Zmywarki do zabudowy – przegląd rynku

O wyższości zmywarki nad ręcznym zmywaniem naczyń, chyba nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać. W tej chwili to jeden z pierwszych sprzętów wybieranych do nowego mieszkania, obok lodówki czy płyty grzejnej. W artykule zastanowimy się, jaką zmywarkę wybrać, projektując kuchnię w zabudowie. Znajdziecie tu najważniejsze cechy i parametry, które należy brać pod uwagę oraz spis najbardziej przydatnych funkcji.


Rozmiary zmywarki


W sklepach znajdziemy zmywarki o standardowej szerokości 60 cm oraz kompaktowe modele, o szerokości 45. Jeśli dysponujemy odpowiednio dużą kuchnią, lepiej zdecydować się na pojemniejszą wersję. Mała zmywarka pomieści zazwyczaj nie więcej, niż 10 kompletów naczyń. Chociaż cechuje się niższą ceną, bo kupimy modele już za 1200 zł, to są to tylko pozorne oszczędności, bo jeśli zmywarka szybciej się zapełnia, oznacza to częstsze uruchamianie sprzętu, i - co za tym idzie - większe zużycie prądu i wody. Do tego jeszcze dochodzi wygoda. Jeśli nie jesteśmy w stanie pomieścić wszystkich naczyń po obiedzie z deserem, będziemy musieli rozbić zmywanie na dwa cykle, co oznacza dodatkową pracę i stratę czasu.


Zużycie energii i zużycie wody


Wiadomo, że mniejsze zużycie zasobów to niższe rachunki i oszczędność. To, jak bardzo energooszczędne jest wybrane urządzenie, można ocenić na dwa sposoby. Pierwszy, to sprawdzenie klasy energetycznej – podobnie, jak z innymi sprzętami – najlepsze to te opisywane klasą A++ albo A+. Drugi sposób, to wczytanie się w specyfikację i odnalezienie rocznego zużycia energii w kWh oraz zużycia wody w litrach na rok. Oczywiście, tych wartości nie należy traktować dosłownie, bo są to orientacyjne liczby, często podawane tylko dla oszczędnego programu, bo w przypadku innych programów, wartość może być całkiem inna. Niemniej, porównujac do siebie kilka zbliżonych modeli, można spojrzeć na takie zestawienie. Zużycie energii zazwyczaj waha się między 200 a 250 kWh, a zużycie wody - między 2000 a 3000 litrów. Analizując wybór zmywarki pod kątem oszczędności, oprócz suchych liczb, warto zwrócić uwagę także na elastyczność. Wygodnym i oszczędnym rozwiązaniem, będzie na pewno możliwość uruchomienia zmywarki z częściowym załadunkiem (połowa zawartości), a także wszelkie bardziej złożone systemy automatyki wagowej, które do stopnia zabrudzeń dopasowują czas pracy i temperaturę wody.Temperatura zmywania


Poważne zabrudzenia często będą wymagać zastosowania wyższej temperatury podczas mycia. Dobrze zwrócić uwagę na to, jaka jest maksymalna dostępna wartość. Skala możliwości zazwyczaj kończy się albo na 60 albo na 70 stopniach.


Przydatne funkcje


Już wcześniej wspominaliśmy o włączaniu zmywarki z częściowym załadunkiem oraz automatyce wagowej. Podobnie rzecz ma się z wydzielaniem środków do zmywania – tu także można liczyć na automatyzację, opartą na pracy czujników. Jedną z najczęściej używanych funkcjonalności, będzie zapewne opóźniony start, który umożliwi zaprogramowanie pracy urządzenia dokładnie wtedy, gdy chcemy. Ciekawym rozwiązaniem jest program antybakteryjny służący do sterylizacji naczyń. Taką funkcję posiada na przykład zmywarka WHIRLPOOL WRIC 3C26 PF. Wśród innych opcji godnych uwagi, należy wymienić program higieniczny, program szybki (intensywny), a także specjalny program parowy.Efektywność


Każda zmywarka, oprócz klasy energetycznej, ma określoną także klasę efektywności zmywania i suszenia. Dobrze także zwracać uwagę na długość poszczególnych programów. Jeśli najczęściej będziemy posługiwać się programem standardowym (automatycznym), dobrze sprawdzić, ile zajmuje czasu.


Producent


Jeśli mamy doświadczenia z konkretnymi markami na rynku AGD, najlepiej korzystać ze sprawdzonych przez siebie rozwiązań i ufać tym producentom, których sprzęty sprawdzały się do tej pory. Jeśli jednak nie mamy doświadczenia, dobrze skorzystać z kilku podstawowych rad. Szukając niedrogich rozwiązań, dobrze sięgnąć po markę Beko lub Amica. Natomiast najbardziej zaawansowane technologie dostaniemy na przykład od firmy Whirlpool (technologia Szósty Zmysł to najlepsza wizytówka tej firmy), a także znajdziemy je wśród sprzętów Miele, Bosch albo Siemens.


Zmywarka raczej nie jest sprzętem, na którym należy przesadnie oszczędzać. W szczególności wtedy, gdy kupujemy właśnie sprzęt do zabudowy i nie planujemy prędko zamieniać go na inny. Często warto dopłacić 100 czy 200 złotych różnicy w wyjściowej cenie i mieć model zmywarki, który bardziej nas przekonuje, niż męczyć się z tanim zamiennikiem jeszcze przez kilka lat.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel