MM logo red
Nie ma opisu obrazu

OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?

Nie ma opisu obrazu

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowego telewizora, Twoje zainteresowanie może wzbudzić technologia OLED. Co to za rozwiązanie? Jakie są jego wady i zalety? Dla kogo odbiorniki telewizyjne z matrycą OLED są najlepsze, a kto powinien zdecydować się na inny typ? Dowiedz się, jak działa OLED!

Technologia OLED – co to jest?

 

Co to jest OLED w TV? Telewizory OLED można śmiało nazwać odbiornikami nowej generacji. Pozostawiają one w tyle klasyczne telewizory LCD LED. Technologia bazuje na mikroskopijnych diodach, które po przyłożeniu prądu stają się samodzielnymi źródłami światła. Diody te wykonuje się z organicznych związków chemicznych, stąd litera „O” (jak ang. „Organic” – „Organiczny”) w nazwie. Ekrany OLED należą do grupy ekranów samoemisyjnych, ponieważ nie wymagają obecności dodatkowego oświetlenia pod spodem, dzięki czemu są bardzo cienkie.

Ekran OLED – co to jest? Poznaj zalety technologii

 

W telewizorach LCD integralną częścią odbiornika jest warstwa podświetlenia diodami LED, dzięki której poszczególne piksele na ekranie jaśnieją i ciemnieją. Z natury są nieco grubsze (choć w najlepszych modelach LCD to raptem kilka centymetrów). W cieniutkich ekranach OLED każdy piksel zachowuje się autonomicznie, całkowicie wygasza lub zapala niezależnie od innych. W efekcie ogromnym atutem telewizorów z technologią OLED jest całkowita czerń. W tych obszarach ekranu piksele po prostu gasną (ekran LED jest zawsze trochę podświetlony). Zaletą jest też bardzo wysoki kontrast. Również odwzorowanie i żywość kolorów są doskonałym poziomie, a obraz jest świetnie widoczny nawet pod kątem.

OLED – dla kogo?

 

Kto powinien zastanowić się nad zakupem telewizora z matrycą OLED?

 

●    Spodoba się on graczom podpinającym do telewizora konsolę. Technologia OLED jest w stanie zaoferować szybki czas reakcji, co ma duże znaczenie podczas e-sportowych rozgrywek.

●    Biorąc pod uwagę możliwość zerowej emisji światła na ekranie (niemal idealną czerń) i wysoki kontrast, OLED jest perfekcyjnym wyborem dla tych, którzy cenią oglądanie telewizji w warunkach sali kinowej, a więc w lekkim zacienieniu oraz w nocy.

●    Również fani kina, w którym paleta barw skupia się na ciemnych kolorach, będą zadowoleni z telewizora z matrycą OLED.

Technologia OLED a wypalanie ekranu – prawda czy mit?

 

Wiesz już, co oznacza OLED TV. Przedstawiliśmy też kilka najważniejszych korzyści z ustawienia tego typu telewizora w salonie, jadalni czy pokoju dziecka. Czas na rozmowę o minusach technologii OLED. Wiele mówi się o małym wyborze, jeśli chodzi o formaty telewizorów OLED. W sprzedaży są dostępne przede wszystkim urządzenia o przekątnej: 55, 65, 77 i 88 cali. Innym, często podnoszonym argumentem przeciwko technologii OLED, jest wypalanie się (degradacja) pikseli. Dochodzi do tego wtedy, gdy jeden konkretny obraz zostaje „zamrożony” na ekranie. Najczęściej dzieje się to, kiedy:

 

●    bez przerwy wyświetla się znaczek stacji telewizyjnej umieszczony w rogu;

 

●    menu ekranowe lub aplikacji są stale widoczne;

 

●    wyświetlane filmy mają czarną obwódkę (ramę);

 

●    pasek kanału informacyjnego nie znika z ekranu;

 

●    grasz w gry, w których większa część ekranu pozostaje taka sama przez większość czasu, np. w platformówki.

 

Większość modeli telewizorów OLED została jednak wyposażona w funkcję kompensacji – co pewien czas, dłuższy lub krótszy, urządzenie „odświeża” piksele. Często próbują też przeciwdziałać one wypaleniu, stosując inne mechanizmy np. przyciemnianie wybranych diod lub delikatną zmianę położenia pikseli (nieuchwytną dla ludzkiego oka). Ponadto średni czas pracy telewizorów OLED to ok. 100 000 godzin, co powoduje, że nie musisz się o nic martwić – to przecież kilkanaście lat oglądania. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem od degradacji matrycy jest to, że dany odbiornik po prostu Ci się znudzi i zdecydujesz się na zakup nowego.

Telewizory z matrycą OLED – co to daje?

 

Telewizory OLED to gwarancja głębokiej czerni, wyraźnego kontrastu i świetnie odwzorowanych kolorów. Ich zakup powinni rozważyć gamerzy, osoby mające ciemny salon oraz lubiące oglądać ulubione seriale bądź filmy wieczorami, a nawet w nocy. Nie musisz obawiać się degradacji pikseli, którą wielu uznaje za największą wadę technologii – przeciwdziałają temu liczne mechanizmy, a dodatkowo żywotność matrycy wynosi ok. 100 000 godzin pracy.

Czytaj więcej
Telewizory 8K – czy warto je kupić?
Telewizory

19. lipiec

Telewizory 8K – czy warto kupić?

Zastanawiasz się, czy warto kupić telewizor 8K? Od wielu lat spadające ceny urządzeń oraz duża dostępność materiałów 4K wspierają technologiczną rewolucję telewizorów 4K. Wygląda na to, że za parę lat czeka nas powtórka, kolejne zwiększenie standardowej rozdzielczości. Zobaczymy jeszcze bardziej szczegółowy obraz na jeszcze większym ekranie – zapewni to technologia 8K w telewizorach. Co to dokładnie jest? Przeczytaj artykuł i poznaj zalety TV 8K!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Telewizory 8K – czy warto kupić?
Smart TV – co to oznacza?
Telewizory

2. styczeń

Smart TV – co to oznacza?

Mianem smart TV określa się wszystkie telewizory, które oferują inteligentne funkcje dzięki możliwości łączenia się z internetem. Smart TV nieustannie się rozwija – dzisiaj to znacznie więcej niż telewizor z przeglądarką! Po podłączeniu odbiornika do internetu za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi zyskujesz możliwość przeglądania stron internetowych, odwiedzenia popularnych serwisów społecznościowych, przeprowadzenia rozmów wideo, a przede wszystkim korzystania z najpopularniejszych streamingów.

2. styczeń

Dowiedz się więcej o Smart TV – co to oznacza?
Jaki telewizor na ścianę wybrać? Czy każdy można powiesić?
Telewizory

2. styczeń

Jaki telewizor na ścianę wybrać? Czy każdy można powiesić?

Jaki telewizor na ścianę wybrać? Odkąd odbiorniki stały się płaskie i smukłe, instalacja na ścianie stała się popularnym rozwiązaniem. Wystarczy odpowiedni uchwyt i już można się cieszyć z oglądania ulubionych programów bez konieczności kupowania specjalnego stolika. Przeczytaj, czy każdy TV można powiesić.

2. styczeń

Dowiedz się więcej o Jaki telewizor na ścianę wybrać? Czy każdy można powiesić?