Zdrowia dieta na lato – wybierz koktajler!

Większa dostępność warzyw i owoców w sezonie letnim to dobry pretekst do tego, aby zadbać o swoje zdrowie, a konkretnie - o orzeźwiające napoje pełne witamin. Zamiast na gazowane napoje, najlepiej postawić na koktajle mleczno-owocowe albo smoothies. Domowy sprzęt, który umożliwi przygotowanie takich napojów to koktajler, zwany też blenderem kielichowym. Jaki model warto wybrać? Koniecznie zobacz nasz poradnik.

Jak działa koktajler?

Tak, jak w blenderze ręcznym, za skuteczne rozdrabianie i mieszanie składników odpowiedzialne są obracające się ostrza. Koktajler jednak z reguły ma większe gabaryty i większą moc, a składniki są miksowane w dzbanku znajdującym się na górze. Po zmiksowaniu łatwo możemy przelać napój do szklanki. Stabilną pracę zapewniają antypoślizgowe nóżki, a po rozłożeniu poszczególne elementy można myć w zmywarce.

Koktajler - sposób na dietę

Najważniejsze cechy koktaljera


Najtańsze koktajlery można kupić już za ok. 100 zł, a topowe modele są kilkukrotnie droższe. Z czego wynika różnica w cenie i za co tak naprawdę warto zapłacić? Żeby dokonać rozsądnego zakupu, należy znać najważniejsze cechy takiego urządzenia.

  • Moc i liczba obrotów – to parametry, które zazwyczaj idą w parze. Im wyższa moc, tym dłużej koktajler może pracować bez przerwy. Urządzenie o dużej mocy to na przykład  koktajler TEFAL BL850D38 Premium Silver. A do czego są potrzebne wysokie obroty? Przede wszystkim, pozwalają szybciej uzyskać taką konsystencję napoju, jaką chcemy - poza tym sprawiają, że miksowanie jest bardziej precyzyjne. Okazuje się, że różnica nie zawsze jest widoczna gołym okiem. Blendery wysokoobrotowe umożliwiają przygotowanie zdrowszych wersji smoothie dzięki rozbiciu ścian komórkowych. Sprawia to, że składniki odżywcze są łatwiej przyswajalne. Warto też wspomnieć, że przy bardzo szybkich obrotach, jesteśmy w stanie samym miksowaniem podnieść temperaturę napoju albo zupy.
  • Pojemność dzbanka  - większy dzbanek to możliwość przygotowanie za jednym razem większej ilości napoju. Z drugiej strony, duży dzbanek trudniej przechowywać albo zmieścić w zmywarce. Najbardziej standardowy rozmiar to 1,5 litra – taką pojemnością może pochwalić się na przykład koktajler BEKO TBN 7802 X. Ostatnio, oprócz miksowania do dzbanka, popularne stało się także miksowanie bezpośrednio do bidonu, stąd tak zwane sportowe modele, które to umożliwiają. Dobrze też mieć wybór, żeby sięgać, w zależności od okoliczności, po duży dzbanek lub bidon. Taką możliwość zapewnia kompaktowy koktajler PHILIPS SPORT HR2875/00 +.
  • Jakość wykonania i materiały – koktajler jest raczej urządzeniem, z którego korzysta się sezonowo, niemniej dobrze, gdyby służył przez lata i nie uległ awarii. Z tego powodu, warto sięgać po sprzęt od sprawdzonego producenta i patrzeć uważnie, z jakich materiałów został wykonany. Generalnie, za lepsze jakościowo uchodzą koktajlery z dzbankiem szklanym,  nie z tworzywa sztucznego. Szkło znacznie lepiej znosi zmiany temperatur  i jest bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne podczas miksowania. Z tego powodu to szklane kielichy są najbardziej odpowiednie do kruszenia lodu czy miksowania na ciepło.
  • Funkcje – warto zwrócić uwagę na to, czy koktajler posiada regulację prędkości oraz tryb pulsacyjny.

Miksowanie warzyw i owoców to najłatwiejszy sposób na dostarczeniem organizmowi dużej liczby witamin i innych odżywczych składników. W ten sposób, możemy zadbać o swoje zdrowie, nawet gdy nie umiemy gotować. Wybór dobrego koktajlera to na pewno świetny pierwszy krok na drodze do tego, aby wyrobić sobie zdrowie nawyki!

powrót