Co to jest Bluetooth i do czego służy? Jakie są jego standardy?

Bluetooth to powszechnie wykorzystywana technologia, która ma zastosowanie od lat w telefonach komórkowych, ale również w innych urządzeniach. Bluetooth - co to jest i jakie zapewnia możliwości? Czy używanie transmisji danych przez Bluetooth jest bezpieczne i czy standardy Bluetooth mają znaczenie? To najważniejsze pytania, na które odpowiadamy w tym artykule.


Czym jest standard Bluetooth? Do czego służy?


Co to jest Bluetooth? Jest to standard przemysłowy, opracowany według normy IEEE 802.15.1 przez zrzeszenie Bluetooth Special Interest Group, umożliwiający połączenia radiowe między urządzeniami na krótką odległość (WPAN). Za pomocą standardu Bluetooth można bezprzewodowo połączyć ze sobą komputerysmartfonytablety i urządzenia peryferyjne.


Chcąc opisać możliwie najprościej, co to jest Bluetooth i do czego służy, można powiedzieć, że to najprostszy i najbardziej efektywny sposób na łączenie różnych urządzeń bez użycia kabli. Standard Bluetooth jest otwarty, powszechnie stosowany i cechuje się bardzo małym poborem mocy.


Transfer danych przez Bluetooth – kilka przykładów, do czego służy Bluetooth:


• pliki z komputera do drukarki,

• obrazy ze skanera do komputera,

• dźwięk do słuchawek bezprzewodowych – na przykład APPLE AirPods,

• naciśnięcia klawiszy do komputera,

• akcje myszy do komputera,

• obraz z kamery internetowej do komputera.


Standardy Bluetooth – jakie obecnie wyróżniamy?


Standardy w Bluetooth różnią się w zależności od przepustowości:

  • 1.0 – 21 kb/s,
  • 1.1 – 124 kb/s,
  • 1.2 – 328 kb/s,
  • 2.0 oraz 2.1 + EDR (Enhanced Data Rate) – 2,1 Mb/s,
  • 3.0 + HS (High Speed) – 24 Mb/s,
  • 3.1 + HS – 40 Mb /s,
  • 4.0, 4.1 oraz 4.2 + LE (Low Energy) – 1 Mb /s (zmniejszone zużycie energii i zwiększona odległość przesyłu danych),
  • 5.0 – 2 Mb /s dla urządzeń „wearables” i 50 Mb/s dla „normalnych”.


Czym jest standard Bluetooth? Łączność bezprzewodowa sprzętów


Bluetooth – liczby i fakty


Standard Bluetooth zastępuje kable na krótkie odległości i jest podzielony na kilka klas. Najczęściej stosowana klasa określa maksymalny odstęp rzędu dziesięciu metrów. Transfer plików przez Bluetooth jest znacznie wolniejszy niż na przykład przez USB.

Z tego względu standard Bluetooth nie nadaje się zbyt dobrze do przesyłania plików zdjęć o wielkości 50 MB (megabajtów) z komputera do drukarki. Nie jest to jednak większym problemem, bo już od dłuższego czasu ważniejszą funkcją nie jest przesyłanie plików, a łączenie różnych urządzeń, jak choćby opaski czy zegarki sportowe ze smartfonem. Obecnie rozpowszechniony standard Bluetooth 5.0 jest wynikiem długiego rozwoju zapoczątkowanego już w 1994 roku. W najnowszej wersji Bluetooth zapewnia realny zasięg działania do 140 m

Jak działa Bluetooth? Jest to połączenie radiowe, fale przechodzą więc przez okna, ściany i podłogi. Żelbeton ekranuje jednak skutecznie sygnały radiowe, co znacznie zmniejsza maksymalną odległość między urządzeniami.


Uwaga na kradzież danych


Sygnały radiowe można przechwycić. Wysyłając poufne informacje przy użyciu połączenia Bluetooth, należy z tego względu zabezpieczyć połączenie za pomocą standardu WEP, WPA lub WPA2. Standard WPA2 jest najlepszy ze względu na najwyższe bezpieczeństwo.


Zakłócenia w technologii Bluetooth


Sygnały radiowe są podatne na zakłócenia. Urządzenia Bluetooth nadają w paśmie 2,4 GHz, które jest bardzo popularne. Kuchenki mikrofalowe, klawiatury, myszy, bezprzewodowe nadajniki sygnału TV (ang.: wireless video transmitters), sieć Wi-Fi oraz urządzenia otwierające bramy garażowe i drzwi ogrodowe również w większości wykorzystują to pasmo. Jeśli połączenie jest zakłócone, transmisja danych ustaje, pojawiają się zakłócenia obrazu i dźwięku lub dany pilot zdalnego sterowania przestaje prawidłowo działać. Kuchenka mikrofalowa powoduje najsilniejsze zakłócenia, ponieważ jest urządzeniem o dużej mocy i w przypadku nawet najmniejszych nieszczelności może całkowicie zakłócić połączenia Bluetooth.


Adapter Bluetooth – jakie ma zastosowanie i ile kosztuje?


Wiedząc, jak działa Bluetooth, na pewno chcielibyśmy wykorzystać jego możliwości. Obecnie każdy smartfon czy laptop ma wbudowany Bluetooth, natomiast w przypadku starszych komputerów stacjonarnych – może być różnie. Jeśli komputer nie ma takiej technologii, a zależy nam na jej zastosowaniu, jest na to rada – wystarczy podpiąć do portu USB adapter Bluetooth, dzięki któremu będziemy mogli na przykład podłączyć bezprzewodową mysz komputerową, co stanowi kolejny przykład, do czego służy Bluetooth. Cena takiego rozwiązania jest bardzo niska. Przykładowo, adapter GEMBIRD BTD-MINI5 kosztuje mniej niż 30 zł.


Przyszłość technologii Bluetooth


Wiemy, co to jest Bluetooth i do czego jest obecnie używany. A jaka rozciąga się przyszłość przed tą technologią? Wydaje się, że jej znaczenie powinno cały czas rosnąć. Kolejne, udoskonalone wersje coraz lepiej radzą sobie z pokonywaniem fizycznych barier i zasięgiem i wciąż pozostają bardzo energooszczędnym sposobem na komunikację między urządzeniami. Z tego powodu, Bluetooth, obok sieci 5G, będzie na pewno wiodącym sposobem na zapewnienie skutecznej komunikacji – zarówno w przypadku prywatnych urządzeń, jak również w zastosowaniach przemysłowych. Stąd też warto wiedzieć, jak działa Bluetooth oraz jakie standardy Bluetooth wyróżniamy, by móc efektywnie wykorzystywać tę technologię podczas obsługi sprzętu.


Przeczytaj więcej

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.
Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.
Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!
Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?
PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.
Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.
Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.
Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.
Notebook a laptop – czym różnią się od siebie te sprzęty?

Notebook a laptop – czym różnią się od siebie te sprzęty?

Szukając mobilnego komputera, można natknąć się na różne określenia. Notebook a laptop – na czym właściwie polega różnica w nazewnictwie? Wyjaśniamy, jak prawidłowo nazywać sprzęt komputerowy, i doradzamy, jaki model laptopa czy notebooka warto wybrać. 
AMD czy Intel? Który procesor sprawdzi się do gier, a który do pracy?

AMD czy Intel? Który procesor sprawdzi się do gier, a który do pracy?

AMD czy Intel? To pytanie można sobie zadać, szukając idealnego procesora lub analizując gotowe zestawy komputerowe. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat rodzajów procesorów, żeby łatwiej dobrać odpowiednią opcję.

powrót