Żyć zdrowiej – przegląd urządzeń, które ułatwią dbanie o dietę i aktywności na co dzień

Wybór zdrowego stylu życia - więcej ruchu i zdrowsza dieta na co dzień, to czasami wynik ulegania modzie, a czasem po prostu przemyślana i rozsądna decyzja, podejmowana z myślą o swoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu. O ile samo postanowienie przychodzi dość łatwo, tak trudno w nim wytrwać i zmieniać swoje życie w konsekwentny sposób. Zawsze może się okazać, że przyrządzenie w domu zdrowego jedzenia jest zbyt kłopotliwe, a wypełnienie założonego planu treningowego - problematyczne, bo koliduje z innymi zajęciami. Oprócz silnej woli i konsekwencji w działaniu, przyda się kilka technologii, które wspierają zdrowy tryb życia.

Co może nam ułatwić dbanie o swoje zdrowie?


Parowar


Zdrowe odżywianie najlepiej zacząć od zrezygnowania ze wszystkiego, co jest smażone w głębokim tłuszczu. W tej sytuacji pozostaje nam albo pieczenie w rękawie albo gotowanie na parze. Jeśli zdecydujemy się na potrawy na parze, bardzo łatwo przyrządzimy je, posiadając parowar. W ten sposób będziemy jeść zdrowo i bez tłuszczu, za to z zachowaniem wszystkich najważniejszy składników odżywczych, których możemy pozbawić wiele składnik przed długie gotowanie w garnku. Chociaż w pierwszej kolejności parowar lub kombiwar kojarzy się z przyrządzeniem warzyw, w rzeczywistości doskonale nadaje się także do mięsa i ryb. Dzięki zastosowaniu kilku pojemników stawianych jeden na drugim, możemy gotować kilka różnych potraw, które nie muszą się ze sobą stykać - na przykład osobno ryż, mięso i warzywa.Na co zwracać uwagę kupując parowar?


Na pewno należy zwrócić uwagę na moc urządzenia - im większa, tym szybciej urządzenie będzie działać i skróci się czas przygotowania ulubionych potraw. To moc odpowiada za szybkie podgrzanie wody w zbiornik, która parując, ogrzewa składniki umieszczone w pojemnikach. Dla sprawnego działania warto także spojrzeć na pojemność zbiornika na wodę, która decyduje o tym, jak często będziemy musieli ją dolewać, a także pojemność poszczególnych pojemników. Tu jest dokładnie tak samo jak z pralką i lodówką - im większa rodzina, tym większe potrzeby! A jeśli pasją do zdrowego jedzenia zarazimy innych domowników, być może opłaci się zainwestować w bardziej pojemne urządzenie, żeby przygotować porcję dla każdego!


 Sokowirówka


Ze zdrowym sokiem jest trochę jak z pieczywem. Jeśli chcemy otrzymać dokładnie to, co lubimy, bez żadnych dodatków, ulepszaczy czy konserwantów, najlepiej przygotowywać w domu. Dlatego zamiast soków z dużą ilością cukru, najlepiej i najzdrowiej pić koktajle przyrządzone własnoręcznie z owoców i warzyw pochodzących ze sprawdzonego źródła - na przykład najbliższego bazarku ze zdrową żywnością. Sokowirówkę można kupić już za niecałe 200 złotych. Jeszcze mniej zapłacimy za wyciskarkę do cytrusów - urządzenie jeszcze prostsze w obsłudze, ale o ograniczonych funkcjonalnościach, bo nie nada się do wszystkich owoców. Natomiast dla najbardziej wymagających, najlepszą propozycją jest wyciskarka do soku. To urządzenie pracuje na wolniejszych obrotach, a przy tym dokładniej. Zamiast sita, urządzenie wykorzystuje wałek ślimakowy, który obracając się, miażdży owoce i warzywa. Na sam koniec sok zostaje odsączony przez sito, a pozostałości w postaci miąższu usunięte są do oddzielnego pojemnika.


Monitor aktywności fizycznej


Zawsze łatwiej zmotywować się do regularnych ćwiczeń, gdy mamy kontrolę nad ich efektywnością. Oczywiście, łatwo zmierzyć czas treningu, dystans, liczbę spalonych kalorii za pomocą jednej z wielu aplikacji do treningu jak chociażby Endomondo. Jednak mowa tutaj o aplikacji włączanej gdy rozpoczynamy trening i wyłączanej, gdy dobiegniemy do mety. Czym innym jest inteligentna opaska, która monitoruje aktywność przez cały dzień. Dzięki temu, doskonale wiemy na przykład jaki dystans pokonujemy idąc z domu do pracy, ile kalorii spaliliśmy, wchodząc po schodach, czy ile kroków wykonujemy w ciągu całego dnia. Wiele modeli, oprócz śledzenia aktywności w czasie dnia, analizuje także nasz sen. Następnego dnia możemy się dowiedzieć, jak długo spaliśmy i czy jakość tego snu była odpowiednia dla zdrowia.

W ten sposób mamy znacznie większą wiedzę o swoich aktywnościach. Monitor pełni także rolę motywatora przez szereg powiadomień, na przykład na temat tego, ile nam brakuje do realizacji zamierzonego celu, w jaki sposób możemy zwiększyć swoją aktywność w danej chwili albo jak niewiele brakuje nam do osiągnięcia zakładanych rezultatów.

Podobnie jak smartwatch, bransoletka sportowa powiadamia o nadchodzących połączeniach, wiadomościach, e-mailach czy aktywnościach na portalach społecznościowych. Często umożliwia także sterowanie muzyką w telefonie.

Wielu osobom wydaje się, że to modne gadżety, bezużyteczne dla normalnego użytkownika i zdecydowanie za drogie. To jednak nie jest prawda. Monitor aktywności fizycznej i snu możemy kupić już za niecałe 200 złotych. W przystępnych cenach znajdziemy urządzenia marki Forever, ale także najbardziej podstawowe modele od kultowej firmy Garmin.


 Ciśnieniomierz


Jeśli przejście na zdrowy tryb życia to wynik rekomendacji lekarza, dobrze móc kontrolować, czy faktycznie stosowanie się do zaleceń daje zamierzone efekty. Często jako sposób na nadciśnienie wskazuje się tak zwane ćwiczenia aerobowe, czyli dotleniające. Wśród najpopularniejszych z nich należy wymienić takie aktywności, jak jogging, jazda na rowerze, czy nordic walking. Dobrze jest wiedzieć, czy regularne uprawianie wybranego sportu faktycznie daje konkretny i widoczny efekt. To można sprawdzić przez codzienny pomiar ciśnienia. Domowy ciśnieniomierz to zatem przydatne urządzenie - nie tylko dla osób starszych!Waga łazienkowa


Bardzo często celem zmiany diety i podjęcia aktywności fizycznej jest zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Jak zobaczyć czy zmiana stylu życia faktycznie daje efekty? Oczywiście można to określić w subiektywny sposób, chociażby sprawdzając czy wchodzimy w ulubione spodnie czy sukienkę, niemniej jednak, lepiej mieć obiektywne dane. Tak naprawdę to regularne wchodzenie na wagę w dłuższej perspektywie daje pojęcie o tym, czy odpowiednio dobraliśmy plan treningowy albo czy jemy tyle, ile trzeba. To zresztą nie jest istotne wyłącznie dla pań walczących o smukłą sylwetkę. Regularny pomiar masy ciała przyda się także wszystkim osobom, które zdecydowały się na trening siłowy, żeby zbudować masę mięśniową. Zawsze lepiej się ważyć, niż wiedzę o swojej muskulaturze czerpać wyłącznie z obserwacji czynionych przed lustrem.

Dobra waga łazienkowa nie tylko powie nam z dużą dokładnością, ile aktualnie ważymy, ale także udzieli dodatkowych informacji - na przykład określi naszą masę mięśniową, ilość wody w organizmie, zmierzy tkankę tłuszczową. Inteligentna waga potrafi zapamiętywać dane nawet 8-12 użytkowników, tak, aby efekty treningów mogło obserwować niezależnie kilka osób w jednym gospodarstwie domowym. Wagi łazienkowe posiadające te dodatkowe opcje to koszt 200-300 złotych, natomiast warto pamiętać, że jako urządzenia specjalistyczne cechują się doskonałą jakością wykonania i bardzo długą gwarancją.Zdrowie ma w dzisiejszych czasach ogromną wartość. Im szybciej zaczniemy o nie dbać, tym lepiej. A jak już się zmobilizujemy dobrze mieć pod ręką urządzenia, która nam pomogą. Wbrew pozorom, nowe technologie nie dotyczą wyłącznie gier, komputerów, telewizorów i innych rzeczy, które skutecznie odciągną nas od bieżni, ścieżki rowerowej albo wypożyczalni kajaków. Jest wiele rozwiązań, które przydadzą się osobom amatorsko uprawiającym sport czy szukających zdrowego jedzenia przy niewielkim nakładzie sił i środków.