Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku

Podłączenie telefonu do komputera daje wiele potencjalnych korzyści. Dzięki szybkiej łączności łatwo przetransferujemy pliki, przerzucimy filmy i zdjęcia między urządzeniami, będziemy mogli też udostępniać internet z telefonu, aby korzystać z niego także na PC. Integracja urządzeń potrafi ułatwić życie. Ale to wszystko pod warunkiem, że potrafimy skorzystać z tej możliwości i wiemy konkretnie, jak to zrobić. Jak więc połączyć telefon z komputerem – przez USB, Wi-Fi i Bluetooth? Zobacz 3 instrukcje krok po kroku.


Jak połączyć telefon z komputerem przez USB?


Najprostsza metoda na połączenie urządzeń to użycie kabla USB. Korzystając z tego sposobu możemy zarówno przerzucać pliki, jak również przekazywać energię. Wiele osób, nie mając pod ręką gniazdka sieciowego ani powerbanku, łączy smartfona ze swoim laptopem, aby podładować baterię. Trzeba mieć jednak świadomość, że w awaryjnych sytuacjach daje to rezultaty tylko na chwilę, ponieważ ładowanie odbywa się zdecydowanie wolniej. Na ekranie smartfona po połączeniu z komputerem zazwyczaj pojawia się pytanie, co chcemy zrobić – tylko ładować, czy udostępnić pliki. Jeśli interesuje nas dostęp do plików, na tym etapie prawdopodobnie pojawią się dwie możliwości do wyboru:


 • rządzenie multimedialne (MTP),
 • aparat (PTP)


Pierwsza opcja umożliwia dostęp do wszystkich plików multimedialnych. Nie tylko zdjęć, ale też filmów czy muzyki. Protokół MTP pozwala na przegrywanie, wgrywanie oraz kasowanie całej zawartości telefonu komórkowego. W przypadku wybrania PTP smartfon jest traktowany przez system jako aparat fotograficzny. Ułatwia to bezpośrednie przegrywanie plików graficznych do programów specjalistycznych, zajmujących się obróbką grafiki w formie RAW. Jeśli zdecydujemy się na otwarcie zdjęć, pokażą się w folderach analogicznie, jak wszystkie pliki zapisane na dysku laptopa czy na innych nośnikach. Jeśli korzystamy z iPhone, powinniśmy użyć do połączenia kabla APPLE Lightning na USB.


Podłączenie telefonu do komputera – instrukcja


A jak połączyć telefon z laptopem przez Wi-Fi?


Wiadomo, że nie zawsze mamy pod ręką kabel albo wolny port w obudowie. Dlatego dla własnej wygody, warto szukać alternatywnych metod na synchronizację urządzeń.


Jeśli używamy systemu Windows 10, możemy skorzystać na przykład z aplikacji „Twój telefon”. Jak jej używać?


 • Najpierw należy podłączyć komputer i smartfon do tej samej sieci Wi-Fi i włączyć aplikację „Twój telefon” na komputerze.


 • Następnie – logujemy się na swoje konto Microsoft (lub rejestrujemy nowe konto, jeśli jeszcze go nie posiadamy), klikamy „Dodaj telefon” i wpisujemy w aplikacji swój numer.


 • Na ekranie smartfona pojawi się SMS z linkiem do aplikacji.


 • Po ściągnięciu apki logujemy się tym samym kontem co na komputerze.


 • Po potwierdzeniu uprawień dla aplikacji parujemy oba urządzenia za pomocą Bluetooth.


Aplikacja Windows 10 jest najpopularniejsza, ale nie jedyna. Niektórzy producenci mają własne metody – chociażby marka Huawei, która proponuje transmisję danych z wykorzystaniem NFC. Funkcja Huawei Share OneHop będzie dostępna, jeśli użyjemy smartfona Huawei czy Honor z systemem EMUI 9.0/Magic UI 2.0 lub nowszym oraz kompatybilny komputer z ikoną Huawei Share albo HONOR Magic-link.


Połączenie komputera z telefonem – jak to zrobić krok po kroku?


Jak podłączyć telefon do komputera przez Bluetooth?


Transmisji Bluetooth używamy częściej w innych celach – przede wszystkim do łączenia smartfona ze słuchawkami albo inteligentnym zegarkiem, albo komputera z bezprzewodową myszą. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby analogiczną metodą połączyć komputer z telefonem. Jak to zrobić?


 • Włączamy funkcję Bluetooth w ustawieniach telefonu i na komputerze.
 • Umieszczamy urządzenia w bliskiej odległości od siebie,
 • klikamy w opcję „Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne” i szukamy na liście nazwy swojego telefonu.
 • Na obu urządzeniach pojawi się komunikat z zapytaniem, czy chcemy je ze sobą sparować, a w celu potwierdzenia trzeba będzie wpisać przesłany kod PIN.
 • Po uwierzytelnieniu pozostaje poczekać na informację o pomyślnym sparowaniu i już można przesyłać pliki.


Dlaczego warto wiedzieć, jak połączyć telefon z komputerem?


Teraz już wiesz, jak połączyć telefon z komputerem przez USB i jak połączyć telefon z komputerem przez Wi-FiCzemu warto to robić? Jest kilka powodów. Na pewno korzystając z ekranu komputera, łatwiej uporządkować zdjęcia, poprzerzucać je go odpowiednich folderów przy przypisać im konkretne nazwy i opisy. Transfer plików to także pewnego rodzaju backup. W przypadku zniszczenia albo zgubienia telefonu, pliki multimedialne mogłyby przecież przepaść.


Zobacz więcej

Telefon z najlepszym aparatem – jaki smartfon do robienia zdjęć wybrać? Telefon z najlepszym aparatem – jaki smartfon do robienia zdjęć wybrać?

Zastanawiasz się, jaki telefon do robienia zdjęć będzie dobry? Nic dziwnego. Aparat w smartfonie to jeden z najistotniejszych elementów, a jego możliwości w dużym stopniu wpływają na cenę urządzenia.

Więcej

Jaki softbox wybrać? Jak go ustawić i co to w ogóle jest? Jaki softbox wybrać? Jak go ustawić i co to w ogóle jest?

Softbox to narzędzie pracy znane wielu fotografom, ale też osobom prowadzącym streamy czy wideokonferencje. Jaki softbox będzie odpowiedni? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

Jak poprawić jakość kamerki? Jak prawidłowo ją ustawić? Jak poprawić jakość kamerki? Jak prawidłowo ją ustawić?

Poniżej podpowiemy, jak poprawić kamerkę oraz co robić, aby uzyskać najlepsze efekty i być dobrze widocznym podczas spotkań i konferencji online.

Więcej

Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać? Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać?

Zastanawiasz się, ile może kosztować najlepszy mikrofon dla gracza, a może planujesz nagrywać swoje streamy na YouTube i w tym celu poszukujesz właściwego sprzętu? Sprawdź, co polecamy.

Więcej

Ranking kamer internetowych – jaką wybrać? Ranking kamer internetowych – jaką wybrać?

Jaką kaerę internetową wybrać, żeby być zadowolonym z efektów, a jednocześnie nie przepłacać? Zobacz nasz ranking kamer internetowych.

Więcej

Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku

Podłączenie telefonu do komputera daje wiele potencjalnych korzyści. Zobacz 3 instrukcje krok po kroku.

Więcej

Jaki tablet wybrać? Ranking Samsung Galaxy Tab 2021 Jaki tablet wybrać? Ranking Samsung Galaxy Tab 2021

Przedstawiamy listę produktów, które powinny spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021 Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?

Więcej

Jaka karta do nagrywania w 4K? Co wybrać do aparatu? Jaka karta do nagrywania w 4K? Co wybrać do aparatu?

Myślisz, jaka karta pamięci do wideorejestratora, jaka do kamery sportowej albo aparatu cyfrowego będzie odpowiednia? Zobacz praktyczny poradnik.

Więcej

Ranking płyt głównych – jaką najlepszą wybrać do komputera? Ranking płyt głównych – jaką najlepszą wybrać do komputera?

Zastanawiasz się, jaka płyta główna będzie odpowiednia do komputera? To ważna decyzja, ponieważ rodzaj płyty głównej będzie decydować o możliwościach rozbudowy posiadanego zestawu.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]