Zmywarka – trudno wyobrazić sobie bez niej życie. Czym się kierować przed zakupem?

Dzięki zmywarce nie musimy stać długo przy pełnym brudnych naczyń zlewie i narażać naszych dłoni na kontakt z wysuszającymi je detergentami. W czasie zmywania możemy poczytać książkę, obejrzeć film lub spędzić miło czas z rodziną. Wiele osób decyduje się na zmywarki do zabudowy, których instalacja wymaga praktycznie remontu kuchni. A jeśli nasza kuchnia remontu nie wymaga, a my chcemy kupić zmywarkę, co powinniśmy zrobić? Możemy wybrać zmywarkę wolnostojącą, która pod względem funkcjonalności niczym nie będzie się różniła od wersji pod zabudowę.


Zalety zmywarki wolnostojącej


Montaż zmywarki wolnostojącej jest znacznie szybszy i prostszy niż w przypadku modeli do zabudowy. Możemy ustawić ją w każdym odpowiadającym nam miejscu w kuchni. Panel sterujący,który ułatwia szybką zmianę programu, znajduje się na zewnętrznej stronie drzwiczek. Wiele modeli zmywarek wolnostojących ma zdejmowaną górną pokrywę, dzięki czemu możemy w jej miejsce zamontować blat kuchenny. Warto też zwrócić uwagę na to, że modele wolnostojące są zwykle tańsze od tych do zabudowy. Ponadto, jeśli lodówka nie jest zabudowana, można wybrać zmywarkę w tym samym kolorze, by uzyskać spójną aranżację.


Zmywarka WHIRLPOOL ADP 815 IX

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zmywarki?


Zakup zmywarki jest wydatkiem dość dużym, dlatego powinniśmy przyjrzeć się, jakie programy oferują nam producenci tych urządzeń. Oto programy, które powinna mieć zmywarka:

  • wstępny – przepłukiwanie wodą (około 10 minut), 
  • normalny – do codziennego zmywania (90 – 100 minut), 
  • intensywny –do mycia naczyń bardzo zabrudzonych, z zaschniętym brudem (90 – 120 minut), 
  • delikatny – do naczyń nieodpornych na wysokie temperatury (90 minut), 
  • szybki – do naczyń lekko zabrudzonych (30 – 60 minut).


Przy zakupie zmywarki, warto także zwrócić uwagę na kilka funkcji. A są to:

  • elektroniczna regulacja twardości wody,
  • opóźniony start, czyli możliwość zaprogramowania zmywania w późniejszym czasie, 
  • mycie strefowe, które umożliwia wybór kosza przeznaczonego do mycia. 
  • zabezpieczenie przed otwarciem urządzenia w trakcie pracy,
  • system zabezpieczający przed zalaniem kuchni, gdy nastąpi awaria zmywarki. 


Warto wybrać urządzenie z wyświetlaczem LED, który będzie informował nas o etapach jego pracy. Ponadto, trzeba zainteresować się także klasą zmywania, która definiuje nam możliwości zmywarki w walce z zabrudzeniami. Najlepsza jest klasa A, która oznacza najdokładniejsze mycie, a najsłabsza – klasa G. Rozróżniamy także klasy suszenia dotyczące stopnia dosuszania naczyń. Powinniśmy także wiedzieć, że w przypadku zmywarek posiadających przepływowy ogrzewacz wody łatwiej jest utrzymać czystość niż w urządzeniach z grzałką. Są też oszczędniejsze, gdyż do obiegu dostaje się od razu woda ciepła. Brak grzałki oznacza też brak problemu z osadzającym się na niej kamieniem.


Zużycie wody i detergentów


Nie bez znaczenia jest także ilość wody, jaką zmywarka zużywa podczas jednego cyklu mycia. Zwykle jest to od 10 do 15 litrów. Choć w większości zmywarek niezbędne są dwa kosze, zdarzają się także modele, które ich nie posiadają. Są też modele wyposażone w trzeci kosz na sztućce. Ponadto, warto też zwrócić uwagę na wyświetlacz informujący o braku tabletek oraz soli.


Funkcje dodatkowe zmywarki


Przy wyborze zmywarki warto zainteresować się, czy urządzenie wyposażone jest w program automatyczny, który jest najbardziej zaawansowanym programem. Dzięki niemu urządzenie samo dobiera odpowiednią temperaturę i czas zmywania, co pozwoli nam oszczędzić wodę, środki chemiczne oraz energię elektryczną. Interesującą i być może dla niektórych zaskakującą funkcją jest program LEGO. Jak sama jego nazwa wskazuje, służy on do mycia elementów drobnych, jakimi są między innymi dziecięce klocki. W sprzedaży dostępne są także urządzenia posiadające przystosowaną klapkę i specjalny program do usuwania brudu z dziecięcych talerzyków, butelek i smoczków. Ponadto, wśród dostępnych modeli znajdziemy takie, które mają czujniki badające zabrudzenie wody, program zapewniający wysoki poziom higieny naczyń, będący doskonałym wyborem dla rodziców z małymi dziećmi czy też egzemplarze z powłoką chroniącą front zmywarki przed odciskami palców.


Odpowiednia dbałość o zmywarkę


Musimy wiedzieć, że do awarii sprzętu mogą przyczynić się na przykład osady z rur. Dlatego, aby zmywarka posłużyła nam przez długie lata, powinniśmy właściwie o nią dbać. Powinniśmy przede wszystkim postępować zgodnie z instrukcją, a poza tym zawsze używać soli do zmywarek, płukać filtr raz w miesiącu oraz używać specjalnych proszków i płynów do czyszczenia. Powinniśmy pamiętać także o tym, że boczne uszczelki trzeba czyścić ręcznie płynem do naczyń lub octem, a następnie wycierać do sucha. Ponadto, zmywarka musi być używana regularnie. W przeciwnym razie pojawić się mogą pleśnie lub grzyby.


Podczas szukania zmywarki musimy także zwrócić uwagę na parametry i rozmiar urządzenia, pamiętając przy tym, że należy dobrać je zgodnie ze stylem życia, liczbą domowników oraz możliwościami umiejscowienia. Zmywarka wolnostojąca, niezależnie od marki i ceny, musi przede wszystkim spełniać potrzeby domowników.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel