Rodzaje kabli sieciowych – co warto wiedzieć?
Kabel sieciowy RJ45 (często nazywany skrętką) wykorzystuje się do tego, żeby podłączyć komputer, router, telewizor, konsolę lub inne urządzenie do internetu oraz sieci lokalnej. Służy do przesyłania danych i ma wpływ na to, w jakim tempie będzie się odbywał transfer. Z wyglądu nieco przypomina kabel telefoniczny, jednak to tylko pozorne podobieństwo. Kable telefoniczne (R11) mają inną końcówkę i dysponują zdecydowanie mniejszą przepustowością.
Rodzaje kabli sieciowych według zakończenia
Kable sieciowe mogą mieć dwa typy zakończeń:
Można to zauważyć, przyglądając się ich kolorystyce.
- W przypadku typu A piny są ułożone w kolejności: biało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy, brązowy.
- W przypadku typu B kolorystyka jest inna – biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy.
Jeśli mamy do czynienia z kablem prostym, ma on po obu stronach to samo zakończenie: A lub B. Kabel sieciowy krosowany (skrzyżowany) to taki, który z jednej strony ma końcówkę A – a z drugiej strony końcówkę B. Wybierając kabel do routera, powinniśmy kupić taki, który ma po obu stronach te same końcówki, czyli kabel prosty.
Rodzaje kabli sieciowych według ekranowania
Na tym jednak nie koniec rad związanych z tym, jakie są dostępne kable sieciowe. Rodzaje kabli można także wskazać ze względu na ekranowanie, czyli odporność na zakłócenia. Według tego podziału wyróżniamy:
- Kable UTP (Unshielded Twisted Pair).
- Kable STP (Shielded Twisted Pair).
- Kable FTP (Foiled Twisted Pair).
UTP to przewody ze skręconych par kabli, które tworzą prostą symetryczną linię. Są dość popularne ze względu na niską cenę. Skrętki ekranowe STP to takie, w których zastosowano technikę ekranowania elektrycznego – zarówno poszczególnych kabli, jak i całego przewodu. To sprawia, że przesyłany sygnał jest w o wiele mniejszym stopniu narażony na zakłócenia elektromagnetyczne. Te kable mają zastosowanie w przemyśle. Przewody FTP składają się z pary kabli oraz ekranu foliowego z uziemieniem. Taka konstrukcja zapewnia odpowiednie zabezpieczenie przed zakłóceniami. Podobnie jak w przypadku skrętek ekranowych ten typ okablowania dobrze sprawdza się w miejscach, gdzie transfer danych może napotkać na przeszkody zewnętrzne.
Rodzaje kabli sieciowych według normy europejskiej
Ostatnia istotna sprawa to kategoria kabla według normy europejskiej EN 50173.
- Kategoria 5e oznacza grubość 0,51 mm, częstotliwość do 100MHz i prędkość do 1Gb/s.
- Kategoria 6 to kable mające grubość 0,585 mm, częstotliwość do 250MHz, prędkość do 10Gb/s.
- Kategoria 6a to grubość 0,585 mm, częstotliwość do 500MHz, prędkość do 10Gb/s.
Warto także dodać, że im wyższa kategoria, tym na większą odległość można prowadzić bezstratną transmisję danych.