MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Funkcja grilla w piekarniku – jak jej używać? W jakich piekarnikach ją znajdziesz?

Nie ma opisu obrazu

Nie wiesz, jak działa funkcja grill w piekarniku? Jest standardem w kuchniach gazowo-elektrycznych i piekarnikach wolnostojących, ale nie każdy wykorzystuje ją zgodnie z przeznaczeniem. Masz ochotę na burgera albo grillowane warzywa? Poznaj najważniejsze zasady, by cieszyć się ulubionymi grillowanymi potrawami – bez wychodzenia z kuchni!

Funkcja grill w piekarniku – jak działa?


Opcja grill w piekarniku to łatwy sposób na pyszne, urozmaicone potrawy. Grillowane dania mają mniej tłuszczu niż smażone, są chrupiące, soczyste i przygotowuje się je stosunkowo szybko. Korzystając z piekarnika, nie musisz martwić się o dobrą pogodę, węgiel, tacki czy podpałkę. Grillowanie można urządzić w domu – i to nie tylko wiosną i latem! W piekarnikach z grillem za grzanie odpowiada górna spirala osiągająca bardzo wysoką temperaturę. Łatwo możesz ją aktywować – zazwyczaj za pomocą pokrętła.
Nie wiesz, jak wygląda funkcja grill w piekarniku? Wyjaśnienie znajdziesz na pewno w instrukcji obsługi dołączonej do swojego urządzenia. A jeśli nie masz takiej możliwości, wystarczy przyjrzeć się symbolom. Ikonka grillowania przypomina falę lub kilka sąsiadujących ze sobą trójkątów. Czasem występuje w dwóch wersjach, co oznacza mały i duży grill. Mały grill (czyli mała fala) wystarczy do zrobienia pizzy, chrupiących tostów czy zapiekanki z ziemniaków. Duży grill (duża fala) oznacza większą moc – w sam raz do przyrządzenia pysznego steka, karkówki albo burgerów.
To jednak nie koniec innowacji! Producenci piekarników chętnie rozwijają funkcjonalności – jak TurboGrill albo SuperGrill. Zazwyczaj oznacza to po prostu podwyższenie temperatury, by mocniej przyrumienić potrawę i skrócić czas pieczenia. W niektórych modelach funkcję grilla łączy się z termoobiegiem. Włączając termoobieg, można przygotować potrawę równie szybko, ale w trochę niższej temperaturze.

Grillowanie w piekarniku krok po kroku


Masz ochotę na danie z grilla w piekarniku? Obowiązują tu podobne zasady, co w przypadku przygotowywania potraw na tradycyjnym ruszcie. Innymi słowy – zaczynasz od zamarynowania mięsa! Kilka godzin w marynacie (a najlepiej cała noc) dobrze wpłynie na walory smakowe. Pamiętaj, by wszystkie kawałki były tej samej grubości. Inaczej może się okazać, że najcieńsze plastry będą spalone, a te grube – zbyt miękkie w środku! Nie zapomnij też o właściwym doprawieniu. Posyp mięso obficie mieszanką ulubionych ziół. Sól dodaj dopiero po upieczeniu. W ten sposób zapobiegniesz wyciekaniu zbyt dużej ilości płynów, a jedzenie będzie bardziej soczyste.
Podobne zasady należy stosować, szykując na grill potrawy wegetariańskie. Z warzyw świetnie sprawdzą się cukinia, bakłażan czy papryka. Pokrój je na równe kawałki, by upiekły się we właściwy sposób i nie przypaliły. Ta sama reguła dotyczy grzybów (na przykład pieczarek) oraz plastrów ananasa. Jeśli lubisz grillowany ser, pamiętaj, że na grillu topi się on bardzo szybko! Nie wrzucaj go na ruszt razem z innymi produktami. Lepiej poczekaj i dołóż ser dosłownie na kilka chwil pod sam koniec przygotowywania potraw.
Korzystając z funkcji grillowania, najpierw trzeba porządnie rozgrzać piekarnik, a dopiero później umieszczać w środku potrawy. Wkładając dania do nierozgrzanego piekarnika, nie wydobędziesz odpowiednich smaków. W przypadku mięs można ustawić temperaturę na ok. 250°C (chyba, że w przepisie podano inaczej). Dla potraw wegetariańskich właściwa temperatura do grillowania będzie odpowiednio niższa – zazwyczaj w przedziale między 150 a 180°C.
Tak samo jak w przypadku tradycyjnego grilla, musisz zadbać o to, by potrawa równomiernie przypiekła się z każdej strony! Obracaj mięso, szaszłyki i inne dania, pamiętając o właściwych odstępach czasowych. Pomoże ci w tym minutnik – standardowa funkcja każdego piekarnika.
Na koniec pozostaje jeszcze umycie całego sprzętu – zwłaszcza rusztu i blachy. Jeśli zamiast detergentów chcesz używać domowych sposobów, warto skorzystać z kwasku cytrynowego albo sody oczyszczonej. Dużym wsparciem są zautomatyzowane programy przeznaczone do czyszczenia piekarnika. W zależności od konkretnego sprzętu może być to czyszczenie pyrolityczne, katalityczne albo parowe. Pyroliza oznacza rozgrzanie urządzenia do bardzo wysokiej temperatury, w której resztki jedzenia zostają spalone na popiół. Kataliza to natomiast proces związany z działaniem specjalnych wkładów, które sprawiają, że zanieczyszczenia są utleniane. Programy parowe skupiają się natomiast na rozpuszczeniu tłustych osadów.


Podsumowując, najważniejsze kwestie przy grillowaniu w piekarniku to:


●    odpowiednie przygotowanie potraw (wielkość kawałków, marynowanie, przyprawy);
●    właściwy dobór temperatury i rozgrzanie piekarnika przed włożeniem produktów;
●    obracanie dań na drugą stronę, by równomiernie się przypiekły;
●    czyszczenie piekarnika po grillowaniu.

Nie ma opisu obrazu

W jakim modelu piekarnika jest funkcja grillowania?


Funkcja grill w piekarniku występuje w większości modeli najpopularniejszych producentów. Bez problemu znajdziesz piekarniki do zabudowy z funkcją grilla. Mają ją także kuchnie gazowo-elektryczne oraz kuchnie indukcyjne.

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne