Hi-Res Audio – co to jest?

Jeśli kochasz muzykę, z pewnością warto, jeśli zainteresujesz się, co to jest Hi-Res Audio. Od kiedy dostępność utworów muzycznych przestała być barierą, dzięki rozpowszechnieniu dostępu do muzyki w internecie, coraz istotniejsza stała się jakość. Jesteśmy skłonni inwestować w wysokiej jakości słuchawki oraz głośniki do użytku domowego. Często marzymy o tym, aby brzmienie, które dociera do ucha, było jak najbardziej wierne rzeczywistości. Oprócz samego sprzętu do słuchania muzyki duże znaczenie ma także format, w jakim jest zapisany plik muzyczny. Jeśli zależy nam na tym, aby muzyka była najlepszej jakości, bez szumów i zniekształceń, warto dowiedzieć się więcej o Hi-Res Audio. Poniżej postaramy się wyjaśnić co to jest hi res audio.


Artyści wspierają High Resolution Audio


Neil Young – muzyk rockowy, wprowadzony w 1995 do Rock and Roll Hall of Fame, Bono – lider legendarnej irlandzkiej grupy U2, Moby – artysta znany m.in. z tworzenia muzyki klubowej. Tych trzech artystów łączy nie tylko pasja do muzyki, ale także… wspieranie audio w wysokiej rozdzielczości, czyli Hi-Res Audio. Pierwszy z nich to współtwórca marki Pono, na którą składają się sklep internetowy z utworami Hi-Res Audio oraz przeznaczony do ich odtwarzania przenośny odtwarzacz. Bono zaś w kolejnych wywiadach zapewniał, że chwalone przez niego rozwiązanie powinno nie tylko zainteresować ludzi, ale także skłonić ich do powrotu do kupowania muzyki. W końcu sam Moby stwierdził, że muzyka w wysokiej rozdzielczości (high-resolution audio) to najlepszy sposób na doświadczenie prawdziwie emocjonującego, wręcz immersyjnego odsłuchu.


CEO Sony, charyzmatyczny Kazuo Hirai, podkreśla, że MP3 nie jest już wystarczające dla naszych potrzeb.


Czym tak naprawdę jest Hi-Res Audio i czy naprawdę potrafi sprawić, że już po pierwszym razie z muzyką w wysokiej rozdzielczości nie będziemy chcieli wrócić do stratnych formatów?


Hi-Res Audio – co to jest?


Różnice między Hi-Res Audio, płytami CD i plikami MP3


Przemysł muzyczny i preferencje słuchaczy zmieniły się diametralnie odkąd upowszechniły się serwisy takie jak np. iTunes albo Spotify. Ponadto oddaliliśmy się nieco od fizycznych nośników na rzecz plików MP3, dzięki którym muzyka stała się jeszcze łatwiej dostępna. Rewolucja, która sprawiła, że muzyczne biblioteki stały się dużo bardziej „przenośne” i prostsze w edytowaniu, pociągnęła za sobą znaczny spadek jakości, w wyniku utraty części danych podczas kompresji pliku.

Panaceum na przeciętne wrażenia z odsłuchu ma być „nowe-stare” rozwiązanie, czyli High-Resolution Audio. Podczas gdy w przypadku płyty CD mamy do czynienia z częstotliwością próbkowania 44,1 kHz i zaledwie 16-bitową głębią, Hi-Res Audio charakteryzuje się częstotliwością próbkowania 96 kHz lub 192 kHz (rzadziej 88,2 kHz lub 176,4 kHz) i aż 24-bitową głębią. Im wyższe są te wartości, tym wierniej odwzorowany jest pierwotny przebieg sygnału. Na koniec porównajmy bitrate, czyli przepływność, natężenie strumienia danych – pliki w formacie FLAC, ALAC, WAV, AIFF lub DSD charakteryzują się przepływnością aż 9216 kbps. Dla porównania w przypadku płyt CD i plików MP3 jest to maksymalnie 1411 i 320 kbps. Jak widać, różnice między Hi-Res Aduio a innymi źródłami dźwięku są po prostu ogromne!


Muzyka w Hi-Res Audio –różnice między CD i MP3


Co nam daje Hi-Res Audio?


Skoro już wiesz czym jest hi res audio, warto znać korzyści które za sobą niesie. Główną zaletą muzyki w wysokiej rozdzielczości Hi-Res Audio jest jej druzgocąca przewaga jakościowa nad skompresowanymi plikami muzycznymi. Dzięki znacznie lepszym właściwościom niż MP3 pliki Hi-Res Audio zdecydowanie lepiej oddadzą jakość dźwięku, nad którą w pocie czoła pracowali w studio muzycy i inżynierzy. Do studyjnego oryginału zbliża ponadto znacznie większa dbałość o detale i teksturę dźwięku. Ostatecznie, myśląc logicznie, 24 bit/192 kHz nagranie o zdecydowanie wyższej przepływności powinno po prostu brzmieć znacznie lepiej niż nagranie 16 bit/44.1 kHz. Niestety, nie zawsze jest to prawda. Po pierwsze, nie każdy posiada na tyle wyczulony słuch, aby uchwycić najdrobniejsze niuanse, o które tak skrupulatnie troszczy się Hi-Res Audio. Po drugie, wiele zależy także od samego nagrania. Jeżeli jego mastering nie będzie najwyższych lotów, nie będzie ono brzmiało dobrze, bez względu na jego częstotliwość próbkowania, głębię bitową i natężenie strumienia danych. Poza tym do czerpania pełnej radości ze słuchania muzyki w wysokiej rozdzielczości konieczny jest odpowiedni sprzęt


Na jakim sprzęcie słuchać utworów Hi-Res Audio?


To, jaki sprzęt będzie nam potrzebny, zależy od określenia, w jakich okolicznościach chcemy słuchać ulubionej muzyki w wersji Hi-Res Audio. Do słuchania muzyki na domowych głośnikach można oczywiście wykorzystać odpowiedni zestaw kina domowego albo amplituner. Dźwięk High Resolution Audio usłyszymy także w słuchawkach, korzystając z komputera, smartfona albo tabletu.


Warto pamiętać o tym, że muzyka Hi-Res Audio może być zapisywana w kilku różnych formatach:


  • DSD (Direct Stream Digital) – do użytku na komputerach.
  • WAV (Waveform Audio File Format) – format najlepiej dostosowany do komputerów z systemem Windows.
  • AIFF, ALAC – formaty dostosowane do MacBooków.
  • FLAC (Free Lossless Audio Codec) – nazywany bezstratnym formatem, często wybierany ze względu na niewielki format plików.


Warto dowiedzieć się, czy urządzenie do odtwarzania muzyki może obsługiwać któryś z tych formatów.


Aby cieszyć się dźwiękiem najlepszej jakości (hi res audio), należy po prostu uzyskać odpowiednie pliki. Gdy zgramy je na przykład na nośnik USB, będziemy mogli używać ich na różnych urządzeniach – nawet w radioodtwarzaczu samochodowym. Jest wiele platform muzycznych zapewniających możliwość ściągnięcia za odpowiednią opłatą wybranych utworów w wersji Hi-Res Audio. Na przykład: HDmusicStore, Primephonic, Bleep czy 7digital. Ten ostatni serwis ma tę zaletę, że umożliwia przechowywanie utworów w chmurze i co za tym idzie – zdalny dostęp do zasobów na różnych urządzeniach. Z serwisów streamingowych wspierających muzykę najwyższej jakości warto wymienić przede wszystkim Tidal.


Przeczytaj więcej

Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Zastanawiasz się, co to Android TV? Jak widać, system operacyjny znany ze smartfonów występuje również w telewizorach. Czy warto z niego korzystać?
Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Podłączenie laptopa do telewizora może dać wiele korzyści. Jak sparować ze sobą urządzenia? Sprawdź!
TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

Zwykły telewizor także może zapewnić dostęp do sieciowych aplikacji. Wystarczy zakupić odpowiedni smart TV box.
Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać?

Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać?

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy bardzo często rozmaite treści video ogląda się online. Jednak gdy zależy nam na tym, aby mieć ulubiony film czy serial na trwałym nośniku, warto kupić odtwarzacz Blu-ray. Ranking produktów, który prezentujemy w artykule, na pewno przyda się każdemu, kto szuka takiego sprzętu.
Jaki telewizor kupić – Sony czy Samsung? Sprawdźmy zalety modeli od obu producentów

Jaki telewizor kupić – Sony czy Samsung? Sprawdźmy zalety modeli od obu producentów

Jaki telewizor kupić: Sony czy Samsung? Jakie sa zalety modeli od tych producentów? Na te pytania staramy się odpowiedzieć.
Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Zakup kina domowego sprawia, że we własnym salonie możemy poczuć się jak sali kinowej. Odpowiednie rozmieszczenie wszystkich elementów i skuteczne połączenie ich ze sobą, wymaga odrobiny wiedzy i umiejętności. O czym pamiętać, zanim zmierzymy się z tym wyzwaniem? Zobacz nasz praktyczny poradnik, w którym podpowiadamy, jak podłączyć kino domowe do telewizora.
Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem? I jak podłączyć go do telewizora?

Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem? I jak podłączyć go do telewizora?

W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób można wykorzystać możliwość sparowania smartfona z telewizorem i jakie korzyści zapewnia takie rozwiązanie. 
Słuchawki dla dzieci – jaki model warto wybrać?

Słuchawki dla dzieci – jaki model warto wybrać?

Wiele młodych osób nie wyobraża sobie życia bez ulubionej muzyki. W tym artykule przedstawiamy dobrej jakości słuchawki dedykowane dla dzieci.
Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć

Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć

Czym jest właściwie technologia 8K i jakie oferuje możliwości? Czy warto już teraz kupić taki telewizor? 
Ranking telewizorów 2021. Jaki wybrać?

Ranking telewizorów 2021. Jaki wybrać?

Jak wybrać nowoczesny telewizor na miarę oczekiwań i dostępnych obecnie możliwości? Zobacz nasz poradnik.

powrót