Ze zwierzakiem w domu – przegląd urządzeń, które ułatwią utrzymanie czystości

Utrzymanie czystości w domu jest znacznie trudniejsze, jeśli mamy do czynienia ze zwierzętami. Im jest ich więcej, tym częściej musimy sprzątać. W przypadku posiadania psów i kotów, trzeba się liczyć z nadmiarem sierści, a decydując się na gryzonie, można spodziewać się porozrzucanych trocin, które zawsze wydostaną się z klatki czy akwarium chociażby przy czyszczeniu. Jeśli jednak kochamy zwierzaki lub chcemy sprawić radość swoim dzieciom, nie należy prędko się poddawać i rezygnować z przyjęcia nowych domowników pod swój dach. Po prostu trzeba się na to odpowiednio przygotować. Na szczęście z pomocą przychodzą nowe technologie. Dziś sprzątać po swoim pupilach jest znacznie łatwiej niż kiedyś. W co zatem warto się wyposażyć, gdy czeka nas perspektywa współdzielenia mieszkania z jednym zwierzakiem lub kilkoma?


Odkurzacz automatyczny


Jedyną wadą tego sprzętu jest oczywiście cena – wciąż wygórowana w zestawieniu z tradycyjnym odkurzaczem z workami lub bezworkowym. Poza tym jednak automatyczne urządzenia do odkurzania, takie jak iRobot, oferują naprawdę bardzo wiele zalet. W sytuacji, gdy pojawia się konieczność odkurzania codziennie lub prawie codziennie, nasz czas jest na wagę złota, a automat pozwala go zaoszczędzić. Robot sam porusza się po mieszkaniu bez konieczności ingerencji człowieka. Nie musimy wyciągać go z szafy, podłączać do kontaktu, rozwijać kabla, przenosić do drugiego pokoju, wreszcie - samemu go obsługiwać - często w pochylonej pozycji, bardzo niekorzystnej dla kręgosłupa. Robot sprzątający samodzielnie sunie przez całe mieszkanie, omijając meble i inne przeszkody. Działa zdecydowanie ciszej niż tradycyjny odkurzacz i w mniejszym stopniu zakłóca normalne funkcjonowanie. Często nawet nie musimy pamiętać o włączeniu urządzenia. W wyższych modelach tego odkurzacza, można po prostu zaprogramować tygodniowy plan pracy, a maszyna sama zajmie się wszystkim w wybranym przez nas dniach i godzinach, a po skończonej pracy wróci na swoje miejsce, czyli do stacji dokującej.

Dodatkowo, ogromną zaletą automatycznego odkurzacza jest fakt, że w przeważającej większości przypadków jest bardziej akceptowany przez zwierzęta niż zwykły odkurzacz. Nie staje się przedmiotem ataku i nie budzi strachu – albo jest zwyczajnie ignorowany, albo zwierzaki patrzą na niego z zaciekawieniem.

Jeśli w domu mamy większe powierzchnie pokryte terakotą, a nie klepką czy wykładziną, ciekawym pomysłem może być także zastosowanie automatycznego robota do mopowania. Przykładem urządzenia, które doskonale radzi sobie właśnie z czyszczeniem takich twardych powierzchni, jest iRobot Braava. Urządzenie czyści z łatwością płytki, szczelne parkiety i marmur. Dodatkowo, korzysta ze specjalnego spryskiwacza, który rozluźnia bród i plamy – chociażby ślady brudnych psich łap!
Odkurzacz ręczny


Sierść zwierząt, której obecność w mieszkaniu jest nieunikniona, w szczególności gdy mamy rasowe, długowłose psy lub koty, potrafi znaleźć się dosłownie wszędzie – na kuchennym blacie, parapecie, w szufladach i na półkach. Nie każde z tych miejsc jest łatwo dostępne dla odkurzacza przeznaczonego do czyszczenia podłóg i dywanów. Dlatego, aby dotrzeć do wszystkich miejsc, w mieszkaniu przyda się kompaktowy odkurzacz ręczny zasilany akumulatorowo. Z pomocą małego odkurzacza typu samochodowego, z łatwością pozbędziemy się niechcianych włosów na fotelach czy kanapie. Nie tylko w domu, ale w aucie oczywiście też. To także przydatny sprzęt w sytuacji, gdy chcemy szybko posprzątać niewielką powierzchnię – na przykład biurko czy część dywanu, na którą właśnie wysypały się trociny, siano, albo karma dla zwierzaka. W takiej sytuacji wystarczy sięgnąć po kompaktowe urządzenie, bez potrzeby wyciągania odkurzacza o dużych gabarytach, szukania gniazdka czy rozwijania kabla. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład odkurzacz ręczny HOOVER SC96, który posiada specjalny uchwyt z wbudowaną ładowarką, który możemy zamocować na ścianie. W ten sposób, sprzęt jest cały czas dostępny do naszej dyspozycji i gotowy do działania.Suszarka do prania


Suszące się pranie pozostawione w domu sam na sam z czworonogiem, może stać się celem niejednego ataku. Przewrócenie stojącej suszarki z praniem albo zrobienie sobie legowiska ze stosu ubrań to częsta praktyka. Podobnie, jak zamiłowanie do ocierania się o wiszące przedmioty – również po spacerze zakończonym taplaniem się w błocie. Dla psa to świetna zabawa, a dla nowego kompletu pościeli - prawdziwy koszmar! Można jednak tego uniknąć. Wystarczy suszyć pranie w taki sposób, ale nie było na widoku. W takiej sytuacji pomoże suszarka do prania lub pralko-suszarka do ubrań. Dodatkowo, posiadanie zamykanego urządzenia do suszenia prania, chroni nas przed wszelkimi konsekwencjami związanymi z przewróceniem tradycyjnej suszarki przez naszego pupila.


Oczyszczacz parowy


Psy uwielbiają spacery, także wtedy, gdy na zewnątrz mamy naprawdę niekorzystną aurę. O ile my z reguły pamiętamy o tym, żeby zdjąć ubłocone buty, zanim wejdziemy do kolejnych pomieszczeń, tak w przypadku czworonogów, to już nie takie proste. Często odciski brudnych łap znajdziemy dosłownie w każdym pomieszczeniu, bo nasz pupil postanowił szybko wbiec i rozejrzeć się po całym domu w poszukiwaniu wszystkich domowników. Jeszcze lepiej, gdy postanowi się otrzepać, ochlapując wszystko wokół. Niezależnie od tego, czy szukamy skutecznego sposobu na zmywanie podłogi (terakoty). czy wyczyszczenie przedmiotów wokół, jak sprzęty AGD, klamki, uchwyty czy akcesoria łazienkowe oczyszczacz parowy może okazać się strzałem w dziesiątkę. Używanie pary jest bardzo skuteczne, ale również ekologiczne i tanie – po co kupować drogie detergenty, gdy mamy możliwość wyczyszczenia uporczywych zabrudzeń samą wodą wyrzucaną w formie pary pod odpowiednim ciśnieniem? Tym bardziej, że kolejną zaletą tego rozwiązania jest bezpieczeństwo. Spożycie wiele pozostawionych bez opieki czy źle zakręconych detergentów może być przecież niebezpieczne dla zdrowia domowych zwierząt!

Możemy skorzystać z uniwersalnych czyścików parowych, które są tanie, ale za to mało wydajne, albo postawić na bardziej specjalistyczne urządzenie, dedykowane do mycia szyb czy duży oczyszczacz parowy, przypominający gabarytami tradycyjny odkurzacz. Czyszczenie za pomocą pary jest proste i przyjemne, no i nie trzeba przechowywać w domu zapasów ściereczek, gąbek czy dużej ilości papierowych ręczników.

Korzystając z tego rozwiązania, umyjemy kafelki, podłogi, sprzęty kuchenne, fugi. Para sprawdzi się doskonale także do czyszczenia rozmaitych zanieczyszczeń na ścianach klatki czy akwarium, w którym przebywa chomik, myszoskoczek czy inny gryzoń, którego czystość leży nam na sercu.Posiadanie domowego zwierzaka lub gromady zwierząt zawsze wiąże się z kosztami. Miłość do zwierząt ma swoją cenę, ale jesteśmy skłonni ją zapłacić. Skoro liczymy się z wydatkami na specjalną karmę, zabawki i inne akcesoria, czemu nie zastanowić się także nad zainwestowaniem w odpowiednie urządzenia, które pozwolą zachować czystość i porządek? Tym bardziej, że czas zaoszczędzony na sprzątaniu może spożytkować w inny, ciekawszy sposób – na przykład na długie spacery albo zabawy! Jeśli porządkowanie domu jest łatwiejsze to także mniej stresu dla nas i dla zwierzaka, bo jeśli plamy same znikają z naszego otoczenia, a odkurzanie jest dziecinnie proste, naprawdę nie ma powodów do zmartwień.


powrót