nawilżacz powietrza METROX ME-1684

Ten nawilżacz powietrza w naszym rankingu to model z przezroczystym zbiornikiem, który ułatwia kontrolowanie poziomu wody. Posiada płynną regulację intensywności nawilżania za pomocą pokrętła. Poradzi sobie z nawilżeniem powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do 25 metrów kwadratowych, pracuje bardzo cicho.


Nawilżacz powietrza HB UH2010DWS

Wydajny i niedrogi model. 5-litrowy zbiornik na wodę jest podświetlany. Urządzenie ma do wyboru dwa poziomy intensywności nawilżania. Można korzystać także z dwóch trybów – trybu pracy ciągłej oraz nocnego. Dodatkowo ma funkcję aromaterapii.


Nawilżacz HB UH2050DG

Następny 5-litrowy nawilżacz powietrza w naszym rankingu. Moc nawilżania regulujemy, wybierając jeden z 7 poziomów. Poza tym mamy tutaj funkcję sterylizacji powietrza generatorem Plazmy, elektroniczny higrostat, w także timer do 12 godzin.


Nawilżacz powietrza PHILIPS Seria 2000 HU4813/10

To zaawansowany model, który zbiera bardzo dobre opinie nawet od najbardziej wymagających użytkowników. Zastosowana w nim technologia NanoCloud wykorzystuje naturalny proces parowania, polegający na pochłanianiu suchego powietrza, mieszaniu go z cząsteczkami wody i emitowaniu wilgotniejszego powietrza do otoczenia. Odpowiednia konstrukcja sprawia, że skutecznie rozprowadza wilgotne powietrze po całym pomieszczeniu i nie pozostawia nigdzie mokrych plam. Wbudowany zegar umożliwia programowanie czasu pracy urządzenia przez wybraną liczbę godzin, po upływie których nawilżacz wyłącza się automatycznie. Do wyboru mamy 1, 4 lub 8 godzin. Oprócz tego na trzech poziomach można regulować prędkość pracy wentylatora.


Ten nawilżacz występuje także w innym wariancie – Seria 2000 HU4801/01 to nawilżacz o mniejszym zasięgu – 25m2 zamiast 44m2 – ale jest za to wyjątkowo cichy. Generuje jedynie 26 dB, dzięki czemu będzie idealnym sprzętem do sypialni.


Nawilżacz STADLER FORM Oskar

To ewaporacyjny nawilżacz powietrza z naszego rankingu, który efektywnie pracuje na powierzchni do 50m2. Ma wbudowany higrostat, dzięki czemu automatycznie się wyłącza po osiągnięciu odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Zbiornik na wodę mieści 3,5 litra, a za czystość odpowiadają dwa filtry.


Nawilżacz DYSON AM10

Model ultradźwiękowy o mocy 55W. To urządzenie wykonane z poliwęglanu jest bezpieczne i łatwe w czyszczeniu. Zbiornik mieści 3 litry, a stopień nawilżania regulowany jest płynnie.


Wiesz już, jaki nawilżacz wybrać?


Dziś niewiele osób już dziwi nawilżacz powietrza. Po co jest i jak działa – zazwyczaj doskonale wiemy, niemniej jednak, mając bardzo duży wybór modeli, często nie jesteśmy pewni, które rozwiązanie wybrać.


Rynek nawilżaczy jest bardzo zróżnicowany, więc znajdzie się propozycja na każdą kieszeń i do każdego mieszkania. To od nas i naszych warunków mieszkaniowych zależy, czego właściwie potrzebujemy. Jeśli uda się to dość precyzyjnie określić, ze znalezieniem odpowiedniego modelu nie będzie problemu. Nie ma chyba wątpliwości co do tego, jak bardzo w okresie grzewczym potrzebny jest nawilżacz powietrza. Jaki wybrać? To już sprawa indywidualna, ale nasz ranking to przede wszystkim podpowiedź.


Zobacz też, jaki oczyszczacz powietrza warto wybrać.


Zobacz więcej

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!

Więcej

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!

Więcej

Jak oszczędnie gotować? Jak oszczędnie gotować?

Jakie sztuczki pozwolą przygotowywać potrawy szybko i tanio? Zobacz praktyczny poradnik.

Więcej

Kupujesz sprzęt AGD? Nie zapomnij o tych usługach Kupujesz sprzęt AGD? Nie zapomnij o tych usługach

O jakich usługach dodatkowych warto pamiętać urządzając kuchnię? Dlaczego lepiej wezwać fachowców? Sprawdź, które usługi są dostępne w MediaMarkt.

Więcej

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Ranking 2021 Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Ranking 2021

Jeśli szukasz podpowiedzi w sprawie nawilżacza powietrza, na pewno pomoże Ci nasz ranking.

Więcej

Nawilżacz czy oczyszczacz powietrza – co wybrać? A może 2w1? Nawilżacz czy oczyszczacz powietrza – co wybrać? A może 2w1?

Zastanawiasz się, co kupić do domu – oczyszczacz czy nawilżacz powietrza? Doradzamy w tym artykule.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]