5 urządzeń, które wkrótce znikną z rynku – zobacz jak je zastąpić

Postęp technologiczny sprawia, że wiele sprzętów znika z naszych domów i są one błyskawicznie zastępowane przez nowocześniejsze urządzenia, które lepiej spełniają te same potrzeby. W bardzo szybkim tempie zamieniliśmy chociażby archaiczne dyskietki na płyty CD i DVD, a następnie na pamięć podręczną czy przechowywanie danych w chmurze. Czasem trudno nadążyć za szybkim postępem, dlatego warto myśleć o dwa kroki naprzód, żeby nie gromadzić sprzętu, który, chociaż wciąż jest w sprzedaży, już jest przestarzały. Lepiej więc skorzystać z okazji i zaopatrzyć się w coś, co będzie na czasie również za kilka lat. W artykule przedstawiamy kilka propozycji. Oczywiście, nie należy wpadać w panikę i od razu liczyć pieniędzy potrzebnych na zakupy. Zawsze wymiana sprzętu RTV AGD jest kosztowna, dlatego najlepiej postępować rozsądnie i nie wymieniać wszystkiego naraz, tylko planować wydatki w czasie, no i śledzić promocje oraz rozmaite okazje, na przykład w outlecie.


Odtwarzacz DVD zamień na odtwarzacz multimedialny


Zapewne pozostanie w użytku jeszcze bardzo długo, ale trzeba mieć świadomość, że jako urządzenie zapewniające całej rodzinie rozrywkę, jest ono już mocno przestarzałe. W czym problem? Kiedyś, gdy chcieliśmy obejrzeć film, patrzyliśmy po prostu na to, jakie tytuły mamy na półce, umieszczaliśmy płytę w odtwarzaczu i mogliśmy się cieszyć ulubionym video. Rzecz w tym, że obecnie można mieć dostęp do nieograniczonej liczby filmów i seriali za sprawą licznych platform streamingowych. Zamiast chodzić do sklepu i kupować pudełkowe wersje filmów, wyboru można dokonać siedząc na kanapie i to w każdej chwili, a stała miesięczna opłata abonamentowa jest tylko ułamkiem tego, co wydalibyśmy na zaopatrzenie się we wszystkie filmy, które obejrzelibyśmy najpewniej tylko raz. Dlatego zamiast oglądać treści z fizycznych nośników, lepiej zaopatrzyć się w odtwarzacz z dostępem do treści online. Taką możliwość uzyskamy, korzystając z funkcji smart TV, z konsoli takiej, jak Playstation 4 albo właśnie odtwarzacza multimedialnego. Najwięksi gracze na rynku multimediów próbują swoich sił w tym segmencie. Najciekawsze przykłady to odtwarzacz Apple TV oraz Google Chromecast. W obu przypadkach, mamy możliwość oglądania materiałów z takich platform, jak HBO GO albo Netflix, a także - korzystanie z innych aplikacji ze swojego smartfona lub tabletu na dużym ekranie telewizora. Wśród mniej znanych, ale wciąż atrakcyjnych rozwiązań, należy wymienić również odtwarzacz multimedialny XENIC Smart Media Box DVB-2241. Korzystając z tego urządzenia, odpalimy przeglądarkę internetową, Facebooka, Vimeo, TVN Player czy Iplę. Urządzenie posiada także 3 wyjścia USB, do których podłączymy swoje nośniki z dowolnymi materiałami. Smart Media Box DVB-T2 może pełnić także funkcję routera Wi-Fi z protokołem DLNA.Telewizor 4K zamiast telewizora 3D


Technologii 3D nie można uznać za archaiczną. W końcu pojawiła się stosunkowo niedawno. Jak to zatem możliwe, że już w 2016 roku niektórzy producenci, jak Philips i Samsung, zaprzestały produkcji takich telewizorów? Cóż, okazało się, że 3D to bardziej chwilowa moda, niż przyszłość telewizji, czy w ogóle świata rozrywki. Wśród największych jej ograniczeń, należy wymienić brak kompatybilności okularów z każdym telewizorem, konieczność ich zakładania, i wreszcie - brak odpowiedniej ilości treści 3D, zrealizowanych na zadowalającym poziomie. Od dawna wiadomo, że trójwymiar nie jest żadnym „must have” w specyfikacji naszego smart TV. Znacznie większa rolę odgrywa jakość obrazu, i - przede wszystkim - wysoka rozdzielczość, która pozwala dostrzec wszelkie szczegóły i detale. Dziś nie ulega wątpliwości, że najlepszą jakość oglądanych treści gwarantują telewizory 4K Ultra HD. Zakup takiego telewizora na pewno będzie dobrą inwestycją, bo doświadczenie pokazuje, że z czasem podnosi się obowiązujący standard i rosną nasze wymagania w stosunku do prezentowanych treści. Powszechne w tej chwili telewizory Full HD ustąpią miejsca 4K, tak samo, jak wcześniej wyparły z rynku telewizory HD Ready. A 4K już teraz posiada mnóstwo zalet, i przede wszystkim, mamy wiele okazji, żeby zobaczyć możliwości tej technologii w praktyce. Treści w Ultra HD zobaczymy na najpopularniejszych platformach do streamingu video, w grach na konsole nowej generacji, czy na filmach na fizycznych nośnikach Blu-ray.Smartwatch zamiast MP3


Kieszonkowy odtwarzacz muzyczny z pewnością był lepszą opcją od popularnego w latach dziewięćdziesiątych walkmana czy jego późniejszego następcy na płyty CD, czyli discmana. W końcu nie ma to, jak odtwarzanie własnej playlisty z plików MP3, zamiast jednej, wybranej płyty czy kasety - nie mówiąc już o wadze czy gabarytach urządzenia. Rzecz w tym, że wraz z rozwojem rynku smartfonów, nowoczesne telefony zawłaszczyły funkcje wielu innych sprzętów – w tym właśnie odtwarzaczy muzycznych. Osobne urządzenie do słuchania muzyki zaczęło być zbędne, gdy można było puszczać muzykę za pomocą smartfona. I wtedy pojawił się kolejny problem, w postaci zbyt dużych gabarytów oraz słabej baterii. Trudno dyskretnie przerzucać sobie kolejne, utwory mając w ręku urządzenie, które ma aż 6 cali. Tutaj z pomocą przychodzi smartwatch. Stylowy zegarek, pozwalający zarządzać najważniejszymi funkcjami smartfona, bez konieczności trzymania go w dłoni to strzał w dziesiątkę. Smartwatch daje zresztą znacznie więcej możliwości, niż tylko obsługę plików muzycznych. W zależności od wybranego modelu, będziemy mogli przeglądać powiadomienia i SMS-y, odbierać lub odrzucać połączenia, a także - korzystać z szeregu funkcji monitorujących aktywność sportową. Smartwatch to nie tylko modny gadżet, ale sprzęt, który daje bardzo dużo realnych korzyści, zwłaszcza dla tych osób, które regularnie uprawiają sport, a nie chcą rozstawać się ze swoim smartfonem.


Płyta indukcyjna zamiast kuchenki gazowej


Nowe technologie trafiają nie tylko do naszych salonów, ale także do kuchni. W końcu zależy nam na tym, żeby gotować zdrowiej, szybciej, smaczniej, i przede wszystkim  - bezpiecznie. Kuchnie gazowe coraz częściej znikają z naszych domów. Dzieje się tak między innymi dlatego, że w nowym budownictwie najczęściej brakuje instalacji gazowej, więc mieszkańcy niejako skazani są na inne opcje. Niemniej jednak, nawet mając możliwość korzystania z gazu, warto zastanowić się nad nowocześniejszym ogrzewaniem indukcyjnym. Mimo, że gaz jest znacznie tańszy od prądu, rachunki mogą być zbliżone. Dlaczego? Bo indukcja jest znacznie efektywniejsza niż ogrzewanie gazowe, i co za tym idzie - zagotowanie wody, uduszenie mięsa, czy ugotowanie zupy, zajmuje mniej czasu. Podgrzewana jest sama potrawa, a nie naczynie, co z jednej strony - redukuje straty, a z drugiej - podnosi bezpieczeństwo. Znika problem nagrzanych palników, które niosą duże niebezpieczeństwo – zwłaszcza dla małych dzieci. Zaletą płyt indukcyjnych jest także estetyka. Płyty prezentują się bardzo dobrze w każdej kuchni w zabudowie. Warto także podkreślić, że dużo łatwiej utrzymać je w czystości. Korzystając z płyty indukcyjnej, unikniemy tłustych zacieków i innych trudnych do zwalczenia zanieczyszczeń. Najczęściej wystarczy tylko przetrzeć powierzchnię płyty ściereczką, żeby znów wyglądała jak nowa. Płyty indukcyjne posiadają też szereg innowacyjnych funkcji – specjalne zabezpieczenia przed dziećmi, system rozpoznawania naczyń, przyśpieszone gotowanie, programowanie czasu pracy itd.


Odkurzacz automatyczny zamiast tradycyjnego


Zaraz po tym, jak przestaliśmy tracić czas na mozolne trzepanie dywanów, równie niewdzięczną czynnością, stało się odkurzanie całego mieszkania. Utrzymanie porządku jest ważne, zwłaszcza gdy posiadamy w domu zwierzaki gubiące sierść, jesteśmy alergikami albo w domu są małe dzieci. Problem w tym, że młodzi ludzie często nie mają na to czasu, a dla osób starszych - nienaturalna pozycja i konieczność ciągłego schylania się, jest wyjątkowo niewygodna. Stąd pokusa, żeby proces odkurzania zautomatyzować i człowieka z rurą w dłoni zastąpić robotem. Urządzenie sprzątające, które samo porusza się po mieszkaniu, bez konieczności ingerencji, czy nawet obecności człowieka, to idealne rozwiązanie! Obecne na rynku odkurzacze automatyczne potrafią same wyznaczać sobie trasę, a nawet wracać do stacji dokującej, gdy bateria się wyczerpuje. W stosunku do starszych modeli, udało się także udoskonalić wiele algorytmów, dzięki czemu robot nie zaplącze się w kable ani nie spadnie z dużej wysokości i nie obije drogich mebli, bo zwalnia, wyczuwając każdą przeszkodę. Chociaż liderem na rynku odkurzaczy automatycznych jest iRobot, to konkurencyjne modele możemy znaleźć także wśród popularnych producentów, jak Philips czy Samsung.

Regularnie używany robot do odkurzania to nieoceniona pomoc. Znika konieczność przemierzania całego domu i przełączania kabli, a także - potrzeba kupowania odpowiednich worków do odkurzacza. Dużo lepszy jest także komfort pracy, bo odkurzacz automatyczny pracuje znacznie ciszej i dyskretniej niż inne, tradycyjne konstrukcje. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podczas pracy urządzenia oglądać telewizję czy bawić się z dzieckiem – nawet w tym samym pomieszczeniu.Technologia rozwija się błyskawicznie, a nowe urządzenia szybko wypierają stare. Dobrze być w tym wszystkim na bieżąco i świadomie korzystać z tych wszystkich innowacji, które czynią nasze życie łatwiejszym.


powrót