Jaką drukarkę najtańszą w eksploatacji wybrać w 2021 roku?

Jaka jest najlepsza drukarka? Tania w eksploatacji! 2021 pod wieloma względami będzie przypominał 2020. Można się zatem spodziewać w większym stopniu pracy zdalnej zamiast biurowej, i – co za tym idzie – wykorzystywania domowych urządzeń do służbowych zadań. Jeśli mamy drukować potrzebne dokumenty, najlepiej robić to w ekonomiczny sposób.


Gdy zamierzamy kupić drukarkę do domowego użytku, zależy nam przede wszystkim, aby wydruki były wysokiej jakości, a samo urządzenie ekonomiczne. Jak kupić drukarkę tanią w eksploatacji i na co zwrócić uwagę przy wyborze? Drukarki do użytku domowego muszą przede wszystkim odpowiadać potrzebom wszystkich domowników, co oznacza, że powinny także spełniać wiele funkcji. W rezultacie wybór drukarki do domu jest trudniejszy niż drukarki do biura, która zwykle ma bardzo sprecyzowane przeznaczenie. Postaramy się udzielić odpowiedzi na najbardziej ogólne pytanie dotyczące drukarek, czyli po prostu jaką drukarkę tanią w eksploatacji wybrać z szerokiej oferty sklepu.


Jaką drukarkę do domu wybrać?


Nad czym należy zastanowić się przed zakupem drukarki?


  • Pierwszą kwestią, jaką należy przemyśleć, są oczywiście koszty eksploatacji urządzenia.

Warto mieć na uwadze, że nie zawsze niska cena drukarki oznacza, że tusze do niej będą tanie. Nierzadko zdarza się, że tusze lub tonery do tanich modeli urządzeń są bardzo drogie i często też mało wydajne. Oznacza to, że przy wyborze drukarki o wiele większe znaczenie ma cena tuszów i tonerów (zarówno oryginalnych, jak i zamienników) niż cena samej drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego. Do drukarek, które są tanie w eksploatacji i warte uwagi, należą miedzy innymi urządzenia marki Brother.


  • Musimy też zadać sobie pytanie, co zamierzamy na naszym urządzeniu drukować.

Ponieważ zastosowań będzie wiele, trzeba pomyśleć, co będzie drukowane najczęściej – czy będą to głównie teksty, czy zdjęcia.


  • Trzeba też zastanowić się nad orientacyjną ilością wydruków w miesiącu.

Te informacje będą dla nas podstawą do wyboru typu drukarki – atramentowej lub laserowej, która umożliwi tanie drukowanie. Jaka drukarka domowa się najlepiej sprawdzi? Już za chwilę odpowiemy na to pytanie.


Drukarka atramentowa czy laserowa?


Ogólnie do domu zwykle wybiera się kolorowa drukarkę atramentową, natomiast do biura czarno-białą laserową. Ceny drukarek atramentowych są dość niskie, natomiast eksploatacja do najtańszych nie należy. W przypadku drukarek laserowych, jest odwrotnie – są one droższe, ale za to koszty ich eksploatacji nie są duże, a do tego urządzenia te pracują bardzo wydajnie.


Jeśli chcemy kupić do domu drukarkę czarno-białą, powinniśmy się poważnie zastanowić, gdyż po zakupie takowej prędzej czy później może pojawić się dyskomfort. Choć atramentówki są droższe w eksploatacji, są najpopularniejszym typem drukarek w domach. Dlaczego? Jednym z powodów jest niska cena samych urządzeń. Ponadto można stosować je nie tylko do drukowania tekstów, ale także tabel, ilustracji oraz zdjęć.


Drukarki laserowe doskonale drukują teksty, natomiast tanie modele nie będą w stanie wydrukować dobrej jakości obrazów. I to jest argument przemawiający za zakupem drukarki atramentowej do użytku domowego. Oczywiście, jeśli nie zamierzamy drukować na niej olbrzymich ilości tekstów. Warto też zwrócić uwagę na ceny. Jeśli chcemy kupić urządzenie wysokiej jakości, warto przeznaczyć na nie około 500–1000 zł. Nie warto kupować najtańszych modeli, gdyż ich eksploatacja okaże się bolesna dla portfela.


Co jeszcze warto wiedzieć o różnicach między typami drukarek? Jedne i drugie mają swoich stałych zwolenników, którzy mają po prostu inne potrzeby i wykorzystują urządzenia na zupełnie różne sposoby. Za drukarkami atramentowymi przemawia fakt, że pobierają mniej prądu, ciszej pracują, a do tego kolorowe wydruki są w ich przypadku lepszej jakości. Zwolennicy drukarek laserowych natomiast zwracają uwagę na to, że urządzenia te drukują bardzo szybko, mogą też pracować bardzo długo, a do tego wydruki tekstu oraz linii są wyśmienitej jakości, a same urządzenia są trwalsze.