Co to jest Bluetooth i do czego służy?

Bluetooth to powszechnie wykorzystywana technologia, która ma zastosowanie od lat w telefonach komórkowych, ale również w innych urządzeniach. Jakie zapewnia możliwości? Czy używanie transmisji danych przez Bluetooth jest bezpieczne i czy standardy Bluetooth mają znaczenie? To najważniejsze pytania, na które odpowiadamy w tym artykule.


Czym jest standard Bluetooth? Do czego służy?


Bluetooth jest standardem przemysłowym, opracowanym według normy IEEE 802.15.1 przez zrzeszenie Bluetooth Special Interest Group, umożliwiającym połączenia radiowe między urządzeniami na krótką odległość (WPAN). Za pomocą standardu Bluetooth można bezprzewodowo połączyć ze sobą komputerysmartfonytablety i urządzenia peryferyjne.


Chcąc opisać możliwie najprościej, co to jest Bluetooth i do czego służy, można powiedzieć, że to najprostszy i najbardziej efektywny sposób na łączenie różnych urządzeń bez użycia kabli. Standard Bluetooth jest otwarty, powszechnie stosowany i cechuje się bardzo małym poborem mocy.


Transfer danych przez Bluetooth – kilka przykładów:


• pliki z komputera do drukarki,

• obrazy ze skanera do komputera,

• dźwięk do słuchawek bezprzewodowych – na przykład APPLE AirPods,

• naciśnięcia klawiszy do komputera,

• akcje myszy do komputera,

• obraz z kamery internetowej do komputera.


Standardy Bluetooth – jakie obecnie wyróżniamy?


Standardy w Bluetooth różnią się w zależności od przepustowości:

  • 1.0 – 21 kb/s,
  • 1.1 – 124 kb/s,
  • 1.2 – 328 kb/s,
  • 2.0 oraz 2.1 + EDR (Enhanced Data Rate) – 2,1 Mb/s,
  • 3.0 + HS (High Speed) – 24 Mb/s,
  • 3.1 + HS – 40 Mb /s,
  • 4.0, 4.1 oraz 4.2 + LE (Low Energy) – 1 Mb /s (zmniejszone zużycie energii i zwiększona odległość przesyłu danych),
  • 5.0 – 2 Mb /s dla urządzeń „wearables” i 50 Mb/s dla „normalnych”.


Czym jest standard Bluetooth? Łączność bezprzewodowa sprzętów


Bluetooth – liczby i fakty


Standard Bluetooth zastępuje kable na krótkie odległości i jest podzielony na kilka klas. Najczęściej stosowana klasa określa maksymalny odstęp rzędu dziesięciu metrów. Transfer plików przez Bluetooth jest znacznie wolniejszy niż na przykład przez USB.

Z tego względu standard Bluetooth nie nadaje się zbyt dobrze do przesyłania plików zdjęć o wielkości 50 MB (megabajtów) z komputera do drukarki. Nie jest to jednak większym problemem, bo już od dłuższego czasu ważniejszą funkcją nie jest przesyłanie plików, a łączenie różnych urządzeń, jak choćby opaski czy zegarki sportowe ze smartfonem. Obecnie rozpowszechniony standard Bluetooth 5.0 jest wynikiem długiego rozwoju zapoczątkowanego już w 1994 roku. W najnowszej wersji Bluetooth zapewnia realny zasięg działania do 140 m

Bluetooth jest połączeniem radiowym, fale przechodzą więc przez okna, ściany i podłogi. Żelbeton ekranuje jednak skutecznie sygnały radiowe, co znacznie zmniejsza maksymalną odległość między urządzeniami.


Uwaga na kradzież danych


Sygnały radiowe można przechwycić. Wysyłając poufne informacje przy użyciu połączenia Bluetooth, należy z tego względu zabezpieczyć połączenie za pomocą standardu WEP, WPA lub WPA2. Standard WPA2 jest najlepszy ze względu na najwyższe bezpieczeństwo.


Zakłócenia w technologii Bluetooth


Sygnały radiowe są podatne na zakłócenia. Urządzenia Bluetooth nadają w paśmie 2,4 GHz, które jest bardzo popularne. Kuchenki mikrofalowe, klawiatury, myszy, bezprzewodowe nadajniki sygnału TV (ang.: wireless video transmitters), sieć Wi-Fi oraz urządzenia otwierające bramy garażowe i drzwi ogrodowe również w większości wykorzystują to pasmo. Jeśli połączenie jest zakłócone, transmisja danych ustaje, pojawiają się zakłócenia obrazu i dźwięku lub dany pilot zdalnego sterowania przestaje prawidłowo działać. Kuchenka mikrofalowa powoduje najsilniejsze zakłócenia, ponieważ jest urządzeniem o dużej mocy i w przypadku nawet najmniejszych nieszczelności może całkowicie zakłócić połączenia Bluetooth.


Adapter Bluetooth – jakie ma zastosowanie i ile kosztuje?


Wiedząc, jak działa Bluetooth, na pewno chcielibyśmy wykorzystać jego możliwości. Obecnie każdy smartfon czy laptop ma wbudowany Bluetooth, natomiast w przypadku starszych komputerów stacjonarnych – może być różnie. Jeśli komputer nie ma takiej technologii, a zależy nam na jej zastosowaniu, jest na to rada – wystarczy podpiąć do portu USB adapter Bluetooth, dzięki któremu będziemy mogli na przykład podłączyć bezprzewodową mysz komputerową. Cena takie rozwiązania jest bardzo niska. Przykładowo, adapter GEMBIRD BTD-MINI5 kosztuje mniej niż 30 zł.


Pzyszłość technologii Bluetooth


Wiemy, co to jest Bluetooth i do czego jest obecnie używany. A jaka rozciąga się przyszłość przed tą technologią? Wydaje się, że jej znaczenie powinno cały czas rosnąć. Kolejne, udoskonalone wersje coraz lepiej radzą sobie z pokonywaniem fizycznych barier i zasięgiem i wciąż pozostają bardzo energooszczędnym sposobem na komunikację między urządzeniami. Z tego powodu, Bluetooth, obok sieci 5G, będzie na pewno wiodącym sposobem na zapewnienie skutecznej komunikacji – zarówno w przypadku prywatnych urządzeń, jak również w zastosowaniach przemysłowych.


Przeczytaj więcej

Jaki fotel ergonomiczny wybrać? Ranking modeli biurowych i do domu

Jaki fotel ergonomiczny wybrać? Ranking modeli biurowych i do domu

Co ciekawe, o wygodnych krzesłach pamiętają profesjonalni gracze, natomiast pracownicy biurowi często zupełnie tę kwestię lekceważą, a to duży błąd! Jaki fotel biurowy będzie więc najlepszy?
Thermal throttling procesora – co to jest? Czy można mu zapobiec?

Thermal throttling procesora – co to jest? Czy można mu zapobiec?

Komfort pracy na komputerze z czasem może być na niższym poziomie niż w dniu zakupu. Wielu użytkowników może spotkać się z problemem, jakim jest throttling. Co to za zjawisko i jak sobie z nim radzić? Wyjaśniamy.
Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią? Czy mogą działać razem?

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią? Czy mogą działać razem?

Karta graficzna jest jednym z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Ale co to znaczy i jak przekłada się na cenę oraz działanie urządzenia? Wyjaśniamy te kwestie i doradzamy, którą opcję lepiej wybrać.
Matryca VA czy IPS? A może TN? Rodzaje matryc w monitorach

Matryca VA czy IPS? A może TN? Rodzaje matryc w monitorach

Zakup odpowiedniego monitora komputerowego to ważna decyzja. Oprócz jego rozdzielczości oraz rozmiarów należy zwrócić uwag także na to, jaką ma matrycę. Czy lepsza będzie matryca VA czy IPS, a może TN? Przedstawiamy porównanie matryc w monitorach.
Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest?

Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest?

Czytnik e-booków to ciekawa alternatywa dla drukowanych książek. Bardzo dużą popularnością cieszą się zwłaszcza czytniki marki Kindle. Format, jaki obsługują, dostępne funkcje i różnice między modelami czytnika – to najważniejsze kwestie, które warto przeanalizować przed zakupem urządzenia. Jakie formaty czyta więc Kindle i co to właściwie jest?
Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Wiedza o tym, jak sprawdzić płytę główną, może przydać się niemal każdemu. Ten element komputera jest w końcu jednym z najważniejszych. Zapraszmy do zapoznania się z artykułem. 
Co to jest pamięć RAM? Jaką wybrać?

Co to jest pamięć RAM? Jaką wybrać?

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych elementów podawanych w specyfikacji wielu urządzeń – komputerów, smartfonów czy tabletów. Wielkość i rodzaj pamięci RAM podaje się jako ważny aspekt wpływający na wydajność sprzętu – obok procesora czy karty graficznej. Co to jest pamięć RAM? Na co konkretnie wpływa?
Jaki mikrofon do komputera w 2020 roku? Ranking najlepszych modeli do 200 zł

Jaki mikrofon do komputera w 2020 roku? Ranking najlepszych modeli do 200 zł

Mikrofon do komputera może pełnić wiele różnych funkcji. Przyda się w grach sieciowych, do nagrywania muzyki oraz vlogów, rozmów przez Skype czy webinariów. Jeśli przynajmniej jedna z tych aktywności nas interesuje, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Z myślą o początkujących proponujemy przyjrzeć się różnym modelem, których cena nie przekracza 200 zł. Oto nasz ranking mikrofonów do komputera.
Leasing na sprzęt RTV/AGD – co warto wiedzieć?

Leasing na sprzęt RTV/AGD – co warto wiedzieć?

Leasing to popularna forma pozyskiwania niezbędnych narzędzi do pracy w wielu firmach. Jest szczególnie popularna w branży samochodowej, ale nie tylko. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się wziąć w leasing także sprzęt elektroniczny.  
Jak wybrać serwer NAS do domu albo do małego biura?

Jak wybrać serwer NAS do domu albo do małego biura?

Serwer NAS pozwala bezpiecznie przechowywać pliki i umożliwia dostęp do nich z każdego urządzenia znajdującego się w sieci. Może być także częścią domowego monitoringu, koordynując pracę kamer IP. Na co zwracać uwagę, szukając odpowiedniego serwera do domu lub małego biura?

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]