Co to jest Bluetooth i do czego służy? Jakie są jego standardy?

Bluetooth to powszechnie wykorzystywana technologia, która ma zastosowanie od lat w telefonach komórkowych, ale również w innych urządzeniach. Bluetooth - co to jest i jakie zapewnia możliwości? Czy używanie transmisji danych przez Bluetooth jest bezpieczne i czy standardy Bluetooth mają znaczenie? To najważniejsze pytania, na które odpowiadamy w tym artykule.


Czym jest standard Bluetooth? Do czego służy?


Co to jest Bluetooth? Jest to standard przemysłowy, opracowany według normy IEEE 802.15.1 przez zrzeszenie Bluetooth Special Interest Group, umożliwiający połączenia radiowe między urządzeniami na krótką odległość (WPAN). Za pomocą standardu Bluetooth można bezprzewodowo połączyć ze sobą komputerysmartfonytablety i urządzenia peryferyjne.


Chcąc opisać możliwie najprościej, co to jest Bluetooth i do czego służy, można powiedzieć, że to najprostszy i najbardziej efektywny sposób na łączenie różnych urządzeń bez użycia kabli. Standard Bluetooth jest otwarty, powszechnie stosowany i cechuje się bardzo małym poborem mocy.


Transfer danych przez Bluetooth – kilka przykładów, do czego służy Bluetooth:


• pliki z komputera do drukarki,

• obrazy ze skanera do komputera,

• dźwięk do słuchawek bezprzewodowych – na przykład APPLE AirPods,

• naciśnięcia klawiszy do komputera,

• akcje myszy do komputera,

• obraz z kamery internetowej do komputera.


Standardy Bluetooth – jakie obecnie wyróżniamy?


Standardy w Bluetooth różnią się w zależności od przepustowości:

  • 1.0 – 21 kb/s,
  • 1.1 – 124 kb/s,
  • 1.2 – 328 kb/s,
  • 2.0 oraz 2.1 + EDR (Enhanced Data Rate) – 2,1 Mb/s,
  • 3.0 + HS (High Speed) – 24 Mb/s,
  • 3.1 + HS – 40 Mb /s,
  • 4.0, 4.1 oraz 4.2 + LE (Low Energy) – 1 Mb /s (zmniejszone zużycie energii i zwiększona odległość przesyłu danych),
  • 5.0 – 2 Mb /s dla urządzeń „wearables” i 50 Mb/s dla „normalnych”.


Czym jest standard Bluetooth? Łączność bezprzewodowa sprzętów


Bluetooth – liczby i fakty


Standard Bluetooth zastępuje kable na krótkie odległości i jest podzielony na kilka klas. Najczęściej stosowana klasa określa maksymalny odstęp rzędu dziesięciu metrów. Transfer plików przez Bluetooth jest znacznie wolniejszy niż na przykład przez USB.

Z tego względu standard Bluetooth nie nadaje się zbyt dobrze do przesyłania plików zdjęć o wielkości 50 MB (megabajtów) z komputera do drukarki. Nie jest to jednak większym problemem, bo już od dłuższego czasu ważniejszą funkcją nie jest przesyłanie plików, a łączenie różnych urządzeń, jak choćby opaski czy zegarki sportowe ze smartfonem. Obecnie rozpowszechniony standard Bluetooth 5.0 jest wynikiem długiego rozwoju zapoczątkowanego już w 1994 roku. W najnowszej wersji Bluetooth zapewnia realny zasięg działania do 140 m

Jak działa Bluetooth? Jest to połączenie radiowe, fale przechodzą więc przez okna, ściany i podłogi. Żelbeton ekranuje jednak skutecznie sygnały radiowe, co znacznie zmniejsza maksymalną odległość między urządzeniami.


Uwaga na kradzież danych


Sygnały radiowe można przechwycić. Wysyłając poufne informacje przy użyciu połączenia Bluetooth, należy z tego względu zabezpieczyć połączenie za pomocą standardu WEP, WPA lub WPA2. Standard WPA2 jest najlepszy ze względu na najwyższe bezpieczeństwo.


Zakłócenia w technologii Bluetooth


Sygnały radiowe są podatne na zakłócenia. Urządzenia Bluetooth nadają w paśmie 2,4 GHz, które jest bardzo popularne. Kuchenki mikrofalowe, klawiatury, myszy, bezprzewodowe nadajniki sygnału TV (ang.: wireless video transmitters), sieć Wi-Fi oraz urządzenia otwierające bramy garażowe i drzwi ogrodowe również w większości wykorzystują to pasmo. Jeśli połączenie jest zakłócone, transmisja danych ustaje, pojawiają się zakłócenia obrazu i dźwięku lub dany pilot zdalnego sterowania przestaje prawidłowo działać. Kuchenka mikrofalowa powoduje najsilniejsze zakłócenia, ponieważ jest urządzeniem o dużej mocy i w przypadku nawet najmniejszych nieszczelności może całkowicie zakłócić połączenia Bluetooth.


Adapter Bluetooth – jakie ma zastosowanie i ile kosztuje?


Wiedząc, jak działa Bluetooth, na pewno chcielibyśmy wykorzystać jego możliwości. Obecnie każdy smartfon czy laptop ma wbudowany Bluetooth, natomiast w przypadku starszych komputerów stacjonarnych – może być różnie. Jeśli komputer nie ma takiej technologii, a zależy nam na jej zastosowaniu, jest na to rada – wystarczy podpiąć do portu USB adapter Bluetooth, dzięki któremu będziemy mogli na przykład podłączyć bezprzewodową mysz komputerową, co stanowi kolejny przykład, do czego służy Bluetooth. Cena takiego rozwiązania jest bardzo niska. Przykładowo, adapter GEMBIRD BTD-MINI5 kosztuje mniej niż 30 zł.


Przyszłość technologii Bluetooth


Wiemy, co to jest Bluetooth i do czego jest obecnie używany. A jaka rozciąga się przyszłość przed tą technologią? Wydaje się, że jej znaczenie powinno cały czas rosnąć. Kolejne, udoskonalone wersje coraz lepiej radzą sobie z pokonywaniem fizycznych barier i zasięgiem i wciąż pozostają bardzo energooszczędnym sposobem na komunikację między urządzeniami. Z tego powodu, Bluetooth, obok sieci 5G, będzie na pewno wiodącym sposobem na zapewnienie skutecznej komunikacji – zarówno w przypadku prywatnych urządzeń, jak również w zastosowaniach przemysłowych. Stąd też warto wiedzieć, jak działa Bluetooth oraz jakie standardy Bluetooth wyróżniamy, by móc efektywnie wykorzystywać tę technologię podczas obsługi sprzętu.


Przeczytaj więcej

Rodzaje systemów operacyjnych – jaki wybrać? Czym dokładnie jest taki system?

Rodzaje systemów operacyjnych – jaki wybrać? Czym dokładnie jest taki system?

Chcesz poznać rodzaje systemów operacyjnych, dowiedzieć się, czym są i na co wpływają? Zobacz kompleksowy poradnik, który ułatwi Ci wybranie właściwego systemu operacyjnego.
Jak podkręcić procesor? Overclocking CPU krok po kroku

Jak podkręcić procesor? Overclocking CPU krok po kroku

Jeśli lubisz grać w gry komputerowe, być może zastanawiasz się, jak podkręcić procesor, aby osiągnąć lepszą wydajność. Jak zrobić to bezpiecznie? Oto nasz poradnik!
Zasilacz UPS – co to jest? Jaki wybrać?

Zasilacz UPS – co to jest? Jaki wybrać?

Jeśli zależy nam na stabilnym działaniu komputera pomimo awarii i przerw w dostawie prądu, warto zainwestować w zasilacz awaryjny UPS.
Jak zmienić rozszerzenie pliku na Windows 10?

Jak zmienić rozszerzenie pliku na Windows 10?

Wiedza na temat tego, jak zmienić rozszerzenie pliku, należy do grona podstawowych umiejętności, potrzebnych każdego dnia. W przypadku użytkowników systemu Microsoft Windows 10 sprawa jest bardzo prosta.
Jaki softbox wybrać? Jak go ustawić i co to w ogóle jest?

Jaki softbox wybrać? Jak go ustawić i co to w ogóle jest?

Softbox to narzędzie pracy znane wielu fotografom, ale też osobom prowadzącym streamy czy wideokonferencje. Jaki softbox będzie odpowiedni? Zobacz nasz poradnik.
Jak poprawić jakość kamerki? Jak prawidłowo ją ustawić?

Jak poprawić jakość kamerki? Jak prawidłowo ją ustawić?

Poniżej podpowiemy, jak poprawić kamerkę oraz co robić, aby uzyskać najlepsze efekty i być dobrze widocznym podczas spotkań i konferencji online.
Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać?

Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać?

Zastanawiasz się, ile może kosztować najlepszy mikrofon dla gracza, a może planujesz nagrywać swoje streamy na YouTube i w tym celu poszukujesz właściwego sprzętu? Sprawdź, co polecamy.
Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku

Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku

Podłączenie telefonu do komputera daje wiele potencjalnych korzyści. Zobacz 3 instrukcje krok po kroku.
Jaki tablet wybrać? Ranking Samsung Galaxy Tab 2021

Jaki tablet wybrać? Ranking Samsung Galaxy Tab 2021

Przedstawiamy listę produktów, które powinny spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Jaka karta do nagrywania w 4K? Co wybrać do aparatu?

Jaka karta do nagrywania w 4K? Co wybrać do aparatu?

Myślisz, jaka karta pamięci do wideorejestratora, jaka do kamery sportowej albo aparatu cyfrowego będzie odpowiednia? Zobacz praktyczny poradnik.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel