Jak dbać o płytę ceramiczną? ABC czyszczenia

Płyty ceramiczne w kuchni to nowoczesne rozwiązanie, znacznie bardziej skuteczne od tradycyjnych kuchni z palnikami gazowymi. Zalety płyty ceramicznej są powszechnie znane, stąd rosnąca popularność tego sprzętu w polskich gospodarstwach domowych. Szybsze i bardziej równomierne nagrzewanie potraw, mniejsze ryzyko poparzenia, czy niższe rachunki niż przy tradycyjnej kuchence elektrycznej, wygodny panel do sterowania, dodatkowe funkcje - to na pewno argumenty przemawiające za płytą ceramiczną lub indukcyjną. Warto jednak wiedzieć, że inna zasada działania, technologia i związane z nią właściwości niosą również pewne konsekwencje związane z czyszczeniem i konserwacją. O płyty ceramiczne dba się inaczej niż o palniki ze zwykłej kuchenki. Warto o tym wiedzieć, zanim popełnimy poważny błąd i coś bezpowrotnie zniszczymy, a nie jest to przecież tanie urządzenie! Chcesz wiedzieć, jak dbać o swoją płytę kuchenną? Przeczytaj koniecznie praktyczny poradnik.

Dlaczego regularne czyszczenie płyty jest takie ważne?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że czysta płyta grzejna to nie jest wyłącznie kwestia estetyki, chociaż to też jest ogromnie ważne. Zaschnięty tłuszcz i resztki innych potraw, jeśli nie są regularnie sprzątane, mogą wpływać na smak kolejnych dań. Obecność brudu w naszym otoczeniu to doskonałe warunki do rozwoju różnego rodzaju mikroorganizmów, takich jak grzyby i bakterie, których obecność bywa niebezpieczna dla zdrowia.

Jak radzić sobie z zabrudzeniami?

Najlepszym sposobem jest zapobieganie takim sytuacjom, w których mogą się tworzyć brudne osady, wymagające czyszczenia. Jeśli nic nam się nie wyleje ani nie wykipi, to codzienna praca ogranicza się głównie do przetarcia powierzchni płyty wilgotną ściereczką. Żeby uniknąć większości typowych wypadków podczas gotowania, należy trzymać się kilka ważnych zasad – nie nalewać do garnka zbyt wiele wody, nie podgrzewać nic w zbyt wysokiej temperaturze przy zbyt dużej mocy grzania, nieadekwatnej do potrzeb oraz pilnować potraw, co jakiś czas zaglądając do garnka i mieszając w razie potrzeby.

Gdy już przysłowiowe mleko się wyleje, to nie ma wyjścia i trzeba działać. Tu najlepszą metodą na uniknięcie niepotrzebnych kłopotów będzie szybka reakcja. Jeśli osad nie ulegnie wysuszeniu, czyszczenie będzie o wiele łatwiejsze. Dobrze jest zatem w awaryjnej sytuacji wyłączyć płytę, ściągnąć garnki i wytrzeć wylaną ciecz, żeby po chwili wrócić do gotowania.

A jeśli złamaliśmy te wszystkie zasady i od tygodni na płycie gromadzi się brud? Z pomocą przyjdzie odpowiedni preparat przeznaczony do płyt. Wśród takich specjalistycznych środków czyszczonych na pewno warto wskazać płyn marki DR.BECKMANN oraz płyn do czyszczenia płyt ceramicznych i indukcyjnych DR. OK Super Czyścik. Po wyczyszczeniu wszystkich zabrudzeń wybranym preparatem, dobrze jest jeszcze raz przetrzeć płytę na mokro i na koniec wysuszyć papierowym ręcznikiem. 

Jak nie porysować płyty ceramicznej?

Czasami trafiają się wyjątkowo trudne zabrudzenia, które nie chcą ustąpić. Kiedy szorowanie staje się koniecznością, bez odpowiedniej wiedzy jesteśmy na drodze do tego, żeby zniszczyć swoją płytę grzejną! Chociaż z innych miejsc spalone resztki usuwa się za pomocą zwykłego druciaka, w przypadku płyt to fatalny pomysł. Jako powierzchnie delikatne i podatne na powstawanie rys, kompletnie się do tego nie nadają. Najlepszym narzędziem do walki z najbardziej uporczywymi pozostałościami jedzenia jest specjalny skrobak do płyt ceramicznych.

Utrzymanie w czystości płyty grzejnej nie stanowi wielkiego wyzwania, zwłaszcza, jeśli regularnie jej nie brudzimy zapobiegając powstawaniu zabrudzeń i osadów. Dzięki znajomości kilku prostych zasad oraz czujności, możemy cieszyć się z prawidłowego działania płyty i jej wszystkich zalet przez wiele lat.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel