Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Jaka drukarka do domu? Przegląd urządzeń w przestępnych cenach

Posiadanie drukarki w domu, chociaż nie jest może koniecznością, z pewnością daje duży komfort i wygodę. Chociaż wiele dokumentów, jak bilety czy karty pokładowe, możemy pokazywać już w wersji elektronicznej, to cały czas wydruk jest ogromną korzyścią. Zwłaszcza, że urządzenia mobilne, a w szczególności ich akumulatory, bywają zawodne i lepiej po prostu mieć coś wydrukowane na papierze, chociażby na wszelki wypadek. Poza tym, dodatkową potrzebę drukowania odczują na pewno rodzice dzieci w wieku szkolnym, które na pewno będę chciały drukować dużo rzeczy w ramach prac domowych. Domowa drukarka nie musi spełniać tych samych kryteriów, co drukarka pracująca na co dzień w dużym biurze. Co zatem warto wybrać, aby sprzęt spełniał oczekiwania, a cena nie była wygórowana? W tym artykule przedstawiamy przydatne rady oraz prezentujemy wybrane modele drukarek o przeznaczeniu domowym. Zobacz, co warto kupić i dlaczego.

Koszty drukarki – zakup i eksploatacja

Liczba oferowanych modeli drukarek jest bardzo duża, podobnie jak rozpiętość cenowa. Wiadomo, że jeśli szukamy sprzętu do podstawowych zastosowań, raczej będziemy się rozglądać za tańszymi urządzeniami. Niemniej należy odnotować, że na cenę składa się nie tylko koszt zakupu, ale także ponoszone w przyszłości koszty eksploatacji. Dobrze jest zatem na etapie poszukiwań zasięgnąć informacji nie tylko o specyfikacji samej drukarki, ale także o cenie tuszu lub tonera oraz jego wydajności i dostępności. Największy błąd to zakup taniego urządzenia, które ma bardzo drogi tusz, lub tani, ale bardzo trudno dostępny ze względu na ograniczoną sieć dystrybucji. Z tego powodu, naprawdę nie warto wybierać nieznanych marek, a raczej produkty sprawdzonych firm, znanych jako liderzy na rynku urządzeń biurowych.

Najważniejsze parametry drukarki

Patrząc na domową drukarkę, należy zastanowić się jakie funkcje będą nam potrzebne. I tu nasuwa się pytanie, czy będziemy tylko drukować, czy raz na jakiś czas będziemy chcieli wykonać kopię dokumentu lub dokonać skanu. W tym drugim przypadku, zdecydowanie warto wybrać nie drukarkę, a urządzenie wielofunkcyjne, ponieważ różnice w cenie są bardzo niewielkie, a zyskujemy znacznie więcej możliwości – chociażby na wszelki wypadek. Jeśli już odnajdziemy kilka urządzeń mieszczących się w założonym budżecie, czas porównać ich specyfikację. Najczęściej podawane dane to szybkość wydruku w kolorze i w czerni, a także rozdzielczość wydruku i obsługiwane rodzaje i wielkości papieru. To wszystko jest oczywiście ważne, ale nie aż tak bardzo, jak się pozornie wydaje. W końcu różnica między 7 a 8 stronami wydrukowanymi na minutę nie jest specjalnie odczuwalna. Znacznie ważniejsze cechy, wpływające na wygodę, to na przykład łączność Wi-Fi oraz możliwość drukowania bezpośrednio z urządzeń mobilnych bez konieczności zgrywania na dodatkowe nośniki. Istotne są także gabaryty. Jeśli mamy ograniczoną przestrzeń, to każdy centymetr będzie istotny, zwłaszcza, że odkąd nie używa się komputerów stacjonarnych, tylko laptopów, także specjalny stolik na drukarkę jest rzadkim widokiem w wielu domach. Jeśli jakość skanu albo kopii będzie istotna, dobrze jest przejrzeć również parametry rozdzielczości przypisane do tych funkcji – te są zupełnie inne, niż parametry druku.

Najlepsze drukarki domowe

Wśród polecanych modeli, na pewno warto wskazać urządzenie HP DeskJet 2130 All-in-One. To mała drukarka, która pracuje dość cicho i zużywa niewiele energii. W ciągu miesiąca możemy drukować na niej do 1000 stron bez obaw o przegrzanie czy innej usterki. Drukuje w rozdzielczości 4800x1200, kopie mają rozdzielczość 600x300, a skany - 1200.

Inna ciekawa propozycja to urządzenie wielofunkcyjne EPSON Expression Home XP-245. Ta drukarka wyposażona w Wi-Fi oraz możliwość skanowania i kopiowania generuje materiały o nieco wyższej rozdzielczości (druk 5760 x 1440), a także obsługuje nieco więcej nośników – dodatkowo koperty oraz papier fotograficzny. Zastosowanie pojedynczych wkładów atramentowych gwarantuje obniżenie kosztów - użytkownik wymienia tylko zużyty kolor.

Na koniec, warto wymienić jeszcze bardzo kompaktowe urządzenie wielofunkcyjne z kolorową drukarką atramentową HP DeskJet Ink Advantage 3788. Ten sprzęt radzi sobie z drukiem również na takich materiałach jak etykiety, folie, karty, koperty i naprasowywanki. Sprzęt łatwy w obsłudze i konfiguracji także dla urządzeń mobilnych.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]