MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

Mimo istnienia wielu urządzeń bezprzewodowych wciąż są nam potrzebne kable. Przewody takie jak HDMI czy DVI będą niezbędne do przesyłania obrazu w wysokiej rozdzielczości. Ale jaki konkretnie standard wybrać i co nam da większe korzyści? Wyjaśniamy różnice pomiędzy DVI a HDMI!


DVI vs HDMI – podobieństwa i różnice


DVI to skrót od Digital Visual Interface. Jak sama nazwa wskazuje, jest to technologia do przesyłania obrazu, ale nie dźwięku. Najczęściej jego zadaniem jest połączenie monitora z karta graficzną. Co więcej, kable dostępne są w 3 wersjach:


  • DVI-A – przesyła tylko sygnał analogowy,
  • DVI-D – przesyła tylko sygnał cyfrowy,
  • DVI-I – przesyła zarówno obraz analogowy, jak i cyfrowy.HDMI, czyli High Definition Multimedia Interface, to standard odpowiedzialny za przesyłanie multimediów, czyli audio i video w wysokiej rozdzielczości. Jest więc standardem o szerszym zastosowaniu i większej popularności. Jak wiadomo, porty HDMI występują w wielu urządzeniach elektronicznych: laptopach, konsolach do gier, telewizorach, dekoderach, zestawach kina domowego.


HDMI funkcjonuje o początku lat 2000, więc doczekaliśmy się kilku jego wersji, różniących się rozdzielczością, głębią kolorów i maksymalną szerokością pasma sygnału. Popularny w tej chwili wariant HDMI 2.0 zapewnia rozdzielczość 4096×2160, najnowszy HDMI 2.1, wprowadzony w 2017 roku, zapewnia maksymalną przepustowość na poziomie 48Gb/s i rozdzielczość nawet 10k.


DVI czy HDMI -– co wybrać?


DVI czy HDMI – co wybrać?


Jeśli mowa o przesyłaniu obrazu, to oba kable spełniają tę samą funkcję. Można więc stosować je zamiennie, w zależności od tego, który port akurat mamy wolny. Jak wiadomo, liczba portów HDMI w każdym urządzeniu jest ograniczona. Przykładowo, telewizor może mieć 3 albo 4, laptop czy projektor może mieć tylko jedno. Warto też wiedzieć, że jest możliwość kupienia przejściówek właśnie z HDMI na DVI.


Przewagą DVI jest fakt, że obsługuje sygnał analogowy, a nie tylko cyfrowy, oraz to, że obsługuje wiele strumieni, więc w przeciwieństwie do HDMI umożliwia podłączenie kilku monitorów do jednego komputera. Niemniej jednak do zdecydowanej większości standardowych zastosowań wystarczy uniwersalny i powszechnie stosowany HDMI.Wybór pomiędzy HDMI czy DVI to jednak nie wszystko. Poszczególne produkty różnią się znacząco ceną. Co na nią wpływa?


  • Długość kabla – im dłuższy kabel, tym będzie więcej kosztować. Nie warto jednak oszczędzać za wszelką cenę. Długość powinna być dostosowana do odległości między urządzeniami, które chcemy połączyć kablem. Krótki kabel, taki jak HDMI HAMA 1.5m, można kupić już za ok. 30 zł.


  • Jakość kabla i sposób wykonania – im lepszy materiał, tym mniej pojawi się zakłóceń i zniekształceń sygnału Warto pamiętać, że kable z materiałów ferromagnetycznych (czyli chroniących przed polem magnetycznym z zewnątrz) zawsze będą droższe od standardowych. Przykładowo kabel HAMA Kabel DVI Digital Single Link 1.8m z filtrem ferrytowym kosztuje więcej niż zwykły kabel tej długości. Niektóre kable, takie jak kabel VIVANCO HDMI Premium, mają także pozłacany wtyk.


Warto wiedzieć, jak działają poszczególne kable, jeśli interesuje nas podłączenie monitora. HDMI czy DVI to podobne standardy i zazwyczaj mogą działać zamiennie, niemniej jednak warto mieć świadomość, jakie są między nimi różnice.


Zobacz więcej

Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI? Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Podłączenie laptopa do telewizora może dać wiele korzyści. Jak sparować ze sobą urządzenia? Sprawdź!

Więcej

TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać? TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

Zwykły telewizor także może zapewnić dostęp do sieciowych aplikacji. Wystarczy zakupić odpowiedni smart TV box.

Więcej

HDMI czy DVI? Który kabel lepszy? HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

Zastanawiasz się, jaki kabel będzie lepszy do monitora – DVI czy HDMI? Zobacz praktyczny poradnik przed zakupem.

Więcej

Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Jakie są zalety obu producentów? Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Jakie są zalety obu producentów?

Wymiana telewizora raz na jakiś czas to normalna sprawa w świecie szybko rozwijających się technologii. Czy lepiej wybrać telewizor LG, czy Samsung? W tym artykule zastanawiamy się, który z wiodących producentów ma ciekawszą ofertę.

Więcej

Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2021 Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2021

Nie wiesz, jaki kupić głośnik Bluetooth? Ranking produktów na pewno pomoże Ci dokonać dobrego wyboru.

Więcej

Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać? Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać?

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy bardzo często rozmaite treści video ogląda się online. Jednak gdy zależy nam na tym, aby mieć ulubiony film czy serial na trwałym nośniku, warto kupić odtwarzacz Blu-ray. Ranking produktów, który prezentujemy w artykule, na pewno przyda się każdemu, kto szuka takiego sprzętu.

Więcej

Kino domowe – ranking najlepszych zestawów na 2021 rok Kino domowe – ranking najlepszych zestawów na 2021 rok

Zestaw kina domowego potrafi znacząco zwiększyć przyjemność z oglądania filmów. Jak wybrać kino domowe, żeby cieszyć się zadowalającym efektem w rozsądnej cenie? Doradzamy, na jakie cechy zwrócić uwagę i polecamy przykładowe produkty.

Więcej

Jaki telewizor kupić – Sony czy Samsung? Sprawdźmy zalety modeli od obu producentów Jaki telewizor kupić – Sony czy Samsung? Sprawdźmy zalety modeli od obu producentów

Jaki telewizor kupić: Sony czy Samsung? Jakie sa zalety modeli od tych producentów? Na te pytania staramy się odpowiedzieć.

Więcej

Jak podłączyć kino domowe do telewizora? Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Zakup kina domowego sprawia, że we własnym salonie możemy poczuć się jak sali kinowej. Odpowiednie rozmieszczenie wszystkich elementów i skuteczne połączenie ich ze sobą, wymaga odrobiny wiedzy i umiejętności. O czym pamiętać, zanim zmierzymy się z tym wyzwaniem? Zobacz nasz praktyczny poradnik, w którym podpowiadamy, jak podłączyć kino domowe do telewizora.

Więcej

Telewizory dla gracza – jaki model wybrać? Ranking Telewizory dla gracza – jaki model wybrać? Ranking

Na co warto zwrócić uwagę, jeśli kupujemy telewizor dla gracza i zamierzamy często korzystać z konsoli? Zobacz praktyczny poradnik. Rozpiętość cen telewizorów jest ogromna, więc to, jaki ostatecznie uda się kupić, w dużej mierze zależy od dostępnego budżetu.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]