Jaką kartę sieciową do komputera wybrać? I jak sprawdzić jej parametry?

Jaka karta sieciowa będzie odpowiednia? To istotne pytanie, jednak nie zawsze użytkownicy je sobie zadają, myśląc o swoim komputerze, który na co dzień wykorzystują do pracy czy zabawy. To duży błąd. Zastanawiając się nad jakością połączenia z internetem, często skupiamy się na szybkości łącza, zupełnie lekceważąc parametry karty sieciowej – a to jest element decydujący o tym, jak szybki będzie transfer danych. Na karcie sieciowej na pewno nie należy oszczędzać ani bagatelizować jej wyboru. Jakie są rodzaje kart sieciowych? Co to w ogóle jest i którą warto wybrać? Doradzimy w tym artykule.


Rodzaje kart sieciowych, ich przeznaczenie, parametry i konfiguracja


Zanim przejdziemy do rankingu konkretnych, polecanych modeli, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest karta sieciowa i czym się charakteryzuje.


Karta sieciowa – co to jest?


Karta sieciowa to kluczowy element zapewniający możliwość odbierania pakietów danych. Każda z nich ma unikatowy adres fizyczny MAC, który jest umieszczany w pamięci ROM. Karty sieciowe pracują w określonym standardzie – najczęściej jest to Ethernet.


Jakie są rodzaje kart sieciowych?


 • wewnętrzne,
 • zewnętrzne.


Te pierwsze, wewnętrzne, są montowane na płycie głównej komputera. Często kupując laptopa, nie mamy żadnego wpływu na wybór karty znajdującej się w zestawie. Czasem zdarza się też tak, że karta sieciowa jest zintegrowana z płytą główną. W takiej sytuacji nie mamy możliwości wymiany karty sieciowej bez wymienienia płyty głównej.


Zewnętrzne karty sieciowe zapewniają dużo większą elastyczność, ponieważ mogą być podłączane do kilku różnych urządzeń, a nie tylko jednego. Podłączenie przez port USB to z jednej strony prostota i łatwość w użytkowaniu, z drugiej – także kilka niegodności. Przede wszystkim – fakt, że zajęty port USB nie będzie wykorzystany do podpięcia jakiegoś innego urządzenia, ale również ograniczenie prędkości transferu przez interfejs USB, jeśli ten jest przestarzały. Zewnętrzne karty sieciowe mogą być dodatkowo wyposażone w antenę, która ma poprawić odbiór sygnału.

Jak wybrać kartę sieciową?


W przypadku zewnętrznych kart sieciowych możemy zdecydować się także na bezprzewodowe wersje – są one przeznaczone do korzystania z sieci Wi-Fi oraz Bluetooth.


Podsumowując, rodzaje kart sieciowych możemy podzielić na:


 • zewnętrzne karty sieciowe – podłączone przez USB, odpowiednie do laptopów,
 • karty bezprzewodowe,
 • karty sieciowe wewnętrzne podłączone do płyty głównej PCI lub PCI-E,
 • karty sieciowe wewnętrzne zintegrowane.


Sterowniki do karty sieciowej


Podobnie jak w przypadku innych kart rozszerzeń, tak do karty sieciowej potrzebne są sterowniki.


W przypadku komputera z Windowsem i płytą główną z kartą sieciową wszystko jest od razu skonfigurowane i nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Jeśli jednak zamontowaliśmy własną kartę, powinniśmy poszukać do niej sterowników na stronie internetowej producenta lub na płycie. Sterowniki do karty sieciowej USB powinniśmy zainstalować jeszcze przed podłączeniem urządzenia. Potem konieczne jest dokonanie konfiguracji.


Jak sprawdzić parametry karty sieciowej?


Jeśli już mamy komputer, ale nie znamy możliwości swojej karty, to tak naprawdę nie wiemy, czy ewentualna wymiana będzie potrzebna. Pierwszym krokiem powinno być zatem zidentyfikowanie tego, co posiadamy. W systemie Windows można to zrobić w bardzo łatwy sposób.


 1. Otwieramy ustawienia systemu.
 2. Przechodzimy do zakładki „Sieć i internet”.
 3. Następnie wybieramy „właściwości sprzętu”.


Naszym oczom ukaże się nazwa karty wraz ze wszystkimi parametrami. W ten sposób, zobaczymy między innymi nazwę producenta, wersję sterowników, typ zabezpieczeń czy szybkość łącza.Sprawdzeni producenci kart sieciowych


Popularni producenci dobrych kart sieciowych to takie firmy, jak TP-LINK, D-LINK czy Asus. Na rynku nie brakuje również kart sieciowych dedykowanych do konkretnych modeli komputerów, szczególnie tych z segmentu premium.


Jak wybrać kartę sieciową? Najważniejsze cechy


Kluczowym parametrem dla karty sieciowej jest szybkość transmisji danych. Na tej podstawie wyróżniono standardy, które odpowiadają konkretnym wartościom:


 • standard 11b – szybkość 11 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz,
 • 11g – szybkość 54 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz,
 • 11n – szybkość 300 Mb/s częstotliwość 5 GHz, oraz 150Mb/s w częstotliwości 2,4 GHz,
 • 11ac – szybkość do 1 Gb/s,
 • 11ax – szybkość do 10 Gb/s.


Jak łatwo się domyślić, najlepsza karta sieciowa do gier powinna dysponować najwyższym standardem. Ale do innych zastosowań będziemy mogli bez problemu korzystać z urządzenia o mniejszej przepustowości.


Oprócz tego, w przypadku zakupu karty sieciowej zewnętrznej, ważna może być antena zapewniająca odpowiedni odbiór sygnału. W tej kwestii należy, podobnie jak w przypadku routera, zwrócić uwagę na moc anteny, jej zasięg czy możliwość wymiany na mocniejszą.


Ranking kart sieciowych


Bezprzewodowa karta sieciowa TP-LINK Archer T2U AC600

Model za niecałe 100 zł. Oferuje prędkość transmisji na poziomie433 Mb/s w wolnym od zakłóceń paśmie 5 GHz lub do 150 Mb/s w tradycyjnym paśmie 2.4GHz. Dzięki kompaktowej konstrukcji zajmuje bardzo mało miejsca.


Bezprzewodowa karta sieciowa USB TP-LINK TL-WN722N

Następna niedroga karta, ale działająca tylko w paśmie 2,4 GHz. Opcjonalnie można używać anteny, ale w razie braku takiej konieczności jest ona odkręcana.


Karta D-LINK DWA-172

Następna karta sieciowa w naszym rankingu mieszcząca się w cenie do 100 zł. Warto zaznaczyć, że bezpieczeństwo połączenia zapewnia w przypadku tego modelu szyfrowanie WPA2 i funkcja Wi-Fi Protected Setup. Maksymalna szybkość transferu to 150 Mbps dla pasma 2.4 GHz oraz 433 Mbps w przypadku 5 GHz.


Karta sieciowa HAMA 200325 USB-A 3.0-Ethernet 10/100 Mbps

To model do podłączania komputera PC, notebooka lub tabletu z USB-A, do routera, przełącznika, koncentratora lub gniazdka ściennego w celu przesyłania cyfrowych danych i sygnałów internetowych. Wąska wtyczka nadaje się szczególnie do urządzeń przenośnych i płaskich lub w miejscach o ograniczonej przestrzeni.


Karta sieciowa SITECOM CN-376

Karta kompatybilna ze wszystkimi systemami operacyjnymi. Maksymalna szybkość transferu to 1000 Mbps.


Karta sieciowa APPLE USB Ethernet Adapter MC704ZM/A

Zewnętrzna karta do urządzeń Apple. Znakomicie współpracuje z systemem operacyjnym Mac OS. Obsługuje interfejs USB.


Obecnie nikt już się nie zastanawia, czy karta sieciowa jest potrzebna. To niezbędny element do łączności z siecią. Warto, żeby była jak najlepsza. Jesteśmy pewni, że modele zaproponowane w naszym rankingu kart sieciowych będą dla każdego satysfakcjonującym rozwiązaniem. Wiesz już, jaką kartę sieciowa do PC lub laptopa warto kupić? Na pewno ranking pomoże we właściwym wyborze modelu.


Zobacz więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021 Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?

Więcej

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego? Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.

Więcej

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza? Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.

Więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!

Więcej

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna? Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?

Więcej

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić? PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.

Więcej

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać? Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.

Więcej

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10 Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.

Więcej

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę? Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpe