Zoom w smartfonie – jak z niego dobrze korzystać, aby robić idealne zdjęcia?

Fotografia mobilna rozwija się bardzo dynamicznie, a smartfon już od dawna jest najpopularniejszym urządzeniem do robienia zdjęć. Producenci dbają o to, żeby aparaty były bardziej dopracowane, a ich skuteczność jest coraz ważniejszym czynnikiem decydującym o kupnie konkretnego modelu telefonu. Obecnie, smartfon pod względem możliwości coraz bardziej upodabnia się do solidnej cyfrówki. Coraz lepsze zdjęcia nocne, możliwość samodzielnego ustawiania parametrów ekspozycji, rozpoznawanie osób i obiektów – to wiele technologii, które dziś są codziennością, a kilka lat temu były całkiem nieosiągalne. Duży postęp dokonał się także w kwestii przybliżania obiektów na zdjęciach, czyli tak zwanego zoomu. Co warto wiedzieć na ten temat? Zbiór przydanych informacji w tym artykule.


Co to jest zoom i jak działa?


W tradycyjnej fotografii, mianem zoom określa się obiektywy zmiennoogniskowe - to znaczy takie, w których poprzez ruchome soczewki fizycznie zmieniała się długość ogniskowej obiektywu. Zmiana ogniskowej, a więc i zmiana kąta widzenia i stopnia powiększenia, odbywa się na drodze optycznej, poprzez fizyczne przesunięcie soczewek. W przypadku smartfonów, chociaż funkcja jest dokładnie ta sama (powiększenie fotografowanego obiektu), konstrukcja odpowiadająca za tę funkcję, jest trochę inna. Kilka lat temu, podejmowano próby tworzenia smartfonów z wysuwanym obiektywem (na przykład Samsung Galaxy K zoom z 2014 roku), jednak te rozwiązania zupełnie się nie przyjęły, ze względu na zbyt duże rozmiary. Jakie rozwiązania są zatem obecne w telefonach?Rodzaje zoomu w smartfonach


  • Zoom cyfrowy – to w praktyce manipulowanie powiększeniem obrazu, pochodzącego z obiektywu stałoogniskowego. Zwiększanie powiększenia obrazu odbywa się poprzez kadrowanie obrazu widzianego poprzez matrycę do niższej rozdzielczości, a następnie uzupełnianie brakujących pikseli. Efekt nie różni się zbytnio od sytuacji, w której robimy zdjęcie bez przybliżania i następnie wycinamy z niego wybrany fragment. Obecnie, zdjęcia tworzone w ten sposób, są znacznie lepszej jakości niż kiedyś, ponieważ matryce są większe.
  • Zoom hybrydowy – to rozwiązanie dostępne w smartfonach, gdzie w aparacie mamy więcej niż jedną matrycę. Jeśli wybrane przez nas powiększenie znajduje się pomiędzy ogniskową jednego i drugiego aparatu, można wykorzystać informacje z obu aparatów, aby uzyskać obraz lepszej jakości, niż zaoferowałoby samo powiększenie cyfrowe.  
  • Jak bardzo potrafi przybliżać dobry smartfon? Smartfon SONY Xperia 10 przybliża 5-krotnie, a smartfon APPLE iPhone XS powiększa obraz aż 10 razy.

Ciekawe możliwości oferuje smartfon LG V40. Możemy tutaj, przed wciśnięciem spustu migawki, sprawdzić wygląd zdjęcia we wszystkich trzech obiektywach – szerokokątnym, standardowym i teleobiektywie – aby porównać i wybrać najlepsze ujęcie. Smartfon może również połączyć obraz z 3 obiektywów  w jednego GIF-a, za pomocą funkcji triple shot. 


Kiedy warto użyć zoomu?


Zoom przyda się w tych sytuacjach, gdy trudno jest podejść blisko do fotografowanego obiektu. Używając zoomu, można fotografować chociażby ptaki czy inne zwierzęta, które normalnie by się spłoszyły, a także obiekty w oddali, do których nie sposób dojść - jak statek na morzu czy lecący samolot. Drugie, ważne zastosowanie to zdjęcia portretowe. Dwukrotne powiększenie obrazu w przypadku zdjęć osób sprawi, że jakość zdjęcia będzie dobra, a proporcje bardziej naturalne, niż w przypadku szerszego kąta bez przybliżenia.


Obiekty statyczne, takie jak rzeźby, budynki, obrazy czy elementy przyrody, zdecydowanie korzystniej jest jednak fotografować z bliska zamiast używać zoomu. Na naturalny obraz, bez powiększenia, lepiej zdecydować się także w przypadku zdjęć robionych po zmroku oraz obiektów, które szybko się przemieszczają – to zdecydowanie zwiększa szansa na złapanie odpowiedniej ostrości i brak zniekształceń.

Podczas robienia zdjęć, często będzie pojawiać się pokusa skorzystania z zoomu. Są sytuacje, gdy nie będzie innej możliwości na uchwycenie obiektu. Warto jednak pamiętać o tym, że zoom w telefonie działa inaczej niż w wysokiej jakości lustrzance. Dlatego najkorzystniej jest szukać możliwości podejścia bliżej, wykadrowania albo zdania się na edycję zdjęcia już po jego wykonaniu i zapisaniu w telefonie.


powrót