MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Nawilżacz powietrza – ranking 6 modeli do każdego domu

Obecnie coraz więcej osób ma już w domu nawilżacz powietrza. Jaki to model i czy na pewno używany jest w odpowiedni sposób? Warto się nad tym chwilę zastanowić, bo ważny jest nie tylko sam fakt posiadania takiego urządzenia, ale również wybór właściwego modelu. Jeśli szukasz podpowiedzi w sprawie nawilżacza powietrza, na pewno pomoże Ci nasz ranking.


Problem suchego powietrza w mieszkaniach pojawia się co roku niemal jednocześnie z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Nagrzane kaloryfery skutecznie zmniejszają wilgotność powietrza w otoczeniu. Gdy ta jest na bardzo niskim poziomie, grozi nam wiele nieprzyjemnych dolegliwości – uczucie przemęczenia, bóle głowy, problemy z koncentracją, a także przesuszone włosy czy skóra. Można jednak uniknąć tych kłopotów, jeśli w zimniejszych miesiącach, gdy pracują kaloryfery, używamy nawilżacza powietrza. O tym, że wilgotność w pomieszczeniu powinna być zwiększana, wiadomo było już wcześniej, zanim pojawiły się zaawansowane technologicznie nawilżacze. Kiedyś używano na przykład mokrych ręczników czy ceramicznych pojemników z wodą wiszących na kaloryferach. Obecnie – możemy wybierać z wielu modeli nawilżaczy w zróżnicowanych cenach. Który warto wybrać i dlaczego? Przeczytasz w naszym poradniku.


Jaki nawilżacz powietrza?


Jak działa nawilżacz powietrza?


Zadaniem nawilżacza jest zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. W tym celu wykorzystuje wodę znajdującą się w zbiorniku, która w formie mgiełki jest rozprowadzana po pokoju. Kiedyś popularne były nawilżacze parowe, generujące mgiełkę powstającą w wyniku podgrzewania (podobnie jak w czajniku). Obecnie raczej używa się nawilżaczy z ciepłą mgiełką. Wśród nich wyróżniamy modele ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. Te drugie wykorzystują ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody i, tym samym, wytworzenia mgiełki. Dla ludzkich uszu praca urządzenia pozostaje praktycznie niesłyszalna, czego nie można powiedzieć o zwierzętach, które rejestrują jego działanie. Nawilżacze powietrza mogą mieć także dodatkowe funkcje – na przykład jonizacji powietrza oraz aromaterapii.


Gdzie postawić nawilżacz powietrza?


Nawilżacz powietrza z definicji jest urządzeniem, które ma ograniczoną wydajność. Często producenci określają ją w metrach kwadratowych. Przykładowo, nawilżacz Metrox HYB-58 sprawdzi się na powierzchni do 30 metrów. Łatwo zatem wydedukować, że najczęściej jeden nawilżacz nie wystarczy na całe mieszkanie i należy się liczyć z zakupem więcej niż jednego urządzenia. Gdzie je postawić, żeby ich działanie było korzystne? Przede wszystkim w sypialni, gdzie odpowiednio nawilżone powietrze zapewni nam zdrowy i spokojny sen.


Kiedy włączyć nawilżacz?


Mimo coraz powszechniejszej świadomości, nie zawsze nawilżacze są używane w prawidłowy sposób. Lista błędów wynikających z niewiedzy jest długa. Najczęstsze z nich to zbyt rzadkie wymienienie wody w zbiorniku, a także zbyt długa praca urządzenia. Najczęściej nie ma potrzeby, żeby nawilżacz pracował bez przerwy przez całą noc. A jak dowiedzieć się, czy praca urządzenia jest w danej chwili potrzebna, czy nie? Najlepiej, jeśli posiadamy urządzenie do pomiaru wilgotności. Ta powinna utrzymywać się na poziomie 40-60%. Najwygodniejszym rozwiązaniem są nawilżacze z wbudowanym higrostatem, które automatycznie włączają się, gdy wilgotność spadnie poniżej ustalonego poziomu.Nawilżacz powietrza – jaki wybrać? Oto cechy, na które warto zwrócić uwagę


Zanim przedstawiamy ranking nawilżaczy powietrza, warto się jeszcze zastanowić, na jakie istotne cechy zwracać uwagę, porównując urządzenia różnych producentów. Co będzie ważne? Przede wszystkim:


  • wydajność i zasięg działania,
  • rozmiary, waga, wielkość zbiornika na wodę,
  • wygodna obsługa – możliwość regulacji, pilot, podświetlenie,
  • dodatkowe funkcje – na przykład aromaterapia oraz funkcja oczyszczania powietrza,
  • cena i atrakcyjny wygląd.


Dobrze jest mieć też świadomość, że chociaż nawilżacze spełniają tę samą funkcję, zwiększając poziom wilgotności w pomieszczeniu, to mogą to robić w różny sposób. Ze względu na konstrukcję można wyodrębnić tutaj podział na typy nawilżaczy.


  • Nawilżacz parowy – woda w takim nawilżaczu jest podgrzewana i paruje, przez co eliminuje suche powietrze w mieszkaniu. Zaletami są na pewno niska cena zakupu i możliwość robienia inhalacji. Do parowego nawilżacza powietrza można też dodawać preparaty zapachowe. Natomiast oprócz potencjalnego niebezpieczeństwa (zwłaszcza dla dzieci), wadą są także wysokie koszty eksploatacji.


  • Nawilżacz ewaporacyjny – to taki model, który zasysa powietrze z pokoju, filtruje je i wypuszcza chłodną mgiełkę na zewnątrz. Mocną stroną jest częściowe oczyszczanie powietrza podczas tego procesu, wadą nieco większy hałas, jaki generuje nawilżacz ewaporacyjny. Ranking produktów uwzględnia także takie urządzenia.


  • Nawilżacz ultradźwiękowy – to urządzenie, które wytwarza ultradźwięki rozbijające cząsteczki wody. W zależności od konkretnego modelu nawilżacza, powstająca para może być ciepła lub chłodna. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza jest cichy i energooszczędny


Ranking nawilżaczy na sezon 2020/2021 – jaki model wybrać?


Jeśli zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza wybrać, powinieneś uwzględnić wymienione wcześniej czynniki, jak jego wydajność oraz funkcje. Poza tym dobrze jest pomyśleć także o tak zwanej kulturze pracy, czyli potencjalnie jak najmniejszej uciążliwości. Najlepiej jest, jeśli nie trzeba poświęcać urządzeniu zbyt wiele uwagi, a jego istnienie pozostaje niezauważalne. Staraliśmy się wybrać właśnie takie nawilżacze powietrza. Ranking poniżej to najciekawsze propozycje w przystępnych cenach.


Nawilżacz HB UH2021DBL

Model o kompaktowych rozmiarach i w rozsądnej cenie. Ma pojemność 3,3 litra co oznacza, że wody w zbiorniku starczy na 11 godzin nawilżania. Urządzeniem można sterować ręcznie lub za pomocą pilota załączonego w zestawie. Co ważne, ma wbudowany higrometr, dzięki czemu mierzy poziom wilgotności. To daje możliwość ustawienia optymalnego poziomu wilgotności w zakresie 45–90%. Jest tu także funkcja jonizacji oraz lampki nocnej. Na pewno będzie dobrym wyborem do pokoju dziecka.


Nawilżacz powietrza METROX ME-1682

Ultradźwiękowy nawilżacz ze zbiornikiem, który mieści ponad 5 litrów wody. Potrafi jonizować powietrze, a w razie braku wody w zbiorniku – automatycznie się wyłącza. Jest to model odpowiedni do pomieszczeń do 30 metrów kwadratowych – bez trudu zatem nawilży powietrze w dużym salonie albo w kawalerce. Razem z nawilżaczem dostajemy odpowiedni filtr do wody oraz szczotkę do czyszczenia.


Nawilżacz powietrza METROX ME-1684

Ten nawilżacz powietrza w naszym rankingu to model z przezroczystym zbiornikiem, który ułatwia kontrolowanie poziomu wody. Posiada płynną regulację intensywności nawilżania za pomocą pokrętła. Poradzi sobie z nawilżeniem powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do 25 metrów kwadratowych, pracuje bardzo cicho.


Nawilżacz powietrza HB UH2010DWS

Wydajny i niedrogi model. 5-litrowy zbiornik na wodę jest podświetlany. Urządzenie ma do wyboru dwa poziomy intensywności nawilżania. Do wyboru są także dwa tryby – tryb pracy ciągłej oraz nocny. Dodatkowo ma funkcję aromaterapii.


Nawilżacz powietrza PHILIPS Seria 2000 HU4813/10

To zaawansowany model, który zbiera bardzo dobre opinie nawet od najbardziej wymagających użytkowników. Zastosowana w nim technologia NanoCloud wykorzystuje naturalny proces parowania, polegający na pochłanianiu suchego powietrza, mieszaniu go z cząsteczkami wody i emitowaniu wilgotniejszego powietrza do otoczenia. Odpowiednia konstrukcja sprawia, że skutecznie rozprowadza wilgotne powietrze po całym pomieszczeniu i nie pozostawia nigdzie mokrych plam. Wbudowany zegar umożliwia programowanie czasu pracy urządzenia przez wybraną liczbę godzin, po upływie których nawilżacz wyłącza się automatycznie. Do wyboru mamy 1, 4 lub 8 godzin. Oprócz tego, na trzech poziomach można regulować prędkość pracy wentylatora.


Nawilżacz VENTA LW-45

To urządzenie, które jednocześnie nawilża i oczyszcza powietrze. Dobre rozwiązanie jeśli myślimy nie tylko o wilgotności, ale także o jakości powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że dzieje się to kosztem głośności – hałas przy pracy jest nieco większy niż przy zwyczajnym nawilżaczu. Efektywne oczyszczanie powietrza może się odbywać na powierzchni do 40 metrów kwadratowych, a nawilżanie – nawet do 72 metrów. Ten skuteczny sprzęt obejmie zatem swoim zasięgiem całe mieszkanie.


Rynek nawilżaczy jest bardzo zróżnicowany, więc znajdzie się propozycja na każdą kieszeń i do każdego mieszkania. To od nas i naszych warunków mieszkaniowych zależy, czego właściwie potrzebujemy. Jeśli uda się to dość precyzyjnie określić, ze znalezieniem odpowiedniego modelu nie będzie problemu. Nie ma chyba wątpliwości co do tego, jak bardzo w okresie grzewczym potrzebny jest nawilżacz powietrza. Jaki wybrać? To już sprawa indywidualna, ale nasze zestawienie to już jakaś podpowiedź.


Zobacz więcej

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Trafione upominki od Mikołaja, które sprawią radość, wcale nie muszą być kosztowne. Oto idealne i niedrogie prezenty (do 100 zł), które można znaleźć pod choinką.

Więcej

Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jesienią, wraz z sezonem grzewczym, dla wielu osób zaczyna się także sezon chorobowy. W tym artykule podpowiadamy, co można zrobić, aby nie dać się zarazkom i jakoś przetrwać trudny okres jesienno-zimowy.

Więcej

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!

Więcej

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!

Więcej

Praktyczny prezent na ślub – doradzamy, co warto wybrać Praktyczny prezent na ślub – doradzamy, co warto wybrać

Co może okazać się trafionym prezentem, który docenią nowożeńcy? Mamy kilka propozycji.

Więcej

Jak wykorzystać owoce sezonowe? Przegląd urządzeń, które ułatwią przygotowanie pysznych potraw Jak wykorzystać owoce sezonowe? Przegląd urządzeń, które ułatwią przygotowanie pysznych potraw

Co pysznego można zrobić z owoców sezonowych? Przedstawiamy listę ciekawych pomysłów oraz urządzeń, które będą przdatane.

Więcej

Idzie wiosna – zadbaj o siebie Idzie wiosna – zadbaj o siebie

Gdy zimowe mrozy bezpowrotnie miną i przyjdą ciepłe dni skąpane w pierwszych promieniach słońca to znaczy, że czas na zmianę garderoby. Jeśli zimę przespaliśmy pod kocem, z dobrą książką i herbatą, i trudno było znaleźć czas na zadbanie o siebie - to teraz jest ostatni dzwonek!

Więcej

Jak przygotować pyszne i zdrowe śniadanie? Jak przygotować pyszne i zdrowe śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Powinno być syte, smaczne i przede wszystkim, urozmaicone - bo daje nam energię i pobudza do działania. Co może zastąpić zwykłe kanapki? Jak urozmaicić dietę? Przedstawiamy nasze propozycje.

Więcej

Jakie technologie najbardziej rozwiną się w 2019 roku? Jakie technologie najbardziej rozwiną się w 2019 roku?

Na jakie technologie warto spoglądać z zaciekawieniem? Przedstawiamy listę najciekawszych trendów, które powinny się rozwijać w 2019 roku. 

Więcej

Jak oszczędnie gotować? Jak oszczędnie gotować?

Jakie sztuczki pozwolą przygotowywać potrawy szybko i tanio? Zobacz praktyczny poradnik.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]