Dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Co zrobić w takiej sytuacji?

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody? I właściwie dlaczego tak się dzieje? Warto znać odpowiedzi na te pytania. Chociaż nikomu nie życzymy tego typu awarii, dobrze mieć świadomość, że to się może zdarzyć. Lepiej wiedzieć, jak reagować w takiej sytuacji.


Wielu osobom trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez zmywarki. To sprzęt, który zdecydowanie ułatwia codzienne życie i pomaga zaoszczędzić czas. Jeśli zmywarka działa prawidłowo, nie ma się czym martwić. Jednak gdy przestaje spełniać swoją funkcję, robi się poważny problem, który trzeba szybko rozwiązać, aby nie zasypał nas stos brudnych naczyń!

 

Dlaczego zmywarka nie pobiera wody?


Najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy to:


  • zapchany płaszcz wodny,
  • zatkany filtr,
  • uszkodzony programator,
  • uszkodzony elektrozawór,
  • zabrudzone styki przełącznika,
  • wygięty wąż.


Warto pamiętać o tym, że często to sama zmywarka odcina dopływ wody, aby uniknąć zalania pomieszczenia. Takie automatyczne mechanizmy bezpieczeństwa mają nawet tanie modele, takie jak zmywarka BEKO DIS35025 albo zmywarka BEKO DIN24310, gdzie działa technologia Water Safe. W zmywarkach marki Whirlpool podobny system nazywa się Aqua Stop.


Zmywarka nie pobiera wody – jakie są przyczyny?


Najpoważniejszym problemem ze wszystkich wymienionych wcześniej jest awaria programatora. Wówczas raczej nie obędzie się bez wizyty w specjalistycznym serwisie. W pozostałych przypadkach interwencja często sprowadza się do wyczyszczenia odpowiednich elementów z resztek jedzenia lub sprawdzenia, czy elementy są ze sobą prawidłowo połączone. Można samodzielnie wymienić elektrozawór albo wąż odpływowy.

 

Jak zapobiegać awarii zmywarki?


Lepiej nie czekać, aż pojawi się problem z tym, że zmywarka nie pobiera wody. Powinniśmy dużo wcześniej zadbać o odpowiednią konserwację, pamiętając o kilku ważnych zasadach.


W zmywarce najlepiej umieszczać naczynia już wstępnie opłukane nad zlewem – mniej resztek na powierzchni naczyń to mniejsza szansa na zapchanie rządzenia odpadkami.


Oprócz tego warto stosować regularnie specjalne tabletki do czyszczenia zmywarki. Zamiast tabletek można stosować płyn do zmywarek. Niektóre zaawansowane modele mają automatyczne programy do czyszczenia. Tak jest chociażby w przypadku zmywarki WHIRLPOOL WFO 3P23 PL X.


Nie ma co popadać w panikę, gdy zmywarka nie pobiera wody. Przyczyny mogą być różne. Czasami to tylko drobny problem, który łatwo rozwiązać – więc nie trzeba się wcale nastawiać na skomplikowaną i kosztowną naprawdę. Warto pamiętać, że zdecydowana większość nowoczesnych zmywarek to jednak niezawodne urządzenia o długiej żywotności.Pamiętaj o gwarancji na swoją zmywarkę!


Nie należy również zapominać o gwarancji. Dopóki obowiązuje gwarancja od producenta, warto korzystać z możliwości naprawy gwarancyjnej, zamiast próbować dokonywać napraw na własną rękę. Jeśli nie zgubiliśmy karty gwarancyjnej, rozwiązanie problemu będzie za pewne proste i darmowe.


Dopiero po zakończeniu okresu gwarancyjnego mamy prawdziwy ból głowy, jak uporać się z usterką szybko i niskim kosztem.


Zobacz więcej

Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać? Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać?

Zapowiadane podwyżki cen prądu zmuszą do poszukiwania oszczędności. Warto sobie uświadomić, ile prądu zużywa lodówka. Być może te obliczenia przybliżą nas do decyzji o szybszym zakupie prawdziwie energooszczędnego urządzenia.

Więcej

Funkcja grilla w piekarniku – jak jej używać? W jakich piekarnikach ją znajdziesz? Funkcja grilla w piekarniku – jak jej używać? W jakich piekarnikach ją znajdziesz?

Grill w piekarniku to duże urozmaicenie w kuchni. Dzięki tej funkcji możemy przygotować wiele smacznych potraw bez użycia tłuszczu, w dodatku niezależnie od pogody.

Więcej

Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić? Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić?

Szczegółowe informacje o tym, jak rozmrozić lodówkę, prezentujemy w poniższym poradniku!

Więcej

Lodówki no frost – ranking 2021. Jaką wybrać? Lodówki no frost – ranking 2021. Jaką wybrać?

Zastanawiasz się na zakupem nowej lodówki no frost? Zobacz jaką wybrać.

Więcej

Ranking najlepszych zamrażarek – jaką kupić? Ranking najlepszych zamrażarek – jaką kupić?

Zastanawiasz się, jaką zamrażarkę kupić? Nasz poradnik na pewno Ci się przyda! 

Więcej

No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system? No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system?

Wszystkie nowoczesne lodówki wyposażone są w system No Frost. Na czym polega jego działanie i czy różni się w zależności od modelu? Zobacz najważniejsze informacje na temat No Frost.

Więcej

Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową? Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Zastanawiasz się, jak umyć mikrofalówkę i pozbyć się z niej zapachu? To dobrze! O czyszczeniu mikrofalówki nie należy zapominać.

Więcej

Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać? Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Zastanawiasz się, jak i czym umyć lodówkę? Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to dobrze i bez wielkiego wysiłku, polecamy nasz poradnik!

Więcej

Ranking lodówek turystycznych 2021. Jaką wybrać? Jak w ogóle działa lodówka turystyczna? Ranking lodówek turystycznych 2021. Jaką wybrać? Jak w ogóle działa lodówka turystyczna?

Jaka jest najlepsza lodówka turystyczna? Jaki model wybrać? Poniżej znajdziesz ranking z polecanymi modelami!

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]