Zalety i wady kuchni indukcyjnych

Kuchnie indukcyjne zapewniają komfort gotowania bez poparzeń. Specjalna technologia wykorzystująca cewki elektromagnesu jest bezpieczna i ma wiele „plusów”. W artykule opiszemy dokładnie, w jaki sposób działają nowoczesne płyty indukcyjne, jakie są ich wady i zalety oraz jaki model warto wybrać do swojej kuchni.


Czym jest kuchnia indukcyjna?


Podobnie jak kuchnie gazowe, kuchnie indukcyjne są bardzo popularne wśród zawodowych kucharzy i zapalonych kucharzy-amatorów ze względu na możliwość dokładnej regulacji ciepła. Na tym nie kończą się jednak zalety płyty indukcyjnej: jej zastosowanie sprawia, że płyta grzewcza pozostaje zimna i zaczyna działać dopiero po postawieniu na niej specjalnego naczynia, co wyklucza poparzenia wynikające z nieumyślnego dotknięcia płyty kuchennej i zapobiega przypalaniu się wykipiałych resztek potraw. Należy jednak pamiętać, że kuchnie indukcyjne działają wyłącznie w połączeniu z odpowiednimi naczyniami z materiału ferromagnetycznego.


Wady i zalety kuchni indukcyjnych


Technika indukcyjna


Pod ceramiczną płytą kuchni indukcyjnej znajduje się cewka, przez którą płynie prąd i która wytwarza szybkozmienne pole magnetyczne. Po postawieniu na niej odpowiedniego naczynia jest ono podgrzewane za pomocą magnetycznych prądów wirowych. Prąd jest więc przenoszony w postaci szybkozmiennego pola magnetycznego na dno naczynia, w którym zamienia się w ciepło. Jeśli na kuchni nie stoi odpowiednie naczynie, prawie wszystkie kuchnie indukcyjne wyłączają się automatycznie.


Zalety płyty indukcyjnej


Kuchnie indukcyjne cechują się bardzo dobrą regulacją ciepła, chronią przed poparzeniami oraz przypalaniem się potraw i oszczędzają energię elektryczną. W odróżnieniu od standardowej kuchni elektrycznej nie trzeba najpierw przez długi czas podgrzewać płyty grzewczej, ponieważ ciepło powstaje bezpośrednio w dnie naczynia. Ponadto nie jest wytwarzana zbędna energia, na przykład po postawieniu zbyt małego naczynia na zbyt dużym polu. Kuchnia indukcyjna zawsze wytwarza energię wyłącznie w dnie naczynia, nie nagrzewając przy tym płyty kuchennej. Te wszystkie zalety płyty indukcyjnej zdecydowanie uzasadniają zainwestowanie w tę technologię przy urządzeniu lub modernizacji kuchni.


Wady kuchni indukcyjnych


Z kuchni indukcyjnych można korzystać wyłącznie przy użyciu specjalnych, często drogich naczyń, choć do przyrządzania potraw mogą się również nadawać emaliowane naczynia stalowe, żelazne patelnie oraz standardowe naczynia ze stali szlachetnej o wielowarstwowym dnie. Przydatność danego naczynia do kuchni indukcyjnych jest z reguły podana na opakowaniu.

W „trybie gotowości” kuchnie indukcyjne często zużywają więcej prądu niż kuchnie standardowe, ponieważ większość z nich jest obsługiwana dotykowo. To oznacza, że kuchnia indukcyjna cały czas czeka na postawienie na niej naczynia, aby się włączyć. Klasycznie kuchnie elektryczne są włączane tylko za pomocą ręcznego przełącznika, ich zużycie prądu w „trybie gotowości” jest więc praktycznie zerowe. Podsumowując – konieczność posiadania odpowiednich naczyń oraz większe zużycie energii to jedyne mankamenty, jakie ma płyta indukcyjna. Wady nie są zatem zbyt liczne, a potencjalne korzyści zdecydowanie je niwelują.Kto powinien kupić płytę indukcyjną?


Biorąc pod uwagę to, co napisaliśmy powyżej, zdecydowanie polecamy rozwiązanie, jakim jest kuchnia indukcyjna. Wady i zalety tych urządzeń sprawiają, że będzie dobrym wyborem przede wszystkim dla tych grup:


  • rodzice małych dzieci (bo płyty indukcyjne zmniejszają ryzyko poparzenia),
  • osoby mieszkające w nowym budownictwie (bo tam najczęściej brak jest sieci gazowej, a płyty indukcyjne są najbardziej efektywne spośród płyt elektrycznych),
  • miłośnicy nowych technologii.


Osoby ze stymulatorem serca powinny ponadto sprawdzić, czy pole magnetycznie kuchni indukcyjnej może zakłócić jego działanie.


Najlepsze płyty indukcyjne


Jeśli przekonują Cię wszystkie zalety płyty indukcyjnej, czas wybrać konkretny model. Oto płyty cieszące się dobrymi opiniami.

  • Płyta SAMSUNG NZ64F3NM1AB – płyta ze sterowaniem elektronicznym składająca się z 4 pól grzejnych. Ma 9 stopni mocy oraz funkcję Booster, która sprawia, że pola nagrzewa się bardzo szybko. Wyłącza się automatycznie, gdy wykryje obecność wody na panelu sterowania.


  • Płyta SAMSUNG NZ64H37070Kduża moc tej płyty umożliwia bezpieczne korzystanie w jednym czasie ze wszystkich pól grzewczych, ustawionych na wysokich stopniach grzania. Jej moc całkowita to aż 7200 W. Płyta jest sterowana dotykowo, ma zabezpieczenie przed dziećmi i automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa. Dla każdego pola dostępny jest osobny timer.


  • Płyta indukcyjna BOSCH PUE611BB1E – model sterowany dotykowo, z możliwością regulacji mocy aż na 17 poziomach. Ma 2-stopniowy wskaźnik opadania ciepła. Timer umożliwia wyłączenie każdego pola w określonym czasie. O zakończeniu pracy informuje sygnał dźwiękowy.


  • Płyta indukcyjna Electrolux EIS62443 SenseBoil – inteligentna płyta dla wymagających użytkowników. Automatycznie rozpoznaje moment zagotowania wody i redukuje moc, aby nic nie wykipiało. Obsługuje też technologię Hob2hood, która sprawia, że za pomocą wiązki podczerwieni zostaje włączony okap kuchenny, a siła jego wyciągu jest dostosowana do intensywności gotowania. Elastyczne pola grzewcze automatycznie dostosują się do rozmiaru i kształtu używanych naczyń. Warto również podkreślić, że należy do najpłytszych modeli dostępnych na rynku. Bez problemu można umieścić ją w blacie o grubości 12 mm nad szufladami i w blacie 28 mm nad piekarnikiem!


  • Płyta BEKO HII64405AT – model wart polecenia ze względu na doskonały stosunek ceny i jakości. Całkowita moc dla wszystkich pól grzejnych to 7200 W. Ma automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa, ochronę przed zalaniem i przegrzaniem a także zabezpieczenie przed dziećmi. Funkcja Booster przyśpieszy nagrzewanie się pola, gdy będzie to potrzebne.


Zobacz więcej

Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać?

Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać?

Zapowiadane podwyżki cen prądu zmuszą do poszukiwania oszczędności. Warto sobie uświadomić, ile prądu zużywa lodówka. Być może te obliczenia przybliżą nas do decyzji o szybszym zakupie prawdziwie energooszczędnego urządzenia.
Jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Jaki wybrać?

Jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Jaki wybrać?

Chcesz wiedzieć, jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Zobacz nasz poradnik!
Funkcja grilla w piekarniku – jak jej używać? W jakich piekarnikach ją znajdziesz?

Funkcja grilla w piekarniku – jak jej używać? W jakich piekarnikach ją znajdziesz?

Grill w piekarniku to duże urozmaicenie w kuchni. Dzięki tej funkcji możemy przygotować wiele smacznych potraw bez użycia tłuszczu, w dodatku niezależnie od pogody.
Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić?

Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić?

Szczegółowe informacje o tym, jak rozmrozić lodówkę, prezentujemy w poniższym poradniku!
Lodówki no frost – ranking 2021. Jaką wybrać?

Lodówki no frost – ranking 2021. Jaką wybrać?

Zastanawiasz się na zakupem nowej lodówki no frost? Zobacz jaką wybrać.
Ranking najlepszych zamrażarek – jaką kupić?

Ranking najlepszych zamrażarek – jaką kupić?

Zastanawiasz się, jaką zamrażarkę kupić? Nasz poradnik na pewno Ci się przyda! 
Jaki ekspres do kawy do 3500 zł? Ranking 2021

Jaki ekspres do kawy do 3500 zł? Ranking 2021

Jakie modele ekspresów do kawy do 3500 zł polecamy? Zobacz nasz poradnik.
No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system?

No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system?

Wszystkie nowoczesne lodówki wyposażone są w system No Frost. Na czym polega jego działanie i czy różni się w zależności od modelu? Zobacz najważniejsze informacje na temat No Frost.
Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Zastanawiasz się, jak umyć mikrofalówkę i pozbyć się z niej zapachu? To dobrze! O czyszczeniu mikrofalówki nie należy zapominać.
Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Zastanawiasz się, jak i czym umyć lodówkę? Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to dobrze i bez wielkiego wysiłku, polecamy nasz poradnik!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel