Zdrowa dieta – koktajle z warzyw i owoców, potrawy przygotowane na parze, produkty bezglutenowe

Nasza świadomość w kwestii żywienia stopniowo wzrasta. Staramy się zmieniać nawyki żywieniowe i wprowadzać do swojej diety zdrowe produkty – koktajle z warzyw i owoców, potrawy przygotowane na parze, produkty bezglutenowe. Wydaje się, że w wielu kuchniach może zabraknąć miejsca na dania smażone w głębokim tłuszczu i co za tym idzie - frytkownice, z których pochodzą te wszystkie niezdrowe dania, jak frytki, nuggetsy czy fish&chips. Warto jednak wiedzieć, że nie trzeba z frytkownicy całkowicie rezygnować, wystarczy wymienić ją na odpowiedni model. Frytkownica niskotłuszczowa pozwoli przyrządzić to co lubimy w znacznie zdrowszej wersji!


Jak działa frytkownica niskotłuszczowa?

Urządzenie pracuje podobnie do piekarnika konwekcyjnego. Frytki nie smażą się w oleju, a pieką w gorącym powietrzu, co sprawia, że są chrupkie i idealnie miękkie. System bardzo dokładnie rozprowadza gorące powietrze po całej komorze, dzięki czemu produkty są dokładnie upieczone ze wszystkich stron. Wykorzystanie odmiennej technologii ma swoje konsekwencje. Pierwszą z nich jest naturalnie używanie mniejszej ilości tłuszczu. To sprawia, że dania są zdrowsze, ale przy tym mają trochę inny smak niż tradycyjne frytki. Poza tym, trzeba podkreślić nieco szybszy czas przygotowania frytek. Urządzenie jest przecież od razu gotowe do działania, bez potrzeby czekania aż olej nagrzeje się do odpowiedniej temperatury. Po stronie wad natomiast musimy wymienić wyższe koszty zakupu sprzętu w porównaniu z tradycyjną frytkownicą.

Frytkownica niskotłuszczowa – najważniejsze cechy

Jeśli idea smażenia dużych porcji z wykorzystaniem jednej łyżeczki oleju do nas przemawia, czas rozejrzeć się za odpowiednim urządzeniem, które podało temu zadaniu. Na co zwrócić uwagę, porównując różne modele? Na pewno trzeba brać pod uwagę pojemność, która zdecyduje o tym, ile frytek uda się przygotować jednorazowo. Tak jak w przypadku innych urządzeń AGD – im większa rodzina, tym większa pojemność urządzenia będzie potrzebna. Na rynku znajdziemy zarówno niewielkie frytkownice o pojemności 0,8 litra, jak i znacznie większe – 2-litrowe. Im większa moc, tym szybciej doczekamy się na rezultaty. Dlatego lepiej będzie wybrać model o mocy 1600 W, niż 1200 W. Widząc urządzenie z bliska, najlepiej dobrze przyjrzeć się wszystkim elementom konstrukcyjnym. Nienagrzewające się uchwyty, nieprzywierająca powłoka i nóżki antypoślizgowe to te elementy, których należy szukać. A poza tym - z pewnością warto docenić odpowiednio długi przewód, który pozwoli podłączyć urządzenie dokładnie tam, gdzie chcemy, bez przedłużacza. Dobra frytkownica niskotłuszczowa powinna być także komfortowa w użytkowaniu i bezpieczna. Plusem na pewno będzie płynna regulacja temperatury, a także zabezpieczenie przed przegrzaniem i automatyczny wyłącznik.

Jaki model frytkownicy wybrać?

Zaczynając przegląd od najtańszych urządzeń tego typu, warto na pewno zwrócić uwagę na frytkownicę ZELMER ZAF2000B. Cena poniżej 500 zł to w tej kategorii prawdziwa okazja, tym bardziej że mamy do czynienia z bardzo dobrym sprzętem. Misa pomieści do 2 litrów frytek, a dodatkowo mamy w zestawie także misę do ciast. Frytkownica pracuje w temperaturze od 60 do 200 stopni, a po skończonej pracy można wszystko bardzo łatwo umyć dzięki demontażowi wszystkich elementów.

Następne urządzenie godne uwagi to na pewno frytkownica niskotłuszczowa TEFAL FZ750035 Actifry Express. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest tutaj okienko podglądu, które umożliwia szybkie ocenienie czy frytki mają już odpowiednią barwę. Kolejne zalety to funkcjonalny elektroniczny wyświetlacz, sygnalizacja dźwiękowa po zakończeniu programu smażenia, a także możliwość mycia części z zmywarce.

Warto także zwrócić uwagę na model PHILIPS AirFryer XL HD9240/90. Nowoczesna frytkownica niskotłuszczowa potrafi także piec i grillować, a dzięki zapamiętaniu swoich ulubionych ustawień czasu i temperatury, możemy tworzyć dedykowane ustawienia zapisane w pamięci urządzenia i uruchamiane jednym przyciskiem. Razem z urządzeniem dostajemy także inspirującą broszurę z przepisami przygotowaną przez mistrzów kuchni!

Frytkownica niskotłuszczowa to rozsądny kompromis między zamiłowaniem do fast foodów a dbałością o swojej zdrowie, w tym przede wszystkim ograniczaniem tłuszczu w codziennej diecie. Dzięki nowoczesnej technologii, wciąż możemy mieć namiastkę tego, co lubimy, a przy tym nie narażać się na niepotrzebne kalorie i ryzyko podwyższenie cholesterolu.

Tagi

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() {