Zakrzywione telewizory – Powrót do przeszłości, który może się opłacać

Ile lat, tyle innowacji

W ostatnich latach producenci telewizorów dwoili się i troili, aby przyciągnąć do siebie niezdecydowanych klientów różnorodnymi nowinkami technologicznymi. Gdy konsumenci przyzwyczaili się do nazwy LED TV, która wiązała się jedynie z wprowadzeniem diodowego podświetlania matrycy telewizorów LCD, w oka mgnieniu pojawiła się kolejna nowość – Smart TV.
Samsung SmartTVTelewizorom nadano nowe życie – przestały służyć jedynie do oglądania telewizji, filmów i zdjęć. Odtąd można było na nich oglądać na życzenie m.in. ulubione seriale znajdujące się w coraz szerszych zasobach kanałów najpopularniejszych nadawców w Polsce, czy filmy zamieszczone w serwisie YouTube. Wkrótce pojawiły się także przeglądarki internetowe, a nawet Skype i portale społecznościowe. Telewizory stały się domowymi centrami rozrywki i prawdziwymi multimedialnymi kombajnami. Niedługo potem mieliśmy mieć okazję poczuć się zupełnie jak w kinie dzięki technologii 3D, a obecnie na rynku coraz śmielej poczynają sobie telewizory 4K.
Samsung UHD 4KWprowadzane zmiany mają często równie wielu krytyków i przeciwników, co zwolenników. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak to, że dzięki ciągłemu rozwojowi i wprowadzanym innowacjom konsumenci odnoszą wymierne korzyści. Czy to samo można powiedzieć o jednym z najnowszych fenomenów, jakim są zakrzywione telewizory?

Krzywizna wraca do łask

Jeszcze kilkanaście lat temu producenci telewizorów robili wszystko, aby produkowane przez nich ekrany były możliwie jak najbardziej płaskie. Dzięki zastosowanym sztuczkom technicznym użytkownicy mieli wrażenie, że obraz był zupełnie płaski, choć w rzeczywistości było to w większości przypadków niemożliwe z powodu stosowanych wówczas kineskopów. Wraz z pojawieniem się telewizorów LCD i zniknięciem problemu krzywizny ekranu, pojawił się nowy kłopot. Obecnie stać nas na modele o coraz większych przekątnych. Zdaniem producentów oraz  niektórych użytkowników bardzo duże rozmiary ekranów wiążą się z kłopotliwą wadą polegającą na zauważalnych zniekształceniach blisko bocznych krawędzi ekranu. Wszystko przez to, że odległości pomiędzy nimi a środkiem oraz oczami widza stają się w tym momencie znacznie bardziej zauważalne. Aby wzrok oglądającego padał pod podobnym kątem na każdy fragment ekranu i możliwe było uniknięcie nawet najmniejszych zniekształceń, zdecydowano się powrócić do rozwiązania podobnego do tego, które stosowano w dawnych telewizorach – wygięcia ekranu, który tym razem ma być nie wypukły, a wklęsły. O zakrzywionych telewizorach zrobiło się głośno na przełomie 2013 i 2014 roku, kiedy to pionierskie modele zostały zaprezentowane przez LG i Samsunga.
Samsung HU8500Co zawdzięczamy wygięciu w łuk

Obowiązującymi nazwami najnowszych, wygiętych w łuk, telewizorów są „wygięty”, „zakrzywiony” lub z angielskiego „Curved TV”. Na rynku pojawia się ich coraz więcej, także Sony zaczęło wyginać swoje telewizory, a kwestią czasu jest pojawienie się zakrzywionych modeli należących do pozostałych producentów. Już w 2015 roku, gdy rozdzielczość 4K stanie się czymś więcej niż tylko ciekawostką, na  sklepowych półkach może wręcz roić się od przedstawicieli Curved TV. Ponownie wróćmy do zalet wygiętych ekranów, aby spróbować przewidzieć korzyści dla przyszłych właścicieli telewizorów pochodzących z tej linii.

  •   Zakrzywione telewizory mają sprawiać wrażenie większych niż tradycyjne modele o tej samej przekątnej.
  •   Wygięte telewizory będą pierwszymi, które mają być w pełni dopasowane do naszego pola widzenia.
  •   Nieważne będzie to, w którym miejscu ekranu znajduje się obserwowany obiekt – klarowność i ostrość obrazu mają być znacznie lepsze na całej szerokości telewizora. Ponadto obiekt ten będzie miał taką samą wielkość bez względu na to, gdzie będzie wyświetlany. Nie będzie zatem mowy o żadnych zniekształceniach i przekłamaniach na oglądanym obrazie.

Nie można zapomnieć także o niesamowitym wrażeniu jakie za każdym razem robią zakrzywione telewizory. Są one idealnym przykładem tego, jak można łączyć innowacje technologiczne z wyznaczającym nowe trendy wzornictwem. Wystarczy przyjrzeć się takim modelom jak Samsung UE55HU7200 i HU8500, czy LG 55UC970V i 55EA970V. Godnym odnotowania jest fakt, iż dwa ostatnie modele to jedne z  pierwszych OLED TV na świecie!
Samsung Curved TVCzy wyginanie to dobre rozwiązanie?

Czy wygięta matryca zachwyci każdego? Niekoniecznie. Już słychać głosy sceptyków mówiące o braku nadzwyczajnych wrażeń podczas oglądania filmów, konieczności ustawienia się w odpowiedni sposób, aby w pełni korzystać z zalet wygięcia, czy też znacznie utrudnionych seansach w większym gronie. Nie można jednak zapominać o obietnicach producentów oraz zwolennikach zakrzywionych telewizorów, według których dzięki krzywiźnie ekranu postrzegamy wyświetlany na nim obraz niemalże identycznie jak realny świat. Skoro tacy giganci jak LG, Samsung i Sony decydują się inwestować w tę technologię, a obok krytycznych opinii słychać wiele pozytywnych wypowiedzi o najnowszym rozwiązaniu koreańsko-japońskiego trio, to chyba warto dać szansę Curved TV. Z pewnością nie ujmuje ono niczego z wrażeń płynących z oglądania filmów i telewizji, natomiast na pewno stanowi  kolejny krok w rozwoju telewizorów, który po raz kolejny może przynieść nam, konsumentom, wymierne korzyści.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]