Zdrowa woda na wyciągnięcie ręki – przegląd dzbanków filtrujących

W zdecydowanej większości miejsc, woda z kranu nadaje się do picia. Często jest nawet czystsza niż woda butelkowana kupowana w sklepie. W związku z tym, pojawia się pokusa, aby przejść całkowicie na kranówkę do domowych zastosowań. Potencjalnych korzyści jest sporo. Na pewno warto tu wymienić oszczędność, brak konieczności noszenia ciężkich baniaków czy butelek, wreszcie - wsparcie dla środowiska naturalnego poprzez ograniczanie roli plastiku w naszym codziennym życiu. Czy jednak zawsze woda z kranu jest odpowiednia do picia? To zależy. W ujęciu wody pitnej, skąd pochodzi, na pewno spełnia wszystkie normy. Rzecz w tym, że aby dotrzeć do domu, musi przepłynąć przez rury, a sieć wodociągowa nie zawsze jest w dobrym stanie. Woda po drodze może zebrać wiele zanieczyszczeń, chociażby z zardzewiałych rur. Z tego powodu zaleca się używanie filtrów. 

Prostym i niedrogim rozwiązaniem są dzbanki filtrujące lub butelki z filtrem. Dzięki dzbankowi pozbędziemy się:

  • związków organicznych metali ciężkich
  • chloru
  • rdzy

A jak wybrać odpowiedni dzbanek do domu? Doradzamy, co brać pod uwagę szukając odpowiedniego modelu.Pojemność dzbankafiltrującego


Filtrowanie wody to proces, który zajmuje pewien czas. Im więcej wody potrzebujemy, tym pojemniejsze naczynie będzie nam potrzebne. Przykładem dużego dzbanka przeznaczonego dla licznej rodziny jest chociażby BRITA Marella XL.  Ten model pomieści aż 3,5 litra wody! Na drugim biegunie są jednoosobowe butelki filtrujące. Można ją szybko napełnić i wziąć na trening albo do pracy. Butelka z filtrem BRITA FILL&GO ACTIVE mieści 0,6 litra.


Filtry w dzbankach i ich wymiana


Aby sprzęt działał zgodnie ze swoim przeznaczeniem i w pełni prawidłowo, niezbędna jest regularna wymiana filtrów. W związku z tym, przed zakupem należy koniecznie sprawdzić, jaka jest cena filtra oraz czy łatwo je kupić w okolicy lub w sklepie internetowym, który znamy. Nie warto inwestować w bardzo tanie dzbanki z niepewnego źródła, jeśli w przyszłości będzie się to wiązało z problemem ze znalezieniem odpowiedniego filtra do tego zestawu. 

Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób jesteśmy informowani o konieczności wymiany filtra. Wskaźnik wymiany powinien być dobrze widoczny i czytelny. Producenci mają na to różne sposoby. Dzbanek filtrujący LAICA BIG MILANO ma wskaźnik elektroniczny, dzbanek filtrujący XIAOMI Mi Water Filter Pitcher używa do sygnalizacji świateł LED.


Dzbanek plastikowy czy szklany?


Pozostaje jeszcze kwestia tworzywa, z jakiego powinien być wykonany wybrany dzbanek. Jakie o może mieć znaczenie? Szczerze mówiąc znikome. Smak wody pozostaje bez zmian. Przeciwnicy plastiku pewnie wybiorą modele szklane, nie wyeliminują jednak tego tworzywa w całości, ponieważ z tworzyw sztucznych wykonane są same filtry. Różnica jest także w trwałości materiałów. Plastik będzie bardziej podatny na zarysowania podczas mycia, natomiast dzbanek szklany może się stłuc przy przypadkowym upadku. Do rozstrzygnięcia pozostaje więc sprawa estetyki, która jest bardzo subiektywna.Jeśli gustujemy w szkle, wybierając na przykład czajnik elektryczny, dzbanek też może być szklany, żeby lepiej pasować do kompletu i dobrze prezentować się na kuchennym blacie.

Dzbanki filtrujące do wody to rozsądny zakup, który pozwala żyć bardziej ekologicznie i przede wszystkim - zdrowo. W związku z tym, że jest to stosunkowo tani sprzęt, praktycznie każdy może sobie na to pozwolić.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]