Zdjęcia nie tylko ze smartfona – wybieramy aparat cyfrowy na wakacje

Lato to najlepsza okazja do zrobienia fantastycznych zdjęć z wyjazdów. Okres urlopowy, bliższe i dalsze destynacje, które odwiedzamy, wspaniała pogoda i z reguły dobry nastrój, sprzyjają powstawaniu fotografii, do których lubimy wracać z tęsknotą przez pozostałą część roku. Wiadomo, że świat oszalał na punkcie fotografii mobilnej. Producenci telefonów doskonale o tym wiedzą, stąd dbałość o dobre aparaty, a także przydatne funkcje fotograficzne w nowych smartfonach. Podwójne aparaty fotograficzne, sterowanie gestami, zdjęcia seryjne, specjalne tryby do selfie – to tylko niektóre udogodnienia, które znamy. Jednak fotografia mobilna nie jest jedynym sposobem na dokumentowanie swoich wakacji. Dla tych, którzy wolą wybrać alternatywę w postaci aparatu cyfrowego, mamy krótki poradnik, który pozwoli wybrać odpowiedni aparat dla siebie.


Chcesz zdjęcie natychmiast? Da się zrobić!


Aparaty do fotografii natychmiastowej, takie jak  FUJIFILM Instax mini 70 oferują coś, co w czasach cyfrówek jest ogromną rzadkością – możliwość wydruku zdjęcia. W sytuacji, gdy większość wykonywanych zdjęć nigdy nie trafia na papier, takie aparaty, inspirowane kultowym Polaroidem, niespodziewanie robią furorę. Mechanizm działania wyraźnie przypomina popularne na przykład na weselach fotobudki. Po wykonaniu fotografii, ta jest natychmiast drukowana tak, abyśmy mogli ją zachować dla siebie lub wręczyć komuś na pamiątkę. Przykładowy model Instax mini 70, jest wyposażony w lampę błyskową o zasięgu do 2,7 metra i oferuje różnorodne tryby fotografowania. Mamy tutaj samowyzwalacz, tryb „makro” fotografowania obiektów znajdujących się w odległości minimum 30 cm od aparatu, tryb “krajobrazu”, a także funkcję “selfie”. Do tego aparat jest bardzo mały i zachwyca swoim wzornictwem.Aparaty do fotografii natychmiastowej dostarczają fantastycznej zabawy, trzeba jednak mieć świadomość ich wszystkich ograniczeń. Nie są to na pewno urządzenia przydatne do sporządzenia wiernej dokumentacji z wakacji. Jeśli chcemy objechać jakiś egzotyczny kraj i zrobić kilka tysięcy zdjęć, to na pewno nie instaxem. To raczej sprzęt na krótki wypad czy imprezę lub dodatkowy aparat, jako uzupełnienie dla innego. Jakość zdjęć nie jest najwyższa, a wymienne rolki na zdjęcia nie dość, że ograniczają liczbę fotografii, to jeszcze generują koszty, z uwagi na to, że robiąc kolejne zdjęcia musimy wciąż kupować nowe.


Dla profesjonalistów – lustrzanka cyfrowa


Lustrzanki to dobre rozwiązanie dla osób, które interesują się fotografią, chcą mieć zdjęcia dobre jakości i samodzielnie zadbać o różne ustawienia, zamiast wyłącznie korzystać z łatwych trybów automatycznych. Lustrzanki cyfrowe to aparaty z wymienną optyką, których cechą charakterystyczną jest zastosowanie wewnątrz korpusu ruchomego lustra. Dostarcza ono do optycznego wizjera rzeczywisty podgląd obrazu prosto z obiektywu. Krótko mówiąc, mamy całkowitą pewność, że na zdjęciu ujrzymy dokładnie to samo, co widzimy na podglądzie, co w aparatach kompaktowych wcale nie jest regułą. Warto wspomnieć także, iż matryce w lustrzankach mają duże rozmiary, dzięki czemu właśnie te aparaty doskonale nadają się do fotografowania w trudnych oświetleniowo warunkach. Kolejną zaletą lustrzanek jest możliwość osiagnięcia efektu rozmycia tła na portretach. Następna zaleta to świetne łapanie ostrości. Zastosowany w lustrzankach autofokus typu fazowego, błyskawicznie ustawia ostrość na motywie. Radzi sobie bez problemu również przy szybko poruszających się obiektach. Jest jeszcze jedna bardzo duża zaleta – czas pracy. Najwięcej zdjęć na jednokrotnie naładowanej baterii zrobimy właśnie lustrzanką. Wiąże się to z pojemnością akumulatora, jak również tym, że lustrzanki - gdy korzystamy z wizjera optycznego - zużywają bardzo niewiele energii. To zupełne przeciwieństwo tanich cyfrówek, które umożliwiają podgląd zdjęcia wyłącznie na ekranie LCD, którego uruchomienia z każdym razem jest bardzo energochłonne.Są także wady. Lustrzanki mają najczęściej spore gabaryty i masę, co sprawia, że nie są tak poręczne, jak aparaty w smartfonach, czy proste, kompaktowe cyfrówki, mieszczące się w kieszeni. Jeśli chcemy używać cały czas lustrzanki podczas wakacyjnego wyjazdu, trzeba się liczyć z koniecznością umieszczenia aparatu na szyi bądź noszenia go w specjalnym pokrowcu z paskiem lub torbie. Należy pamiętać, że lustrzanki to aparaty z wymienną optyką, zatem oprócz samego aparatu należy brać pod uwagę noszenie ze sobą także wymiennych obiektywów. Lustrzanki to także dość delikatny sprzęt. Zdecydowanie bardziej nadają się dla koneserów fotografii, niż miłośników ekstremalnych doznań. Lustrzanki o wzmocnionej konstrukcji są drogie, a specjalne, wodoodporne obudowy, to także dodatkowy spory koszt. Dla wyczynowców, takie aparaty nie są też zbyt poręczne. Znacznie lepiej kupić jednak aparat kompaktowy o wodoszczelnej, odpornej na różne warunki konstrukcji.


Aparat kompaktowy – proste rozwiązanie dla każdego?


Aparaty kompaktowe to najbardziej zróżnicowana grupa cyfrówek. Cechą charakterystyczną tych aparatów jest niewymienny obiektyw, zintegrowany z korpusem (zazwyczaj chowany w obudowie) i zwarta konstrukcja.

W tym segmencie mamy ogromny wybór, ale też największe różnice w cenie poszczególnych aparatów. Na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego aparatu dla siebie? Wszystko zależy od naszych potrzeb, czyli przede wszystkim tego, co będziemy fotografować i jak oraz co potem planujemy robić ze zdjęciami.

Na pewno ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest zoom. Najtańsze kompakty mają tylko zoom cyfrowy. Trzeba mieć świadomość, że to nie jest najkorzystniejsza opcja, bo przybliżając obraz, bardzo tracimy na jakości. Częściej mamy zarówno optyczny, jak i cyfrowy zoom, natomiast różnice między poszczególnymi modelami sprowadzają się do tego, jak bardzo możemy przybliżyć obraz. Najniższa wartość to powiększenie pięciokrotne, najlepsze modele są w stanie powiększyć nawet do 30 razy. W ten sposób, możemy bardzo dokładnie uchwycić nawet obiekty, które znajdują się gdzieś na horyzoncie.Poza tym, jak już zostało napisane wcześniej, aparaty kompaktowe są znacznie bardziej wytrzymałe niż lustrzanki. Znajdziemy wśród nich odporne na zalanie, na upadki, kurz oraz wysokie i niskie temperatury.

Oprócz robienia zdjęć, warto także pomyśleć o filmach. Skoro już inwestujemy w sprzęt do robienia zdjęć, może lepiej nie wydawać już dodatkowej pokaźnej kwoty na kamerę. Większość kompaktowych cyfrówek filmuje w rozdzielczości 1920x1080, niemniej można się zastanowić nad kupnem takiego aparatu, który pozwoli uzyskać najwyższą dostępną rozdzielczość, czyli 4K Ultra HD. Bardzo korzystną, i przy tym niedrogą opcją, jest aparat PANASONIC DC-FZ82EP-K. Za około 1500 złotych otrzymujemy aparat oferujący jakość zdjęć zbliżoną do lustrzanek, a także nagrywający w 4K

Myśląc o zgrywaniu i obróbce zdjęć, warto natomiast wybierać aparat łączący się z innymi urządzeniami przez Wi-Fi, a także umożliwiający zapis plików nie tylko w JPEG, ale również w formacie RAW, który znacznie rozszerza możliwość edycji fotografii.


Aparat cyfrowy to alternatywa dla smartfona czy dodatek?


Osobny aparat na wyjazd to rozwiązanie, które ma wiele mocnych stron. Dysponując cyfrówką, pozbywamy się problemu wiecznie rozładowanej baterii w smartfonie, nie musimy martwić się o brak miejsca na karcie, wreszcie, zyskujemy możliwości fotografowania, do których nawet najbardziej zaawansowanym smartfonom wciąż daleko – szeroki kąt widzenia, doskonały zoom, dobre doświetlenie i zadowalająca jakość zdjęć nocnych, której żaden smartfon nie może zaoferować.

To jednak nie jest powód, żeby o fotografowaniu smartfonem zapomnieć. To raczej dwa alternatywne sposoby dokumentowania swoich wakacyjnych wojaży, z których każdy ma swoje zalety. Wyjazd zawsze inaczej będzie wyglądał z perspektywy zdjęć robionych telefonem i z perspektywy zdjęć wykonywanych aparatem fotograficznym. Mając taką świadomość, można stworzyć dwie alternatywne relacje – inaczej wyjazd będzie wyglądał prezentowany na Facebooku i Instagramie, a inaczej - w formie galerii wybranych zdjęć prezentowanych na spotkaniu z rodziną czy znajomymi. Dlatego naprawdę warto zadbać o dobry aparat i w smartfonie i jako osobne urządzenie, bo tak zyskujemy nowe możliwości i jedyną szansę na pokazanie jak spędziliśmy czas z szerokiej i ciekawej perspektywy.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]