Zestawy zintegrowane do kuchni jako alternatywa dla tradycyjnych sprzętów AGD

Planowanie, jak ma wyglądać kuchnia, bywa miłym i przyjemnym doświadczeniem, ale to głównie wtedy, gdy dysponujemy dużą przestrzenią do zaaranżowania. Wówczas możemy sobie pozwolić na umieszczone w różnych miejscach urządzenia w zabudowie, okapy wyspowe, lodówki side by side i inne oryginalne rozwiązania. Co innego w sytuacji, gdy metraż jest niewielki i skazani jesteśmy na wiele kompromisów. Czasem trzeba się naprawdę nieźle nagłowić, żeby pomieścić wszystkie potrzebne sprzęty i przy tym nie zagracić całej kuchni. Z myślą o takich sytuacjach, zaprojektowane zostały zestawy zintegrowane łączące funkcje różnych sprzętów – np. płyty grzejnej, piekarnika i zmywarki. Taki blok kuchenny spełniający kilka funkcji (czasem także z szafką czy zlewozmywakiem) zajmuje szerokość 60-100 cm. Czy to atrakcyjne rozwiązanie?Małe sprzęty do niewielkich potrzeb


Trzeba mieć świadomość, że skumulowanie kilku urządzeń w ramach jednej, niewielkiej obudowy, sprawia, że występują one w minimalistycznej wersji. Piekarnik lub zmywarka będą mieć mniejszą pojemność od standardowych, a płyta grzejna często będzie mieć nie cztery, a zaledwie dwa palniki, zaś zmywarka pomieści 6 kompletów sztućców, a nie 9. Jest to więc sposób na posiadanie kilku sprzętów, ale o ograniczonych możliwościach. Trudno, mając zestaw zintegrowany, przechowywać półprodukty i przyrządzać posiłki dla całej rodziny. To raczej rozwiązanie dla singla lub pary – w dodatku takiej, która na co dzień nie jest wyjątkowo kreatywna w kuchni.


Estetyka na wysokim poziomie


Jak sama nazwa wskazuje, zestaw zintegrowany oznacza blok urządzeń od jednego producenta, które dobrze do siebie pasują. Mamy zatem od razu najważniejsze sprzęty AGD jednolite pod względem kolorystyki i designu. Nie ma potrzeby kompletować kuchni, szukając u różnych producentów takich produktów, które będą tworzyć spójną całość w kuchni. To na pewno duży plus, bo często w przypadku najmniejszych kuchni, zmywarek czy lodówek, mamy naprawdę bardzo niewielki wybór, więc zestawienie czegoś, co nie będzie się gryzło stojąc obok siebie wcale nie jest proste.Sztywne ramy czy pewna elastyczność?


Decydując się na zestaw, musimy akceptować specyfikację wszystkich sprzętów, które występują tutaj razem. Może się zdarzyć tak, że w zestawie - przykładowo - odpowiada nam piekarnik i płyta grzejna, ale już zupełnie nie jesteśmy zadowoleni ze zmywarki – chociażby ze względu na zbyt małą liczbę programów lub zbyt duże zużycie wody. Zestaw jest jednak zestawem i czasem trzeba zaakceptować oczywiste wady czy ograniczenia jego elementów składowych.

Na plus natomiast należy odnotować to, że producenci często oferują kilka alternatywnych zestawów, różniących się detalami. Przykładowo, zestaw zintegrowany Candy może występować w wersji z płytą ceramiczną lub płytą gazową. Mamy zatem przystępne rozwiązanie zarówno dla osób posiadających instalację gazową, jak i dla osób z mieszkaniami w nowym budownictwie, które skazane są na alternatywne rozwiązania.


Czy to się opłaca?


Najprostsze zestawy zintegrowane to koszt około 2000 złotych. Tyle zapłacimy za zestaw Gorenje składający się z płyty grzejnej, chłodziarko-zamrażarki, zlewu i szafki. Jeśli natomiast zależy nam na zestawie zawierającym zmywarkę, należy przygotować się na dwukrotnie większy koszt. Gdyby natomiast szukać wszystkich sprzętów osobno, za każdy z nich zapłacilibyśmy od 1000 złotych w górę. Trudno więc mówić tutaj o wyraźnej oszczędności. Nic dziwnego – zestawy zintegrowane sprzedają się znacznie rzadziej niż tradycyjne sprzęty wolnostojące lub do zabudowy, więc przy mniejszym zapotrzebowaniu większe są koszty produkcji.Myśląc o zestawie zintegrowanym do mieszkania, trzeba sobie zdawać sprawę ze wszystkich ograniczeń z jakimi wiąże się taki zakup. Z drugiej strony, jeśli to nie cena czy funkcjonalności odgrywają kluczowe znaczenie, a optymalne zagospodarowanie przestrzeni, wówczas to zdecydowanie najlepszy pomysł z możliwych. Często taki zestaw to jedyny sposób na umieszczenie w kuchni zmywarki, bo w przeciwnym razie po prostu zabrakłoby przestrzeni.


powrót