MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jak wybrać kartę sieciową do komputera?

Myśląc o jakości połączenia z internetem, często skupiamy się na szybkości łącza, zupełnie lekceważąc parametry karty sieciowej – a to jest element decydujący o tym, jak szybki będzie transfer danych. Na karcie sieciowej na pewno nie należy oszczędzać ani bagatelizować jej wyboru. Jakie są rodzaje kart i którą warto wybrać? Doradzimy w tym artykule.

Rodzaje kart sieciowych i ich przeznaczenie

Karta sieciowa to kluczowy element zapewniający możliwość odbierania pakietów danych. Każda z nich ma unikatowy adres fizyczny MAC, który jest umieszczany w pamięci ROM. Karty sieciowe pracują w określonym standardzie – najczęściej jest to Ethernet. Karty sieciowe dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze są montowane na płycie głównej komputera. Często kupując laptopa, nie mamy żadnego wpływu na wybór karty znajdującej się w zestawie. Zewnętrzne karty zapewniają dużo większą elastyczność, ponieważ mogą być podłączane do kilku różnych urządzeń, a nie tylko jednego. Podłączenie przez port USB to z jednej strony prostota i łatwość w użytkowaniu, z drugiej - także kilka niegodności. Przede wszystkim - fakt, że zajęty port USB nie będzie wykorzystany do podpięcia jakiegoś innego urządzenia, ale również ograniczenie prędkości transferu przez interfejs USB, jeśli ten jest przestarzały. Zewnętrzne karty sieciowe mogą być dodatkowo wyposażone w antenę, która ma poprawić odbiór sygnału.

Karta sieciowa – najważniejsze parametry

Kluczowym parametrem dla każdej karty sieciowej jest oczywiście prędkość transferu, jaką może zapewnić. Podobnie jak w przypadku na przykład modemów LTE, podaje się tutaj dwie wartości – szybkość wysyłania i odbierania danych. Trzeba przyznać, że obecnie bardzo szybkie karty dostępne są za niewielkie pieniądze. Na przykład karta sieciowa VIVANCO USB typ C warta ok.100zł, zapewnia szybkość maksymalną na poziomie 1000 Mbps.

Poza tym, należy oczywiście spojrzeć na obsługiwane przez kartę systemy operacyjne oraz obsługiwane protokoły i standardy.

Na koniec - patrzymy na jakość wykonania – zwłaszcza w przypadku modeli wyposażonych w anteny. Ważne, żeby sprzęt wyglądał solidnie i budził zaufanie.

Sterowniki do karty sieciowej

Podobnie jak w przypadku innych kart rozszerzeń, tak do karty sieciowej potrzebne są sterowniki. W przypadku komputera z Windowsem i płytą główną z kartą sieciową, wszystko jest od razu skonfigurowane i nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Jeśli jednak zamontowaliśmy własną kartę, powinniśmy poszukać do niej sterowników na stronie internetowej producenta lub na płycie. Sterowniki do karty sieciowej USB powinniśmy zainstalować jeszcze przed podłączeniem urządzenia. Potem konieczne jest dokonanie konfiguracji.

Sprawdzeni producenci kart sieciowych i ich ceny

Popularni producenci dobrych kart sieciowych to takiej firmy jak TP-LINK, D-LINK, czy Asus. Na rynku nie brakuje również kart sieciowych dedykowanych do konkretnych modeli komputerów, szczególnie tych z segmentu premium.

Najlepsze przykłady to karta sieciowa MICROSOFT Surface oraz karta sieciowa APPLE USB stworzona z myślą o komputerach MacBook.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]