Dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Co zrobić w takiej sytuacji?

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody? I właściwie dlaczego tak się dzieje? Warto znać odpowiedzi na te pytania. Chociaż nikomu nie życzymy tego typu awarii, dobrze mieć świadomość, że to się może zdarzyć. Lepiej wiedzieć, jak reagować w takiej sytuacji.


Wielu osobom trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez zmywarki. To sprzęt, który zdecydowanie ułatwia codzienne życie i pomaga zaoszczędzić czas. Jeśli zmywarka działa prawidłowo, nie ma się czym martwić. Jednak gdy przestaje spełniać swoją funkcję, robi się poważny problem, który trzeba szybko rozwiązać, aby nie zasypał nas stos brudnych naczyń!

 

Dlaczego zmywarka nie pobiera wody?


Najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy to:


  • zapchany płaszcz wodny,
  • zatkany filtr,
  • uszkodzony programator,
  • uszkodzony elektrozawór,
  • zabrudzone styki przełącznika,
  • wygięty wąż.


Warto pamiętać o tym, że często to sama zmywarka odcina dopływ wody, aby uniknąć zalania pomieszczenia. Takie automatyczne mechanizmy bezpieczeństwa mają nawet tanie modele, takie jak zmywarka BEKO DIS35025 albo zmywarka BEKO DIN24310, gdzie działa technologia Water Safe. W zmywarkach marki Whirlpool podobny system nazywa się Aqua Stop.


Zmywarka nie pobiera wody – jakie są przyczyny?


Najpoważniejszym problemem ze wszystkich wymienionych wcześniej jest awaria programatora. Wówczas raczej nie obędzie się bez wizyty w specjalistycznym serwisie. W pozostałych przypadkach interwencja często sprowadza się do wyczyszczenia odpowiednich elementów z resztek jedzenia lub sprawdzenia, czy elementy są ze sobą prawidłowo połączone. Można samodzielnie wymienić elektrozawór albo wąż odpływowy.

 

Jak zapobiegać awarii zmywarki?


Lepiej nie czekać, aż pojawi się problem z tym, że zmywarka nie pobiera wody. Powinniśmy dużo wcześniej zadbać o odpowiednią konserwację, pamiętając o kilku ważnych zasadach.


W zmywarce najlepiej umieszczać naczynia już wstępnie opłukane nad zlewem – mniej resztek na powierzchni naczyń to mniejsza szansa na zapchanie rządzenia odpadkami.


Oprócz tego warto stosować regularnie specjalne tabletki do czyszczenia zmywarki. Zamiast tabletek można stosować płyn do zmywarek. Niektóre zaawansowane modele mają automatyczne programy do czyszczenia. Tak jest chociażby w przypadku zmywarki WHIRLPOOL WFO 3P23 PL X.


Nie ma co popadać w panikę, gdy zmywarka nie pobiera wody. Przyczyny mogą być różne. Czasami to tylko drobny problem, który łatwo rozwiązać – więc nie trzeba się wcale nastawiać na skomplikowaną i kosztowną naprawdę. Warto pamiętać, że zdecydowana większość nowoczesnych zmywarek to jednak niezawodne urządzenia o długiej żywotności.Pamiętaj o gwarancji na swoją zmywarkę!


Nie należy również zapominać o gwarancji. Dopóki obowiązuje gwarancja od producenta, warto korzystać z możliwości naprawy gwarancyjnej, zamiast próbować dokonywać napraw na własną rękę. Jeśli nie zgubiliśmy karty gwarancyjnej, rozwiązanie problemu będzie za pewne proste i darmowe.


Dopiero po zakończeniu okresu gwarancyjnego mamy prawdziwy ból głowy, jak uporać się z usterką szybko i niskim kosztem.


Zobacz więcej

Dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Co zrobić w takiej sytuacji? Dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Co zrobić w takiej sytuacji?

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody? I właściwie dlaczego tak się dzieje? Warto znać odpowiedzi na te pytania. Zobacz potencjalne rozwiązania.

Więcej

Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie? Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się, czy lodówka może stać obok piekarnika? Jeśli nie masz pewności, spieszymy z wyjaśnieniem.

Więcej

Pralki wąskie ładowane od przodu – ranking 6 produktów Pralki wąskie ładowane od przodu – ranking 6 produktów

W niewielkiej łazience najlepiej sprawdzają się wąskie pralki ładowane od przodu. Ranking tych urządzeń, które prezentujemy w artykule, z pewnością ułatwi wybór najlepszego modelu do Twojego domu.

Więcej

Jaką pralko-suszarkę wybrać? Ranking produktów Jaką pralko-suszarkę wybrać? Ranking produktów

Potrzebna Ci pralko-suszarka? Ranking 2020 to najbardziej aktualne zestawienie sprawdzonych urządzeń z tej kategorii. Pomożemy wybrać sprzęt o najlepszych parametrach.

Więcej

Nowoczesne funkcjonalności w pralkach od Samsunga. Co oferuje nam producent? Nowoczesne funkcjonalności w pralkach od Samsunga. Co oferuje nam producent?

Na jakie cechy pralki warto zwrócić uwagę, gdy kupujemy nowy sprzęt? Sprawdź nowości od Samsunga.

Więcej

Pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno? Co wybrać? Pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno? Co wybrać?

W tym artykule analizujemy, co jest lepsze – pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno – oraz polecamy najlepsze modele z danej kategorii.

Więcej

Okapy kuchenne kominowe – ranking 2021. Jaki model wybrać? Okapy kuchenne kominowe – ranking 2021. Jaki model wybrać?

Nasz ranking okapów kuchennych może przydać się wszystkim tym, którzy mają już dość nadmiaru pary wodnej, zanieczyszczonego powietrza i nieprzyjemnych zapachów w kuchni. W artykule nie tylko przedstawiamy wybrane modele, ale również doradzamy, jaki okap kominowy wybrać na podstawie jego parametrów oraz jak prawidłowo go zamontować.

Więcej

Czyszczenie pralki – jak wyczyścić ją octem, a jak przy pomocy specjalnych detergentów? Czyszczenie pralki – jak wyczyścić ją octem, a jak przy pomocy specjalnych detergentów?

Czyszczenie pralki co jakiś czas jest bardzo potrzebne. Robiąc to regularnie, nie tylko pozbędziemy się różnych zabrudzeń, ale także nieprzyjemnych zapachów. W jaki sposób wyczyścić pralkę, żeby jej wnętrze było czyste i świeże? Można zdecydować się na specjalne detergenty lub skorzystać produktów do czyszczenia dostępnych na co dzień w każdym domu.

Więcej