Co to jest Smart TV? Wybrane funkcje i aplikacje na Smart TV

Inteligentny „must-have”


Smart TV posiada każdy inteligentny telewizor. Możliwość bezprzewodowego podłączenia telewizora do sieci sprawiły, że modele posiadające tę funkcję podbiły serca, umysły i portfele będących na bieżąco z trendami ze świata elektroniki użytkowej, świadomych konsumentów. Morze możliwości dzięki aplikacjom dedykowanym systemom zainstalowanym na urządzeniach wybranych producentów skutecznie kusi, by zacząć czerpać korzyści z tego, jak mogłoby się jeszcze nie tak dawno wydawać, futurystycznego rozwiązania. Co to jest Smart TV i jakie funkcje inteligentnych telewizorów sprawiają, że są one takie wyjątkowe?
Telewizor SAMSUNG UE48JU6400

Co daje Smart TV


Smart TV nieustannie się rozwija i pokonało już daleką drogę od momentu swojego debiutu, kiedy były to tak naprawdę jedynie telewizory z wbudowaną przeglądarką internetową. Duży wpływ na zauważalny postęp ma Smart TV Alliance, czyli organizacja zrzeszająca takich producentów jak m.in. LG, Philips, Panasonic i Toshiba, stawiająca na spójne rozwiązania i aplikacje, które będą działały na dowolnym telewizorze wyprodukowanym przez członka STA. Po podłączeniu się do Internetu za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi zyskujemy możliwość przeglądania stron internetowych, odwiedzenia popularnych serwisów społecznościowych, przeprowadzenia rozmowy na komunikatorze Skype, a nawet skorzystania z dobrodziejstw darmowych i płatnych serwisów VOD. Smart TV pokazuje pełnię swoich możliwości na trzech najpopularniejszych systemach operacyjnych, do których należą…

Tizen


Inteligentne telewizory Samsung od 2015 roku działają pod kontrolą systemu operacyjnego Tizen. Według zapewnień koreańskiego producenta ma on umożliwić programistom jeszcze prostsze tworzenie aplikacji, a samym użytkownikom zagwarantować nieograniczone możliwości rozrywki. Zupełnie nowy interfejs Smart Hub jest nie tylko płynny, ale także oferuje błyskawiczny, łatwy dostęp do treści. Jego kolejnymi atutami są przyciągający oko wygląd, wyświetlanie ostatnio oglądanych elementów, a przede wszystkim indywidualnie przygotowanych rekomendacji. Równie ważne jest to, że Tizen pozwala na bezproblemową synchronizację z urządzeniami mobilnymi. O tym, jak bardzo przyjazny jest to system, możemy przekonać się na własnej skórze, wybierając m.in. telewizory Samsung UE48J5600, Samsung UE48JU6400, Samsung UE48JU7000L i Samsung UE48JS8500.

WebOS 2.0


System operacyjny, w który wyposażone są telewizory LG jest uważany za jedno z najlepszych rozwiązań zarówno przez programistów, jak i użytkowników. Ci pierwsi uwielbiają go za nieskomplikowane pisanie aplikacji opartych na językach webowych, a ci drudzy za wynikającą z tego mnogość aplikacji, wielowątkowość, estetyczny i intuicyjny interfejs, płynność działania oraz możliwość obsługi za pomocą pilota reagującego na ruchy nadgarstka. Do tego dochodzi możliwość „przypinania” do menu ulubionych kanałów, błyskawicznie szybkie zmienianie parametrów obrazu i dźwięku, czy źródła sygnału. WebOS 2.0 ma być lekki, prosty i przyjemny w obsłudze. To jak bardzo jest to zgodne z prawdą, można sprawdzić, wybierając m.in. telewizory LG 50LF652V, LG 49UF695V, LG 49UF7707 i LG 55UF8007.

Android TV


System operacyjny Google zdobył już smartfony i tablety, a teraz wyrusza, by podbić telewizory. Wszystko to, co robimy na ekranie naszych urządzeń mobilnych, od teraz możemy robić także na ekranie naszego telewizora. Na Smart TV wyposażone w Android TV możemy instalować aplikacje ze sklepu Google Play dostosowane do dużych przekątnych i obsługi pilotem. Wszystkie zalety Androida mogą być teraz jeszcze większe i jeszcze lepsze – wystarczy postawić na wyposażone w niego telewizory Sony KD-49X8307C, Sony KD-55X8505C, Sony KD-55S8505C, czy Sony 55X9005C. W system operacyjny Android TV wyposażone są także niektóre telewizory Philips i Sharp, a telewizory Panasonic korzystają z dobrodziejstw Firefox OS.

Aplikacje Smart TV, czy warto postawić na inteligentne telewizory?


Dzięki coraz bardziej zaawansowanym systemom zyskujemy dostęp do nieustannie rozwijanej bazy niemalże tysięcy aplikacji. Najpopularniejsze z nich, które znajdziemy chyba w każdym Smart TV dostępnym w polskiej dystrybucji, to VOD.tvp.pl, player.pl i ipla, czyli platformy udostępniające bogatą kolekcję filmów, seriali i innych programów na żądanie. Nie sposób zapomnieć o aplikacjach przeznaczonych do przeglądania YouTube’a, Facebooka, czy Twittera, a także o komunikatorze Skype. Więcej aplikacji, które wyszukamy kierując się naszymi potrzebami i zainteresowaniami, znajdziemy w sklepach przeznaczonych do ich bezpłatnego pobierania. I choć Smart TV nigdy nie zastąpi komputera, smartfona, czy tabletu, choć wymaga łącza internetowego o dużej przepustowości i niekiedy frustruje utrudnionym sterowaniem, to z całą pewnością warto wybrać inteligentne telewizory. Zwłaszcza, że są one dziś standardem, za który naprawdę rzadko kiedy musimy dopłacać.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]