Złącza USB - wszystko, co warto o nich wiedzieć

USB jest powszechnie znanym i stosowanym standardem. Jednak chociaż na co dzień często z niego korzystamy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie dokładnie oferuje możliwości i jakie tkwią różnice w obrębie rożnych urządzeń wykorzystujących USB. W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Czym jest i do czego służy USB?

USB to skrót od Universal Serial Bus, co oznacza uniwersalną magistralę szeregową. Kluczowe jest tutaj zaznaczenie uniwersalności, bo to na tym polegała rewolucyjność tej technologii. Wcześniej w komputerach używane były tylko porty szeregowe i równoległe, które zazwyczaj wymagały wyłączenia komputera w celu podłączenia, a także manualnego wyboru rodzaju urządzenia i dokładnego modelu. USB upraszcza i przyśpiesza ten proces - wykrywa typ sprzętu, konfiguruje i w razie konieczności instaluje potrzebne sterowniki.

Do czego służy złącze USB?

Standard zadebiutował w roku 1998, a opracowany został przez firmy Microsoft, Intel, IBM, Compaq i DEC. O tego czasu był wielokrotnie ulepszany, co dawało zdecydowanie większą przepustowość. Dziś funkcjonuje nie tylko w komputerach stacjonarnych i przenośnych, ale także w smartfonach, tabletach, telewizorach i wielu innych urządzeniach. 

Za pomocą USB można:

  • Podłączać różne urządzenia – już od dawna przez USB podłącza się drukarki czy myszy komputerowe. Lista opcji jednak jest zdecydowanie dłuższa, bo na USB mogą też działać lampki czy wiatraczki, a nawet podstawki chłodzące pod laptopa.
  • Przesyłać prąd (ładować) – kabel USB umożliwia też ładowanie urządzeń, natomiast warto pamiętać, że aby było to równie efektywne (szybkie), jak podłączenie sprzętu do gniazdka sieciowego, trzeba użyć nowoczesnej wersji standardu, bo te starsze będą ładować zdecydowanie wolniej.
  • Przesyłać pliki – rozpowszechnienie się USB sprawiło, że pendrive stał się znacznie wygodniejszym nośnikiem niż płyta DVD. Jednak do przesyłu plików nie potrzebujemy wcale osobnych nośników, równie dobrze można przesyłać pliki pomiędzy laptopem a smartfonem albo aparatem cyfrowym – wszystko za pomocą tego samego kabla.

Rodzaje USB

Wszystkie kable i porty USB są ze sobą kompatybilne i wyglądają podobnie, co jednak nie oznacza, że działają dokładnie tak samo. USB 2.0 to najstarszy z obecnie dostępnych standardów, rozpowszechniony już w 2000 roku, oferuje szybkość transferu na poziomie koło 60 MB/s. To tak zwane USB typu B. Znacznie bardziej przydatne będą złącza znaczone literą C lub cyfrą 3. USB w wersji 3.0, dostępne od 2008 roku, zapewnia prędkości rzędu 5 Gbit/s i natężenie prądu — 0,9A. USB 3.1 pojawiło się w 2013, Dla tego standardu prędkość maksymalna to 10 Gbit/s. Umożliwia także przesyłanie obrazu wideo w rozdzielczości 4K z płynnością 30 kl/s, co pozwala mu zastąpić złącze HDMI. 

USB w Twoim urządzeniu – zwróć uwagę na szczegóły!

Sama obecność czy liczba portów USB w urządzeniu nie jest jeszcze kompletną informacją. Ważne jest to, jakiego typu są to złącza, bo to przekłada się na ich wartość i możliwości. Często laptopy mają kilka portów, ale mogą one różnić się od siebie. Na przykład po lewej stronie znajdziemy starszy port 2.0, a po prawej nowoczesny 3.1. To, w który port wepniemy urządzenie, będzie mieć duże znaczenie, bo wpłynie na to jak szybko załadujemy urządzenie lub ściągniemy dane. Chcąc ładować sprzęt wymagający więcej energii, na przykład monitor lub laptop, trzeba wybrać przewód obsługujący standard Power Delivery.

Kupując kabel łączący dwa urządzenia przez USB, należy także patrzeć na to, jaki standard znajduje się na obu końcach. Na przykład kabel USB VIVANCO 45249 zapewnia dwa wtyki typu A, co sprawdzi się przy podłączaniu urządzeń do komputera, ale już niekoniecznie do przesyłu danych. Oprócz zastosowanego standardu, kupując kabel USB, dobrze też patrzeć na jego długość. W ofercie znajdują się przewody mierzące mniej niż metr, a także USB, które mają 3 metry, jak kabel HAMA USB – microUSB.

Jeśli brakuje nam portów, można zainwestować także w hub USB czy rozgałęźnik, działający w podobny sposób jak przedłużacze do gniazdek sieciowych. Ze wszystkich zalet USB mogą swobodnie korzystać także posiadacze komputerów Apple. Kabel APPLE USB-C – Lightning pozwala podłączyć iPhone'a, iPada lub iPoda ze złączem Lightning do portu USB-C komputera, umożliwiając synchronizację i ładowanie baterii

Mimo niewątpliwych korzyści, wynikających z pewnej standaryzacji i powszechności standardu, wciąż mamy duże różnice wynikające z wielu wersji USB w przewodach i urządzeniach obecnych na rynku. Czas pokaże, czy problem sam zniknie wraz ze zniknięciem starszych urządzeń ze sklepowych półek, czy może okaże się nieistotny w obliczu dalszego rozwoju bezprzewodowego przesyłu danych.

Tagi

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel