Czy wystarczy dobry kabel – szybkie ładowanie krok po kroku
Teoretycznie kwestia ładowania telefonu jest prosta. Potrzebne są smartfon, odpowiedni przewód (kabel) i ładowarka sieciowa. Wystarczy podłączyć kabel do właściwego portu w smartfonie, a ładowarkę do gniazdka.
Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Mając w domu kilka ładowarek i kilka kabli kompatybilnych z jednym urządzeniem (czyli z takim samym wtykiem), można zaobserwować, że ładują urządzenie w różnym tempie. Z czego to wynika? Żeby lepiej zrozumieć zagadnienie, należy najpierw wymienić wszystkie aspekty, które mają istotny wpływ na szybkość ładowania.O tym, jak szybko uda się uzupełnić baterię w smartfonie, decydują następujące elementy:
- natężenie prądu mierzone w amperach (A);
- napięcie prądu mierzone w woltach (V);
- model smartfona, jego konstrukcja i oprogramowanie (w tym obsługiwana technologia ładowania).
Natężenie to współczynnik pokazujący intensywność przepływu prądu. Im większe jest natężenie, tym teoretycznie ładowarka i kabel są w stanie szybciej uzupełnić energię smartfona. Najtańsze ładowarki oferują natężenie 0,5 albo 1 A, natomiast mocniejsze modele to wartości 3, 4 albo nawet 5 A. Kable USB-C są zdolne do przekazywania prądu o natężeniu 3 A, niektóre kable USB-C do USB-C przekazują 5 A. Natężenie kabla i ładowarki powinno być jednakowe. W przeciwnym razie – telefon będzie się ładował tym mniejszym natężeniem.
Napięcie prądu to natomiast różnica potencjałów elektrycznych między dwoma punktami obwodu bądź pola elektrycznego. Bardzo długo w ładowarkach stosowano napięcie 5 V, co sprawiało, że uzupełnianie energii trwało bardzo długo. Obecnie korzysta się z ładowarek, które mają napięcie 5, 9, 10, 12 czy 20 V. Najkorzystniejsze jednak może być ładowanie z napięciem zmiennym, mieszczącym się w przedziale między 3,6 a 20 V.Moc elektryczna ładowania smartfona jest iloczynem natężenia i napięcia – jej poziom zapisuje się w watach (W). Dla przykładu, prąd o natężeniu 2 A i napięciu 5 V pozwala uzyskać moc 10 W.