Hulajnoga elektryczna – ranking. Jaką wybrać w 2021 roku?

Jaka hulajnoga elektryczna będzie odpowiednia? Warto dobrze przemyśleć swój zakup, bo wybór jest naprawdę bardzo duży. Dodatkowym czynnikiem przekonującym teraz do zakupu jest uregulowanie stanu prawnego. Mamy już konkretne przepisy, które określają, jak bezpiecznie korzystać z takiego sprzętu, uwzględniając ruch pieszych czy rowerzystów. Przedstawiamy je poniżej, a także prezentujemy ranking najlepszych hulajnóg elektrycznych dla dorosłych – doradzamy, jaki model warto kupić w 2021 roku.


Gdzie można jeździć na hulajnodze elektrycznej?


Nowe uregulowania prawne wprowadzono 20 maja 2021, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.


Co warto wiedzieć?


  • Do jazdy na hulajnodze elektrycznej służy przede wszystkim droga rowerowa lub pas ruchu dla rowerów.
  • Można jeździć również po ulicy, ale pod warunkiem, że obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 30 km na godzinę.
  • Z chodnika mamy prawo korzystać jadą na hulajnodze tylko w sytuacji, gdy nie mamy dostępnej ani ścieżki rowerowej, ani wspomnianej jezdni z ograniczeniem prędkości.
  • Określono także wiek użytkowników. Na hulajnodze elektrycznej można poruszać się, mając ukończone 10 lat. Do ukończenia 18 lat należy posiadać dodatkowo kartę rowerową.
  • Oprócz tego nowe przepisy zabraniają przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów, a także wsiadania na ten pojazd w stanie nietrzeźwości.


Jaka hulajnoga elektryczna? Ranking modeli.


Hulajnoga elektryczna – jaka najlepsza? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?


W ostatnich latach hulajnogi powróciły do łask – podobnie jak wcześniej deskorolki w nowocześniejszej wersji, czyli z napędem elektrycznym jako alternatywą dla tradycyjnego sposobu wprawiania ich w ruch. Dla jednych zabawka, dla innych – środek transportu na równi z rowerem, który pozwoli codziennie jeździć do pracy. Hulajnogi to propozycja dla użytkowników w różnym wieku, więc tym bardziej warto jest zwrócić uwagę na to, czy wybieramy właściwy model. Poniżej wymieniamy najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę szukając takiego sprzętu.


Wymiary i waga hulajnogi elektrycznej


Podobnie jak w przypadku rowerów, na pierwszy rzut oka rozróżnimy modele dla najmłodszych oraz dla dorosłego użytkownika. Hulajnogi dla małych dzieci często posiadają 3 lub 4 koła zamiast 2 i są wyraźnie mniejsze. Im większe dziecko, tym większy dylemat, czy patrzymy na właściwy model czy nie. W sklepie internetowym zawsze warto spojrzeć na opis produktu. Jeśli mamy możliwość obejrzenia sprzętu w sklepie stacjonarnym, można swobodnie przymierzyć hulajnogę. W przypadku prawidłowo dobranej kierownica nie powinna sięgać wyżej niż do wysokości klatki piersiowej dziecka. Warto zwrócić uwagę także na ciężar. Dziecko powinno być w stanie samodzielnie przenosić złożoną hulajnogę. Większość modeli waży około 10–12 kilogramów.


Silnik hulajnogi elektrycznej


Każdej hulajnogi można używać także manualnie, odpychając się nogami. To jednak silnik elektryczny decyduje o tym, z jaką prędkością będziemy się poruszali, korzystając z tego sprzętu. Bez konieczności rejestracji możemy kupić hulajnogę z silnikiem do 250 W. Takie modele umożliwiają jazdę z prędkości 25 km/h. Urządzenia z silnikiem 120W pozwalają osiągnąć prędkość 12 km/h.


Koła hulajnogi elektrycznej


To bardzo istotny element całej konstrukcji, który w dużym stopniu decyduje o komforcie jazdy. Koła mogą się różnić wielkością (średnicą), a także stopniem twardości. Duże koła lepiej radzą sobie na nierównej powierzchni, jednak poruszanie się na takiej hulajnodze bywa trudniejsze ze względu na większą odległość od podłoża. Twarde koła przeznaczone są do jazdy agresywnej (na przykład na rampie). Cechują się słabą przyczepnością, ale za to bardzo wolno się zużywają. Miękkie koła najszybciej się ścierają, ale zapewniają najlepszą przyczepność i komfort jazdy, dzięki czemu są najlepszym wyborem do rekreacyjnej jazdy oraz dla początkujących. Są także średnio twarde koła, które są bardziej uniwersalne, łącząc zalety miękkich i twardych.