Zwierzęta w domu. Jak dbać o czystość?

Domowe zwierzęta dostarczają nam wiele szczęścia. Niestety, czasami przysparzają także kłopotów – zwłaszcza z utrzymaniem czystości. Z jednej strony, nie wyobrażamy sobie życia bez czworonogów, a z drugiej zaś - nie możemy sobie pozwolić na całkowitą dezorganizację swojego życia. Do sierści w swoim otoczeniu, śladów łap we wszystkich nietypowych miejscach można się z czasem po prostu przyzwyczaić. Lepiej jednak mieć kontrolę nad tym, co dzieje się wokół i konsekwentnie dbać o czystość, dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń. Nie zawsze będzie to łatwe, ale z odpowiednią wiedzą może się udać. Jak odnaleźć się w domu pełnym zwierzaków? Doradzamy właśnie w tym artykule.

Jak pozbyć się sierści na ubraniach?

Jeden z największych potencjalnych kłopotów w domu pełnym psów i kotów lub z jednym, ale za to dużym czworonogiem, to oczywiście nadmiar sierści, która wciąż znajduje się na ubraniach. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie licznych kłaków w swoim otoczeniu jest dokładne i regularne czesanie. Wówczas sierść od razu znajduje się na szczoteczce, zamiast na podłodze czy na ubraniach. Jest to więc pierwszy krok do ograniczenia problemu, jednak sierść, chociaż w mniejszej ilości, pozostanie. Co dalej? Kluczowe jest pranie ubrań. To na tym etapie mamy szanse pozbyć się psich lub kocich włosów, które uporczywie trzymają się tkanin. Niektórzy producenci sprzętu AGD zapewniają nawet dedykowane funkcje, które pozwalają lepiej sobie z tym radzić. Jak działa funkcja „pupil”? Pranie odbywa się w podgrzanej wodzie, która skutecznie rozluźnia włókna tkanin, a po nim następuje wielokrotne płukanie i odwirowywanie. W ten sposób, udaje się pozbyć z ubrań każdego pyłku i niechcianego włosa. Program docenią także osoby uczulone na inne czynniki niż sierść, ponieważ radzi sobie także z wieloma alergenami. Jeśli szukamy niewielkiej pralki, która wypierze do czysta ubrania z sierścią to dobrym wyborem będzie na przykład pralka BEKO WRE7532X0. Jest także podobny model, o nieco większym wsadzie mianowicie 8 kg – pralka BEKO WTV8712X0.

A co w sytuacji, gdy nie stać nas na zakup nowej pralki lub planujemy wymianę w późniejszym czasie, a nadmiar włosów wciąż przeszkadza? Jest na to rada. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne kule do prania zbierające sierść. Kule skutecznie zbierają sierść, ale również zmechacone kuleczki z wełny, dzięki czemu nadają się także do czyszczenia wełnianych swetrów.

Sierść na podłodze i na meblach – co robić?

To, co nie wyląduje na naszych ubraniach lub na szczotce, z pewnością znajdziemy na podłodze lub, co gorsza, na kanapie. Ponieważ nie chcemy, żeby goście musieli się otrzepywać po każdej wizycie w naszym domu, tu też trzeba szukać skutecznych rozwiązań. Jeśli chodzi o doraźne działania, trzeba przyznać, że bardzo skuteczna może być  zwykła rolka do czyszczenia ubrań. Taśma nasączona klejem, skutecznie zbiera włosy na różnych powierzchniach. Możemy z powodzeniem użyć jej do odświeżenia kanapy, foteli, krzeseł a także tapicerki samochodowej. Na większych powierzchniach jednak kluczowe będzie odpowiednio częste odkurzanie.

Jaki odkurzacz dla posiadaczy psów i kotów?

W pierwszej kolejności trzeba wyraźnie powiedzieć, że ze zwierzętami w domu nie jest łatwo. Nie dość, że trzeba odkurzać częściej niż inni, to w dodatku nie każdy standardowy sprzęt poradzi sobie z tym zadaniem. Przede wszystkim, warto szukać takich odkurzaczy, które będą pojemne. W przypadku regularnego zbierania sierści, worek potrafi bardzo szybko się zapełnić, co należy mieć na uwadze, wybierając model odkurzacza. Kolejne niezbędne wymogi to duża moc i co za tym - idzie siła ssania. To będzie niezbędne, zwłaszcza przy konserwacji dywanów. Następna ważna rzecz to zastosowane filtry. Biorąc pod uwagę te wszystkie kryteria, wydaje się, że w przypadku posiadaczy zwierząt najskuteczniejsze w codziennej pracy będą podobne modele odkurzaczy, jak te dedykowane alergikom. Można zatem wybierać spośród modeli z górnej póki wyposażonych w filtry Hepa. Zastosowanie filtrów ma znaczenie nie tylko dla nas, ale także dla zwierząt. Oprócz utrzymania w czystości dywanów, trzeba też pamiętać o psim legowisku, które jest potencjalnym skupiskiem drobnoustrojów, grzybów, roztoczy. Dlatego dokładny filtr w odkurzaczu nie tylko zapewni czystość, ale pozwoli również zachować zdrowie pupilowi.

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się także odkurzacz wodny. W tym przypadku ogromną zaletą jest możliwość skutecznego usuwania także płynów, a wiadomo, że gdy jest zwierzę w domu, często coś się wylewa. Atrakcyjną opcją wydają się także odkurzacze automatyczne. Są one bardziej przyjazne dla zwierząt i ciche, więc nie wywołują u czworonogów lęku czy agresji. Robot sprzątający to także wygoda, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zaawansowany model z możliwością zaprogramowania czasu pracy. Jak widać, odkurzacze dla posiadaczy zwierząt to złożony temat i jednocześnie jeden z ważniejszych elementów decydujących o czystości w domu.

Mycie podłóg i innych powierzchni

Sierść niestety nie jest jedynym problemem. Jeszcze więcej kłopotów możemy mieć ze śladami brudnych łap, zwłaszcza, jeśli zwierzak wdepnie w błoto. Ciągłe mopowanie podłogi jest uciążliwe. Do mycia terakoty, a także różnych innych powierzchni, jak na przykład szafki kuchenne czy armatura, doskonale nadaje się każdy oczyszczacz parowy. Mycie psich śladów za pomocą pary jest skuteczne, a przy tym tanie i bezpieczne, ponieważ używamy wyłącznie pary wodnej, a nie drogich i często niebezpiecznych detergentów.

Co oprócz odpowiednich sprzętów?  Kilka ważnych rad!

Wszystkie opisane urządzenia pozwolą szybko zaprowadzić ład i porządek w sytuacji, gdy za sprawą zwierzaka w domu zaczyna robić się brudno. Bardzo ważna jest jednak nie tylko to jak reagować i radzić sobie z zabrudzeniami, ale również jak im zapobiegać. Pamiętając o kilku prostych zasadach możemy sobie zaoszczędzić wiele pracy!

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby było nauczone czystości. Należy także zadbać o pewne czynności pielęgnacyjne zaraz po pism spacerze. Przy drzwiach dobrze jest położyć miseczkę z wodą i szmatkę, których użyjemy do wytarcia brudnych łapek. Jeśli zwierzę jest całe brudne, lepiej od razu spłukać je wodą w wannie. W sytuacji, gdy sierść jest czysta, ale mokra, można wytrzeć psiaka ręcznikiem z mikrofibry, który szybko pochłania wilgoć. Istotne jest także regularne mycie psich misek oraz zabawek.

Z kotami teoretycznie jest łatwiej, niemniej jednak żwirek z kuwety potrafi zrobić niezły bałagan. Jak temu zapobiec? Tutaj kluczowe jest odpowiednie położenie kociej toalety w takim miejscu, które stosunkowo łatwo sprzątać. Druga kwestia to odpowiedni dobór żwirku. Klasyczny piasek przykleja się do kocich łap i jest roznoszony po całym mieszkaniu. Sensowną alternatywą są żwirki silikonowe i drewniane, które pozwalają zachować większą czystość.

Na koniec jeszcze słowo o małych gryzoniach, jak szczury, myszoskoczki czy chomiki. Te także potrafią zrobić trochę bałaganu przez wyrzucanie poza klatkę trocin oraz jedzenia. Radą na takim problem są specjalne plastikowe podkładki, na których gromadzi się to, o co zostanie wyrzucone.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel