Grillowanie w piekarniku krok po kroku
Masz ochotę na danie z grilla w piekarniku? Obowiązują tu podobne zasady, co w przypadku przygotowywania potraw na tradycyjnym ruszcie. Innymi słowy – zaczynasz od zamarynowania mięsa! Kilka godzin w marynacie (a najlepiej cała noc) dobrze wpłynie na walory smakowe. Pamiętaj, by wszystkie kawałki były tej samej grubości. Inaczej może się okazać, że najcieńsze plastry będą spalone, a te grube – zbyt miękkie w środku! Nie zapomnij też o właściwym doprawieniu. Posyp mięso obficie mieszanką ulubionych ziół. Sól dodaj dopiero po upieczeniu. W ten sposób zapobiegniesz wyciekaniu zbyt dużej ilości płynów, a jedzenie będzie bardziej soczyste.
Podobne zasady należy stosować, szykując na grill potrawy wegetariańskie. Z warzyw świetnie sprawdzą się cukinia, bakłażan czy papryka. Pokrój je na równe kawałki, by upiekły się we właściwy sposób i nie przypaliły. Ta sama reguła dotyczy grzybów (na przykład pieczarek) oraz plastrów ananasa. Jeśli lubisz grillowany ser, pamiętaj, że na grillu topi się on bardzo szybko! Nie wrzucaj go na ruszt razem z innymi produktami. Lepiej poczekaj i dołóż ser dosłownie na kilka chwil pod sam koniec przygotowywania potraw.
Korzystając z funkcji grillowania, najpierw trzeba porządnie rozgrzać piekarnik, a dopiero później umieszczać w środku potrawy. Wkładając dania do nierozgrzanego piekarnika, nie wydobędziesz odpowiednich smaków. W przypadku mięs można ustawić temperaturę na ok. 250°C (chyba, że w przepisie podano inaczej). Dla potraw wegetariańskich właściwa temperatura do grillowania będzie odpowiednio niższa – zazwyczaj w przedziale między 150 a 180°C.
Tak samo jak w przypadku tradycyjnego grilla, musisz zadbać o to, by potrawa równomiernie przypiekła się z każdej strony! Obracaj mięso, szaszłyki i inne dania, pamiętając o właściwych odstępach czasowych. Pomoże ci w tym minutnik – standardowa funkcja każdego piekarnika.
Na koniec pozostaje jeszcze umycie całego sprzętu – zwłaszcza rusztu i blachy. Jeśli zamiast detergentów chcesz używać domowych sposobów, warto skorzystać z kwasku cytrynowego albo sody oczyszczonej. Dużym wsparciem są zautomatyzowane programy przeznaczone do czyszczenia piekarnika. W zależności od konkretnego sprzętu może być to czyszczenie pyrolityczne, katalityczne albo parowe. Pyroliza oznacza rozgrzanie urządzenia do bardzo wysokiej temperatury, w której resztki jedzenia zostają spalone na popiół. Kataliza to natomiast proces związany z działaniem specjalnych wkładów, które sprawiają, że zanieczyszczenia są utleniane. Programy parowe skupiają się natomiast na rozpuszczeniu tłustych osadów.
Podsumowując, najważniejsze kwestie przy grillowaniu w piekarniku to:
● odpowiednie przygotowanie potraw (wielkość kawałków, marynowanie, przyprawy);
● właściwy dobór temperatury i rozgrzanie piekarnika przed włożeniem produktów;
● obracanie dań na drugą stronę, by równomiernie się przypiekły;
● czyszczenie piekarnika po grillowaniu.