Żelazka parowe

Czym jest żelazko parowe?

Żelazko parowe jest żelazkiem wykorzystującym parę. Prasowanie jest łatwe i szybkie. Para jest niezbędna do usuwania zagnieceń i kantów. Żelazko parowe  wyposażone są w regulowane termostaty. Czas nagrzewania zależy od mocy i temperatury. Pojemność zbiornika na wodę wynosi w niektórych modelach do 400 mililitrów. Jeśli żelazko nie jest wyposażone w system antywapienny, wapień może doprowadzić do uszkodzenia żelazka parowego.

Jak to działa?

Żelazka składają się z uchwytu i płyty grzejnej. Pod płytą znajduje się stopa żelazka, po której urządzenie przesuwa się po tkaninie. Elementy grzejne żelazka są nagrzewane elektrycznie. Za pomocą przełącznika można ustawić odpowiednią temperaturę. Niektóre żelazka są również podgrzewane chemicznie. Żelazka parowe są wyposażone w zbiornik na wodę. Para wydobywa się ze stopy żelazka. Po poddaniu włókien tkanin działaniu pary i gorąca stają się one bardziej miękkie. Lekki nacisk na żelazko powoduje, że tkanina znajduje się w odpowiednim położeniu, a woda wyparowuje, przez co tkanina staje się gładka. Żelazko parowe samodzielnie generuje ciepło i parę.

Żelazko parowe
Regulowany termostat

Za pomocą pokrętła można określić temperaturę, do której  rozgrzeje się żelazko. Każda tkanina ma określoną maksymalną temperaturę prasowania. Termostat sprawia, że żelazko nie rozgrzewa się za mocno, aby nie spalić tkaniny podczas prasowania.

Czas nagrzewania

Moc żelazka podawana jest w watach. Im większa moc, tym szybciej żelazko jest gotowe do użycia. Czas nagrzewania zależy również od ustawionej temperatury.
W niektórych przypadkach para i odpowiednia temperatura są niewystarczające, aby usunąć zagniecenia z tkaniny. Z tego względu żelazka parowe są często wyposażone w spryskiwacz dostarczający więcej wody.

Strumień pary

Strumień pary określa ilość pary generowanej przez żelazko. W specyfikacji urządzenia ta wartość jest podana w gramach na minutę. Strumień pary można często ustawiać manualnie. Większa wartość oznacza więcej pary.

Woda

Pojemność zbiornika na wodę w żelazku parowym wynosi od 200 do 400 ml. Do zbiornika można wlewać zwykłą wodę z kranu. Im większy zbiornik, tym rzadziej trzeba go napełniać. Większa ilość wody w żelazku sprawia jednak, że staje się ono cięższe.

Przydatne informacje

Jeśli woda w żelazku ma dużą zawartość wapienia, może dojść do uszkodzenia urządzenia. W takim wypadku działanie elementów grzejnych jest ograniczone. Wapień może ponadto pozostawiać białe pierścienie na tkaninie. Żelazka z systemem antywapiennym usuwają wapień z wody kranowej.
 

powrót