Jak schłodzić laptopa? Przedstawiamy domowe sposoby na chłodzenie komputera i najlepsze podstawki!

Nagrzewanie się urządzeń to problem, który występuje nie tylko latem. Przy intensywnej pracy wysoka temperatura może doprowadzić do awarii sprzętu. Jak schłodzić laptopa lub komputer stacjonarny? W artykule szukamy najlepszych sposobów.

Brak odpowiedniego chłodzenia komputera to duży dyskomfort. Zwłaszcza jeśli korzystamy z laptopa, który często spoczywa na kolanach – gorąca obudowa to w końcu nic przyjemnego. Jak radzić sonie z tym problemem? Mamy kilka cennych wskazówek. Zacznijmy od tych najprostszych, które są łatwe i nie będą narażać użytkownika na duże koszty.


Zmiana ustawień komputera


Zanim zaczniesz szukać najlepszego sposobu na to, jak schłodzić komputer domowymi sposobami, warto poznać przyczyny pojawienia się wysokiej temperatury. Nagrzewanie się najczęściej związane jest z bardzo intensywną pracą procesora. Warto dowiedzieć się zatem, jakie procesy i zadania najbardziej go obciążają i w jakich sytuacjach dochodzi faktycznie do nagrzewania.

Prawdę poznamy, używając jednego z programów do stałego monitorowania temperatury wewnątrz obudowy. Jest do tego wiele darmowych aplikacji, takich jak:


  • Notebook Hardware Control,
  • Hardware System Monitor,
  • RightMark CPU Clock Utility.


Uzyskując konkretne informacje z takiego programu, można zoptymalizować procesy, zmienić ustawienia i dać odetchnąć procesorowi, żeby się nie nagrzewał.


Jak schłodzić laptopa przy użyciu podstawki?


Jak schłodzić procesor za pomocą akcesoriów?


Na spadek temperatury wpływa także zastosowana pasta termiczna. Gdy przestaje spełniać swoje zadanie, można ją wymienić na nową.

Istotny wpływ na nagrzewanie się podzespołów może mieć także nadmierna ilość kurzu. Zanieczyszczenia tego typu utrudniają właściwą cyrkulację. Najlepszą metodą pozbycia się kurzu jest zwykłe powietrze w spreju bądź kompresor. Pamiętajmy, aby cyklicznie powtarzać pełne czyszczenie naszego urządzenia.

Pewnym sposobem jest też ręczne czyszczenie radiatora, niemniej wymaga to umiejętności i wiedzy, aby nic nie uszkodzić. Poza tym często zajrzenie do wnętrza laptopa może być niemożliwe ze względu na jego konstrukcję. Co innego w komputerach stacjonarnych, gdzie raczej mamy swobodny dostęp do tego, co znajduje się pod obudową.


Jak schłodzić komputer stacjonarny?


Myśląc o systemie chłodzenia, najczęściej mamy przed oczyma system wiatraków. Te odpowiedzialne za wentylowanie całej obudowy w komputerach stacjonarnych łatwo poznać po tym, że wydają charakterystyczny dźwięk przy każdym uruchomieniu komputera. Każdy zestaw komputerowy posiada system wentylacji, ale zazwyczaj ma on bardzo podstawowe parametry. Zestaw można jednak wymienić albo rozbudować, dodając kolejne elementy zintegrowane z płytą główną. Wiatraki różnią się od siebie rodzajem wtyczki, rozmiarami oraz liczbą łopatek i rodzajem ich montowania (łożyskiem).


Jak schłodzić laptopa? Użyj podstawki chłodzącej!


Gdy opisane wyżej sposoby zawiodą i laptop wciąż jest bardzo ciepły, można zminimalizować ten problem za pomocą dodatkowego sprzętu, który regularnie będzie obniżał temperaturę podczas korzystania z urządzenia. Mowa o specjalnych podstawkach chłodzących, które przydają się np. do laptopów gamingowych i które bardzo cenią sobie aktywni gracze.


Na co zwracać uwagę, szukając podstawki chłodzącej po laptop?


Liczbę wentylatorów – teoretycznie im jest ich więcej, tym więcej zrobią wiatru. Wpływa to także na cenę sprzętu. Prostą podstawkę chłodzącą można kupić już za około 50 zł. Bardziej zaawansowane – to wielokrotnie większy koszt.


  • Wielkość – nie każda podstawka będzie pasować do każdego komputera. Zazwyczaj producent podaje maksymalną przekątną ekranu. Duże podstawki będą najlepsze do modeli 17-calowych, a mniejsze – do tych na maksymalnie 15 cali.


  • Parametry – czasami producent podaje dokładne dane – prędkość obrotową, przepływ powietrza i poziom hałasu. Podstawka może być ustawiana także pod różnym kątem, czasami regulacja obejmuje 5 stopni.


  • Dodatkowe funkcje – oprócz chłodzenia podstawka chłodząca zapewnia także podświetlenie, a niektóre modele mają również zdejmowany uchwyt do telefonu.


Polecane podstawki chłodzące do komputera


Podstawka chłodząca MODECOM Silent Fan MC-CF15

Podkładka, która ma aż 5 wentylatorów i kosztuje mniej niż 100 zł. Generuje hałas poniżej 30 dB, można zatem powiedzieć, że pracuje w dość dyskretny sposób. Sprawdzi się do chłodzenia komputerów z ekranem 17 cali.


Podstawka chłodząca GENESIS Oxid 250 pod laptop 15,6-17,3

Model o futurystycznym wyglądzie. W parze z typowo gamingowym designem idą także przydatne funkcje – możliwość regulacji prędkości obrotów raz cztery poziomy regulacji nachylenia.


Podstawka chłodząca MODECOM Silent Fan

Nietypowy model, odpowiedni do mniejszych laptopów. Z powodzeniem chłodzi komputery z ekranem o przekątnej 14 cali. Pracuje stosunkowo cicho i oprócz chłodzenia zapewnia też dodatkowe podświetlenie LED. Kąt nachylenia podstawki jest regulowany.


Podstawka chłodząca pod laptop TRACER Wing 17.3 cala TRASTA46405

Podstawka, oprócz chłodzenia, zapewnia światło LED oraz regulację kąta nachylenia na 5 poziomach. Pracę wentylatora monitorujemy, korzystając z panelu z wyświetlaczem LCD


Warto także pamiętać o tym, że pewne technologie chłodzące dostajemy razem z procesorem, więc im jest on nowocześniejszy, tym zazwyczaj system chłodzenia jest bardziej efektywny. Wiodący producenci, tacy jak Intel czy AMD, zapewniają chłodzenie za pomocą rurek odprowadzających ciepło, a także chłodzenie wodne – rzadko kiedy dochodzi więc wtedy do sytuacji, gdy musimy szybko wykombinować, jak schłodzić laptopa czy komputer.


Zobacz więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?
Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.
Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.
Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 
Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!
Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?
PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.
Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.
Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.
Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.