Zdjęcia z wakacji – wybieramy kompaktowy aparat cyfrowy – PORADNIK

Z wakacji przywozimy nie tylko pamiątki i miłe wspomnienia, ale też setki, czy nawet tysiące zdjęć. Choć coraz częściej w trakcie wyjazdów towarzyszą nam smartfony, jeszcze daleka droga do tego, aby całkowicie zastąpiły aparaty fotograficzne. Dlaczego? Choćby ze względu na ograniczoną pamięć oraz bardzo słabe baterie, które przy intensywnej eksploatacji rozładowują się w ciągu jednego dnia. Dlatego warto jednak posiadać odpowiedni sprzęt. Najlepiej niedrogi, prosty w obsłudze oraz poręczny – te właściwości cechują właśnie dobry aparat kompaktowy. Jaki najlepiej wybrać i dlaczego? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Aparat FUJIFILM Instax mini 8 Niebieski

Rozdzielczość


Jedna z pierwszych wartości podawanych przy opisywaniu specyfikacji technicznej cyfrówki. Im jest większa, tym lepsza jakość zdjęć. Najsłabsze modele dysponują rozdzielczością 12 mln pikseli, co odpowiada większości aparatów w smartfonach. Lepiej zainwestować w aparat kompaktowy, który ma 16 mln lub więcej.

Nie tylko zdjęcia, pamiętaj o filmach


Dobry aparat kompaktowy jest znacznie lepszym narzędziem do tworzenia materiałów filmowych niż niejedna kamera! Jeśli zależy nam na tym, aby tworzyć amatorskie materiały na YouTube lub inne portale społecznościowe, trudno o lepszy wybór. W zależności od tego, jakiej jakości oczekujemy możemy wybierać spośród aparatów zapewniających jakość HD, Full HD lub nawet ultra HD.
Aparat CANON PowerShot G9 X Srebrny

Stabilizacja obrazu i zoom optyczny


Skoro już mowa o filmach, pewnie nieraz będziemy starali się uchwycić postacie lub obiekty w ruchu. Aby móc liczyć na dobre przedstawienie wszystkich dynamicznych sekwencji i nie martwić się rozmazanym obrazem, musimy zwrócić uwagę na technologie związane ze stabilizacją. Oczywiście ogromnie ważna jest pewna ręka operatora, niemniej dodatkowa cyfrowa stabilizacja obrazu będzie tutaj bardzo pomocną funkcją! A co ze zbliżeniami i fotografowaniem detali i szczegółów? Tutaj potrzebny będzie solidny optyczny zoom. 8-krotne przybliżenie powinno w zupełności wystarczyć na potrzeby początkujących amatorów fotografowania.
Aparat PANASONIC DMC-FT30EP-D Pomarańczowy

Aparat do zadań specjalnych?


Aparaty kompaktowe z definicji są lekkie i nie zajmują dużo miejsca, tak, aby mieć je zawsze pod ręką, w torbie, w kieszeni lub w plecaku. Jednak jeśli nie poprzestajemy na fotografowaniu krajobrazów czy zabytków, a mamy ochotę na bardziej ekstremalne przyjemności, trzeba się do tego lepiej przygotować. W takiej sytuacji najlepiej szukać kompaktów wykonanych z bardziej trwałych materiałów, odpornych na wstrząsy, kurz i wodę. Posiadając taki sprzęt będziemy spokojni podczas rajdu rowerowego, spływu czy wycieczki w góry. Na szczęście aparat fotograficzny nie jest tak delikatnym urządzeniem jak smartfon!

Kompaktowa cyfrówka to wszechstronne urządzenie, które doskonale sprawdzi się na każdym wyjeździe. A przy tym jest na tyle prosta w obsłudze, że każdy z członków rodziny czy przyjaciół, nie będący zapalonym fotografem, spokojnie poradzi sobie z robieniem zdjęć czy nagrywaniem filmów. Najtańsze modele od Nikona, Sony czy FujiFilm możemy znaleźć już za 300 zł. Jeśli szukamy bardziej zaawansowanego urządzenia trzeba przygotować się na wydatek w granicach 600-800 zł. Na szczęście w tym przypadku technologie nie brną do przodu w takim tempie jak w przypadku smartfonów czy laptopów, więc to będzie inwestycja co najmniej na kilka lat.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel