Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki?
O pralce należy myśleć jako o inwestycji długoterminowej. Wybór taniego modelu to jedynie pozorne oszczędności. Urządzenie musi być ekonomiczne i skuteczne, wygodne w obsłudze i bezawaryjne. Podpowiadamy, jakie parametry wziąć pod uwagę.
Rozmiar pralki
Pralkę najczęściej instaluje się w łazience, rzadziej w kuchni. Podstawowym kryterium wyboru w wielu przypadkach bywa wielkość urządzenia. Możesz postawić na:
- pralki wolnostojące ładowane od frontu – to najpopularniejszy typ pralek, wybór w tym sektorze jest największy. Szerokość zazwyczaj jest standardowa – 60 cm, głębokość 51-60 cm, wysokość 82-85 cm, załadunek najczęściej 6-10 kg;
- pralki slim – te pralki świetnie się sprawdzą w niedużych łazienkach, konstrukcyjnie i funkcjonalnie zbliżone są do standardowych modeli, są tylko płytsze: 40-49 cm i mają mniejszą pojemność;
- pralki ładowane od góry – do małych łazienek, rozwiązują problem braku przestrzeni na drzwiczki. Trzeba pamiętać, że otwieranie pralki do góry sprawia, że jej pokrywa przy otwarciu potrzebuje ok. 30-40 cm wysokości. Ładowność bębna to zazwyczaj 6-7 kg.
Pojemność bębna
Istotnym parametrem, który należy brać pod uwagę, myśląc, jak wybrać pralkę, jest oczywiście pojemność bębna. Maksymalny wsad w przypadku dużych pralek to 12 kg, standardem jest 7-10 kg. Małe i wąskie pralki mają oczywiście mniejszą pojemność – z ekonomicznego punktu widzenia rodziny wielodzietne powinny stawiać na duże pralki.
Zużycie energii
Tak jak w przypadku wszystkich innych urządzeń elektrycznych, warto patrzeć na klasę energetyczną. Warto wybierać modele energooszczędne. Działanie takie powinno się korzystnie przełożyć na wysokość comiesięcznych rachunków za energię elektryczną. To jedna z najistotniejszych cech pralki. Ranking zawiera więc wyłącznie pralki energooszczędne, co w tym wypadku oznacza klasy energetyczne.
Zużycie wody
Na wysokość stałych opłat duży wpływ może mieć również pobór wody, dlatego jest to kolejny parametr, który należy przeanalizować. Ile wody powinna zużywać pralka? Jaką wybrać? Na rynku dostępne są pralki zużywające podczas jednego cyklu prania od kilkunastu do niespełna 100 l wody. Rozbieżność jest zatem naprawdę duża. Pobór wody nie stanowi kryterium decydującego o klasie energetycznej.
Poziom hałasu
Głośne pralki przy dłuższych cyklach wirowania bywają bardzo uciążliwe. Mając na uwadze komfort własny oraz sąsiadów, dobrze postawić na modele z jak najlepszą klasą emisji hałasu podczas wirowania. To osobne wyróżnienie w ramach etykiety, z osobną klasą A, B lub C. Najcichsze pralki wirują, generując hałas poniżej 70 dB.
Programy i dodatkowe funkcje
Jak wybrać dobrą pralkę z przydatnymi funkcjami? Producenci prześcigają się w pomysłach i oferują nowoczesne technologie, które mają lepiej chronić tkaniny i zwiększać efektywność prania. Szczególnie przydatne są funkcje parowe, umożliwiające skrócone pranie (odświeżanie) i minimalizujące zagniecenia, automatyczny dobór ilości wody na podstawie ważenia ubrań, możliwość dołożenia załadunku w trakcie cyklu. Takie cechy wpływają nie tylko na skuteczność prania, ale również na oszczędności.