Zima w mieście, czyli jak nie nudzić się w domu podczas ferii

Ferie zimowe to dla dzieci radosny czas wolny od szkoły. Dla rodziców - często oznacza to problem, czym zająć dzieci, gdy jesteśmy w pracy. Jeśli nie zaplanowaliśmy wyjazdu dziecka na narty lub inne zimowisko, pozostaje zagospodarowanie czasu na miejscu. Często w tym czasie organizowane są różne atrakcje dla najmłodszych pod hasłem „zima w mieście” niemniej nie zawsze programy spełniają oczekiwania i nie w każdej miejscowości możemy na to liczyć, więc koniec końców to na rodziców najczęściej spada obowiązek zagospodarowania czasu swoich pociech. Naprawdę warto jest zatem podejść do tego zagadnienia świadomie. Lepiej samemu zaplanować zajęcia dziecku, żeby spędziło ferie w sposób ciekawy i wartościowy niż pozostawić najmłodszych samych z tym problemem. W tym drugim przypadku, zawsze występuje zagrożenie, że dziecko sięgnie po nieodpowiednie treści i niebezpieczne zabawy. W tym artykule znajdziecie propozycje gier przeznaczonych dla różnych kategorii wiekowych, które można zaproponować młodej osobie.


Gry dla dzieci na smartfony i tablety

Dzieci bardzo często sięgają po urządzenia mobilne i nie trzeba ich wcale do tego zachęcać. Przeciwnie, częściej prawdziwym wyzwaniem jest oderwanie dziecka od smartfona czy tabletu, gdy trzeba już położyć się spać. Ze względu na powszechne występowanie takiego sprzętu najłatwiej jest zaproponować rozrywkę właśnie w formie mobilnej aplikacji, najczęściej bez ponoszenie żadnych dodatkowych kosztów, bo większość apek dla dzieci jest darmowa. Lepszym rozwiązaniem będzie na pewno tablet ze względu na większy ekran.


Jakie aplikacje dla dzieci wybrać?

Szukając aplikacji dla dziecka, najlepiej kierować się kategorią wiekową, opisem oraz komentarzami innych użytkowników i oceną. To zmniejsza do minimum prawdopodobieństwo, że trafimy na coś, co nie spełni oczekiwań.

Wśród polecanych gier na pewno warto zwrócić uwagę na te związane bezpośrednio z zainteresowaniami dziecka – przede wszystkim, z udziałem ulubionych bohaterów z książek czy filmów. Bardzo dużą popularnością cieszy się na przykład oficjalna aplikacja z bohaterami bajki „Masza i Niedźwiedź”. Zabawa jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 2 do 9 lat i składa się tak naprawdę z 10 gier, z których pierwsze 3 są dostępne od razu, a pozostałe są odblokowywane sukcesywnie w trakcie rozgrywki. Gry rozwijają zręczność, spostrzegawczość i refleks u dziecka. Przykładowo, pomagamy zebrać bohaterom owoce, przyporządkowując je do odpowiednio oznaczonych słoików, robimy zdjęcia wyskakującym zza drzew zwierzakom albo wyławiamy z rzeki płynące zwierzęta. Jeśli dziecko interesuje się klockami Lego, w sklepie Google Play mamy do wyboru kilkadziesiąt różnych aplikacji, w tym związane z filmami i grami na konsole, jak Lego Star Wars czy Lego Batman. Jeśli dziecko lubi klocki Playmobil - tu także jest wybór mobilnych aplikacji – w tym zabawa w piratów, prowadzenie szpitala czy wcielenie się w rolę pogromców duchów!Oprócz tego, dobrym pomysłem są wszystkie aplikacje edukacyjne – uczące pisania, czytania oraz liczenia, a także kolorowanki. Młodszym dzieciom i ich rodzicom bardzo podoba się na przykład aplikacja Toddler Coloring Book. Bezpłatna aplikacja w trakcie kolorowania nie wyświetla żadnych reklam, skutecznie zablokowano także możliwość przypadkowego zakupu wersji Pro.

Jeśli dziecko lubi oglądać filmy na YouTube korzystając ze smartfona lub tabletu, jest bardzo dobry sposób na to, aby oglądało wyłącznie odpowiednie treści. Taką funkcję pełni aplikacja Home Tube, czyli nakładka na najpopularniejszy serwis z filmami, która filtruje proponowane treści w taki sposób, że wyświetlają się wyłącznie te właściwe dla dzieci. Dobór filmów oparty jest na zbiorze kategorii. W wersji bezpłatnej jest on predefiniowany i niezmienny, w odpłatnej wersji aplikacji - możemy edytować filtry i dodawać nowe kategorie. Home Tube nie wyświetla reklam, a dostęp do ustawień aplikacji jest chroniony przed ich przypadkowym wywołaniem


Gry dla dzieci na PC

Jeśli dziecko korzysta w domu z komputera, możemy zainwestować także w gry na PC przeznaczone dla dzieci. Znajdziemy bardzo dużo propozycji odpowiednich dla uczniów szkół podstawowych, czyli od lat 7. Tutaj prym wiodą, podobnie jak w przypadku aplikacji mobilnych, gry z serii Lego, chociaż znajdziemy także wiele innych ciekawych propozycji. Wśród wyścigów na pewno warto wyróżnić kultowe Micro Machines: World Series. To gra, w której pojazdy zabawki ścigają się w takich lokalizacjach jak stół w kuchni, ogród czy stół bilardowy! Pojazdy możemy personalizować, a także rywalizować z innymi graczami online w trybie multiplayer. Poza tym, bardzo dobrą propozycją są wszelkiego rodzaju symulatory. Jeśli dziecko chce w przyszłości być strażakiem, bardzo ucieszy się próbując swoich sił w grze Symulator Straży Pożarnej 2017.Wśród mniej poważnych (ale zabawnych) gier z tej kategorii, można wskazać także Symulator kromki chleba. W tej szalonej rozgrywce pokonujemy długą i niebezpieczną drogę od kromki chleba aż do zostania tostem.

Dzieci w wieku szkolnym mogą próbować swoich sił także w różnego rodzaju grach strategicznych. Trzeba natomiast uważać, żeby wśród tych gier unikać raczej tych typowo militarnych i pełnych przemocy, a skupić się na tych, które pomagają rozwijać wyobraźnię i uczyć dziecko na przykład różnych aspektów ekonomicznych związanych z funkcjonowaniem społeczności. Wśród strategii turowych wartych uwagi, na pewno warto wymienić Sid Meier’s Civilization V.  Jeśli zależy nam na tym, aby ferie nie były wyłącznie czasem zabawy, a raczej nauki w celu utrwalenia programu szkolnego, są także propozycje bezpośrednio związane z nauką szkolną. Przykładem może być Mała Akademia - Klasy 2 i 3.


Gry dla dzieci na konsole

Kiedyś gra na konsoli była zajęciem typowym dla dziecka. Obecnie proporcje zostały znacznie zachwiane. Na sklepowych półkach znajdziemy całe mnóstwo gier od lat 16 lub od 18 – przede wszystkim strzelanek. Często dzieci i ich rodzice nic sobie nie robią z oznaczeń na pudełkach, a to błąd. Odpowiedzialny rodzic powinien wybierać z głową i zachęcać do zabawy odpowiedniej dla dziecka w danym wieku. Bezpiecznie możemy sięgać po większość symulacji sportowych oraz wyścigów. Poza tym, mamy całkiem sporo gier przygotowanych specjalnie z myślą o młodszych użytkownikach konsoli. Na pewno warto polecić różne gry na Nintendo Switch. Jedną z największych zalet konsoli Nintendo jest występowanie wyłącznie na tę platformę kultowych tytułów z bohaterami takimi, jak Mario, ale również Sonic czy Rayman. Jeśli chcemy zachęcić dziecko nie tylko do poruszania dłońmi, doskonałą metodą na połączenie gry z odrobiną ruchu jest Just Dance 2018. To gra taneczna dla osób w każdym wieku, która podbiła serca ponad 100 milionów graczy na całym świecie! Gra zachęca do regularnej aktywności za pomocą systemu nagród i osiągnięć, liczy kalorie i oferuje wiele mechanizmów społecznościowych, zachęcających do zabawy online.A co można zaproponować na najpopularniejsze w tej chwili konsole Xbox One i Playstation 4? Miłośnicy kreskówek na pewno zwrócą uwagę na grę Rush: Przygoda ze studiem Disney Pixar. To produkcja oparta na kultowych filmach dla dzieci, takich jak „Iniemamocni, „Ratatuj”, „Odlot”, „Auta”, „Toy Story” oraz „Gdzie jest Dory”. Zabawa oparta jest na serii wyzwań i łamigłówek, związanych bezpośrednio z fabułą wspomnianych filmów i ich bohaterami. Wszystkie lokacje stworzone przez studio Pixar są doskonale odwzorowane, co pozwala dziecku przenieść się do dobrze znanych światów – zupełnie jak podczas seansu w kinie. Co ważne, zremasterowana wersja w pełni wykorzystuje potencjał HDR i telewizorów 4k Ultra HD.

Inna ciekawa opcja to gra oparta na funkcjonowaniu sektora Xbox Kinnect. Rabbids Invasion Interaktywny Program TV umożliwia szaloną zabawę z wykorzystaniem ruchu. Z tytułowymi królikami będziemy mogli razem z dziećmi tańczyć, przybierać dziwne pozy, stoczyć bitwę na jajka, a nawet wystrzelić zwierzaki w powietrze. Zbierając punkty i nagrody, odblokowujemy kolejne gry i dostęp do dodatkowych funkcjonalności.

Świetną propozycją na PS4, która uczy i bawi, będzie gra Wiedza to potęga. Ten tytuł wykorzystuje sprawdzony i lubiany format teleturnieju, który z pewnością znają gracze jeszcze z czasów Buzz Quiz na PS3. Gra przetestuje naszą wiedzę z różnych dziedzin, a przy okazji - pozwoli na przykład spowolnić przeciwnika, zmuszając go do rozkruszenia lodu lub pozbycia się kleistej mazi przed udzieleniem odpowiedzi. Doskonałym wyborem będzie także odświeżona wersja kultowej platformówki Crash Bandicoot, wydanej w 2017 roku po tytułem Crash Bandicoot N. Sane Trilogy. Legendarna gra została dostosowana do dzisiejszych czasów, dzięki poprawionej ścieżce dźwiękowej oraz grafice 4K.


Nie tylko cyfrowa rozgrywka – najlepsze gry bez prądu

Rozrywka podczas ferii, chociaż w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparta na grach video, wcale nie musi ograniczać się wyłącznie do kolorowego ekranu. Dla dzieci jest przecież wiele gier bez udziału elektroniki, którą mogą okazać się niemniej atrakcyjną alternatywą. Gry planszowe i karciane to świetna rozrywka przy założeniu, że mamy więcej niż jedną osobę chętną do gry. Być może to świetny sposób na wspólne zajęcie dla rodzeństwa, które sprawdzi się, pomimo różnicy wieku.

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby kiedykolwiek o grze Monopoly. Kultowa gra planszowa doczekała się wielu alternatywnych wersji, dopasowanych do zainteresowań i możliwości graczy. Wielką gratką dla wszystkich miłośników piłki nożnej będzie na pewno edycja dla fanów Polskiej Reprezentacji czyli Monopoly. Reprezentacja Polski PZPN. Młodsze dzieci za to na pewno ucieszy monopol z udziałem ulubionej bohaterki kreskówek – świnki Peppy. Monopoly Junior. Peppa Pig to uproszczona wersja gry z udziałem ulubionych bohaterów jak Peppa, George, Mama Świnka, Tata Świnka czy Pani Królik. Jest także coś dla miłośników kreskówki „Auta”. Prosta gra ćwicząca spostrzegawczość Dobble. Auta to świetna rozgrywka dla grupy od 2 do 6 graczy w dowolnym wieku powyżej 4 lat.

Bardzo ciekawą propozycją są także gry, które pozwolą przybliżyć dzieciom specyficzny świat dorosłych. W tej kategorii warto zwrócić uwagę chociażby na takie propozycje, jak Gra towarzyska MDR Korporacja oraz Gra towarzyska MDR Kariera polityczna.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]