Zalety i wady dysków SSD

SSD

Dysk SSD („Solid State Drive/Disk”) zapisuje dane w modułach pamięci flash. W przeciwieństwie do standardowego dysku twardego z wirującymi talerzami magnetycznymi dysk SSD nie zawiera żadnych ruchomych części. Aby uzyskać dostęp do dowolnego obszaru dysku SSD wystarczy bowiem impuls elektryczny zamiast ruchu elementów mechanicznych dysku HDD. Z tego względu dysk SSD działa całkowicie bezgłośnie. Pamięć flash jest pamięcią trwałą, dane nie zostają więc utracone nawet po wyłączeniu komputera.


Formaty i szybkości

Dyski SSD są głównie dostępne w formacie 2,5 cala i są wykorzystywane w notebookach i tabletach. Małe dyski w formacie 1,8 cala stosowane są przede wszystkim w płaskich minikomputerach przenośnych. Dyski SSD oferowane są również w postaci urządzeń zewnętrznych. Do dysków SSD zalicza się również pamięci USB. Nowoczesne dyski SSD są bardzo szybkie i osiągają teoretyczną szybkość ponad 550 MB/s (odczyt) i 500 MB/s (zapis), są więc znacznie szybsze od standardowych dysków twardych z talerzami magnetycznymi (80-100 MB/s). Również czas dostępu dysków SSD jest znacznie krótszy.


Zalety dysków SSD

Większa prędkość dysku SSD jest zauważalna przede wszystkim podczas uruchamiania systemu i dużych programów oraz otwierania dużych plików. Ponieważ dysk SSD nie ma ruchomych części, działa całkowicie bezgłośnie, jest bardziej odporny na uderzenia, a tym samym mniej podatny na awarie. Zużywa mniej prądu, przez co urządzenia zasilane akumulatorem działają dłużej. Jest również lżejszy i praktycznie się nie nagrzewa, co pozwala zrezygnować z uciążliwego wentylatora i prowadzi do jeszcze większej oszczędności energii.  


Wady dysków SSD

Dyski SSD stały się co prawda tańsze, cena za 1 gigabajt jest jednak nadal znacznie wyższa w porównaniu do standardowego dysku twardego. Dyski SSD nie mają jeszcze tak dużych pojemności jak dyski HDD. W przeciwieństwie do standardowych dysków twardych pamięć flash nie zużywa się co prawda mechanicznie, podatna jest jednak na zużycie elektryczne. Ze względu na to, że komórka pamięci flash może zostać zapisana ograniczoną liczbę razy, wbudowany kontroler zapisuje wszystkie komórki równomiernie, co zwiększa trwałość dysku SSD do porównywalnego, a nawet wyższego poziomu niż standardowy dysk twardy.  


powrót