MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Zamień szybkowar na wolnowar – doradzamy jaki wybrać i dlaczego

W czasach, gdy wiecznie się gdzieś śpieszymy i na nic nie mamy czasu, także kwestia gotowania spada na dalszy plan. Regularne jedzenie w fast foodach na mieście lub korzystanie z gotowych, odgrzewanych dań prosto z mikrofalówki w dłuższej perspektywie może się negatywnie odbić na naszym zdrowiu. Coraz więcej osób o tym wie, stąd wzrastająca popularność urządzeń ułatwiających trzymanie zdrowej diety takich jak parowar czy multicooker.

Warto także zastanowić się nad zakupem wolnowaru. To urządzenie stosunkowo popularne na przykład na rynku amerykańskim, a wciąż mało znane w naszym kraju. Jakie są jego największe zalety i jaki model warto mieć? Wyjaśniamy właśnie w tym artykule.


Jak działa wolnowar?

W przeciwieństwie do szybkowaru, to urządzenie wcale nie przygotuje potraw bardzo szybko. Wolnowar z definicji potrzebuje dużo czasu na przyrządzenie potrawy, bo obróbka termiczna odbywa się powoli i w niedużej temperaturze (poniżej 100 stopni). Wolnowar będzie idealny do przygotowania zup, pieczeni, gołąbków, zapiekanek, bigosu, przetworów oraz innych potraw, w których długie gotowanie lub pieczenie wydobywa głęboki smak.W czym wolnowar jest lepszy od zwykłej kuchenki?

W tym miejscu trzeba wymienić wiele zalet wynikających z faktu, że to nowocześniejsze urządzenie niż zwykła płyta grzejna. Przede wszystkim, proces gotowania jest całkowicie zautomatyzowany i może się odbywać nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu. Po prostu ustawiamy odpowiedni czas i nie musimy interesować się potrawą do czasu, gdy będzie gotowa za kilka godzin. Wolnowar to także większy komfort – nic się nie przypali, nie wykipi, nie trzeba będzie nieustannie mieszać potrawy. Można wstawić jedzenie jeszcze wieczorem i po budzeniu rano mieć wszystko gotowe. Co ważne, możemy także zapomnieć o intensywnych zapachach wydobywających się z garnków. Szczelnie zamknięta potrawa nie roznosi swojej intensywnej woni po całym mieszkaniu, możemy zatem swobodnie przygotowywać dania z czosnkiem czy octem, nie martwiąc się o zmysł powonienia naszych domowników. Wolnowar to także urządzenie energooszczędne, bo zużywa znacznie mniej prądu, niż pyta czy kuchenka mikrofalowa, nawet pomimo stosunkowo długiej pracy w ciągu dnia. Jaki wolnowar wybrać?

Szukając odpowiedniego urządzenia, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę dla ilu osób będzie przygotowywany posiłek. Wolnowary różnią się pod względem wielkości. Te mniejsze o pojemności 3,5 litra wystarczą parze, natomiast w przypadku rodziny z dziećmi  - bardziej odpowiedni będzie model o pojemności około 5 litrów. Dalej należy spojrzeć na dostępne funkcje i programy. Czasem mamy tylko dwie opcje do wyboru (gotowanie standardowe i intensywniejsze), a czasem - wybór kilku programów. Przydatna jest na pewno funkcja podtrzymania ciepła, zwłaszcza, gdy programujemy wolnowar tak, aby mieć gotowy obiad na przykład po powrocie z pracy. Jeśli priorytetem jest wygoda i utrzymanie sprzętu w czystości, dobrą opcją jest także możliwość mycia poszczególnych elementów w zmywarce.

Niezależnie od modelu wolonowary zaliczają się raczej do niedrogich sprzętów kuchennych. Najtańsze modele jak na przykład RUSSELL HOBBS 22740-56 kupimy już za ok 150 zł. Za inne, o większej, pojemności zapłacimy między 300 a 500 zł.Wolnowary to bardzo sprytne urządzenia, które umożliwiają naprawdę długie gotowanie, pieczenie i duszenie wyszukanych potraw bez angażowania w to swojego wolnego czasu i innych niedogodności. Dzięki tej technologii, można jeść naprawdę smacznie, a przy tym prawie w ogóle nie poświęcać czasu na pracę w kuchni. Dla wszystkich amatorów gotowania, którym jednak brakuje czasu na cierpliwe pichcenie, to rozwiązanie wydaje się naprawdę idealne.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]